Серед багатьох талановитих львівських архітекторів окремої уваги заслуговує Генрик Сальвер. Даних про його біографію не так і багато. Однак відомо, що він народився 1858 р. в Перемишлі, де закінчив реальну школу. Згодом переїхав до Львова і протягом 1879–1884 рр. навчався на відділі будівництва у Львівській політехніці. Після здобуття вищої освіти архітектор відкрив тут власне проектно-будівельне бюро. Також був членом Товариства будівничих у Львові та Товариства для розвитку і прикрашення міста. Проживав на вулиці Дорошенка №13. До вашої уваги тут перелічені найяскравіші архітектурні проекти Генрика Сальвера.
- Вілла на вул. Ярославенка №21 (1892)
За архітектурним проектом Генрика Сальвера була зведена вілла у швейцарському стилі з елементами ранньої сецесії, із дерев’яними балконами й піддашшям на колишній вул. Святої Софії №55. Наразі тут зводять багатоповерхівку із підземним паркінгом. При цьому стара вілла буде збережена – її перероблять у хол нового будинку.
2. Колишній готель «Панський» на вулиці Городоцькій №55 (1894)
Житловий будинок №55 збудований 1894 року як готель «Панський». Завдяки рекламі в газеті «Słowo Polskie», 1897 р. можна дізнатися таке: «У Львові на вулиці Городоцькій, біля костелу св. Анни, навпроти трамвайної станції є елегантно обставлені готельні покої з постіллю». А із телефонного довідника за 1912 р. довідуємося про те, що крім готелю в споруді також була пекарня та кав’ярня. За часів СРСР тут працював хлібний магазин, тепер тут перукарня.
3. Будинок на вул. Академіка Богомольця №11а (1905 – 1906)
Це – триповерховий сецесійний житловий будинок, споруджений для перукаря Германа Валлаха. Яскравий приклад ранньомодерністичної чиншової кам’яниці початку ХХ ст. Початково власницею парцелі була Клементина з Бохданів Вітославська, згодом її викупив перукар Герман Валлах.
У декоративному вирішенні будинку застосовані переважно елементи історизму, стилізовані в дусі орнаментальної сецесії. Будинок мурований з цегли, отинькований. У плані будинок Г-подібної форми, та аналогічно до всіх наріжних будинків на вулиці – зі зрізаним кутом. Утворює спільне внутрішнє подвір’я разом із будинком №15. Згідно первісного плану, на кожному поверсі були розташовані по 2 квартири: одна п’яти-, інша чотирикімнатна.
4. Дім на вул. Мартовича №5 (1905–1906)
У житловому будинку №5 за Польщі працював торговий дім «Балтик». Зараз на фасаді – пам’ятна таблиця, яка сповіщає, що тут – меморіальна майстерня скульптора Теодозії Бриж.
5. Будинок на вул. Глибокій №16 (1910)
Кутовий будинок вулиці Глибокої та Японської. Збудований у 1910 році за проектом Генрика Сальвера та Ігнатія Віняжа для Юзефа Сассовера.
6. Будинок на вул. І. Франка №90 (1910)
Кам’яниця, збудована у стилі раціональної сецесії 1910 р за проектом Генрика Сальвера.
7. Житловий будинок на вул. Дорошенка №14 (1911)
Це багатоквартирний житловий чотириповерховий будинок, зведений в 1911 р. у стилі модерн архітектором Генриком Сальвером для місцевого адвоката Адольфа Менкеса. У 1912 році архітектор Юзеф Авін розробив статичний розрахунок конструкцій, фасадним декором займався скульптор Зигмунт Курчинський.
За Польщі в будинку на першому поверсі були прокат фільмів «Проектор», ювелірні магазини Ґуттермана і Мандля, також офіс фірми з установлення електромережі «Контакт». У 1950-их роках тут було ательє з пошиття хутряного одягу, ремонт взуття, потім перукарня «Краса» яка проіснувала до 1980-их років.
8. Перші корпуси кондитерської фабрики «Hazet» (нині «Світоч») на вул. Заводській №21-23 (1910–1912)
На поч. ХХ ст. Підзамче було міським районом із чисельними підприємствами – млинами, горілчаними, консервними та кондитерськими фабриками. Так, у 1910 р. брати Гамер и Цимер побудували тут власну кондитерську фабрику – одну із найбільших на той час в Європі – на перехресті вулиць Заводська та Ткацька. Саме фабрика «Hazet» разом зі ще однією кондитерською фірмою – «Бранкою» стали попередниками сучасного підприємства «Світоч».
На початку минулого століття підприємства разом випускали понад 5 тис. тон кондитерської продукції на рік. Після входження західноукраїнських земель до складу СРСР у 1939 р. усі кондитерські фабрики у Львові було націоналізовано, на їхній базі створено «Кондтрест», до якого ввійшли шість найбільших підприємств. Зараз на вул. Заводській №21 (раніше – вул. Панянська №9) розташована одна з в’їздних брам акціонерного товариства «Світоч».
У 1929 р. тут розташовувалась торгівля нафтою Леона Мермельштайна. А на вул. Заводській №23 (вул. Панянська №11) – чотириповерховий будинок виробничого призначення фірми «Світоч» споруджений для фабрики цукрів «Hazet» на місці давнішої будівлі.
9. Будинок на вул. Дніпровській №8 (1912)
Це – сецесійний будинок збудований 1912 р. за проектом архітектора Генрика Сальвера. Серед оздоблення будинку є зокрема два горельєфи, що зображують стилізованого пелікана з трьома пташенятами у гнізді і двох дітей.
10. Реконструкція Бет Гамідраш на вул. Сянській №5 (1912)
У кожній юдейській дільниці Львова — і міській, і передміській — від XVII ст. був свій окремий Бейт Гамідраш, який складався з бібліотеки талмудичної літератури, навчального залу, а також молитовного залу з Арон Гакодешом та бімою. Через те Бейт Гамідраші часто називали синагогами, однак, на відміну від синагог, вони опалювалися. Передміський Бейт Гамідраш — навчальний заклад із бібліотекою для самостійного вивчення Тори — розташовувався на вул. Сянській №5, поруч із Великою міською синагогою. Його збудували 1793 р. у бароково-класицистичному стилі. Це була одноярусна споруда з одним великим залом, жіночі молитовні розміщувалися при західній стіні чоловічого залу.
1863 року Бейт Гамідраш було реконструйовано за проектом Юзефа Енґеля (над молитовним залом надбудували один ярус, на якому розташувалися три невеликі молитовні ремісничих товариств). Ще одна реконструкція була проведена 1912 року за проектом архітекторів Володимира Підгородецького та Генрика Сальвера. Тоді вхідні двері понизили, прорубавши над ними прямокутне вікно кімнати шамеса (служки). У 1941 р. Бейт Гамідраш підірвали німці. Сьогодні на цьому місці — пустир.
Христина БАЗЮК
Джерела:
- www.tureizahav.lviv.ua
- www.lvivcenter.org
- www.nestle.ua
- www.pslava.info
- zik.ua
Фото:
- uk.wikipedia.org
- forum.domik.ua
- www.pslava.info
- arc.violity.com