10 фактів про палац Сапіг у Львові

5053

Сьогодні мова піде про 10 фактів з історії одного із палаців, що розташовані на вулиці Коперніка – палацу Сапіг, пам’ятки архітектури, яку у Львові було збудовано коштом нащадка стародавнього литовсько-руського роду, першого маршалка Галицького сейму,  князя Леона Сапіги.

Вигляд на колишній Палац Сапіг у Львові по вулиці Коперника. Фото 1870 року. Автор Юзеф Едер.
Вигляд на колишній Палац Сапіг у Львові по вулиці Коперника. Фото 1870 року. Автор Юзеф Едер.
  1. Палац Сапіг зведено у стилі французького неоренесансу у 1867-1868 рр. за проектом архітектора Адольфа Куна на місці резиденції ХVІІІ- поч. ХІХ ст., що належала Чарториським та Замойским.
  2. Оскільки архітектура палацу була споріднена з архітектурою Нового Лувра, спорудженого у 1857 р., то у львівській пресі 1860-х років писали, що князь Леон Сапіга «будує Лувр» .

Палац Сапіг, 1906

    Палац Сапіг, 1906
  1. Зведення палацу Сапіг коштувало майже таку ж суму, як і побудова палацу Потоцьких, розташованого неподалік на тій же вулиці Коперника.
  2. Домінантою всієї об’ємно-планувальної композиції палацу був головний об’єм у формі квадрата до якого в 1870 році прибудовано видовжений флігель, де розмістилися допоміжні приміщення, стайні.
Палац Сапіг, 2018 р.
Палац Сапіг, 2018 р.
  1. Палац Сапіг – двоповерхова будівля із мансардою, двома лоджіями і терасою на другому поверсі. В інтер’єрі зберігся парадний зал з декоративною ліпниною. До нього прилягає вестибюль із великим «оранжерейними» вікнами колишнього розарію.
  2. Вище від палацу збереглись рештки парку, яким він був оточений. Його північну частину забудували в 1930-х роках житловими будинками.
  1. Двоповерхову прибудову до палацу вздовж вул. Коперника розібрали у 1970-х роках для побудови корпусу середньої школи № 9.
  2. Через величну огорожу з ажурними металевими воротами, що відділяє парадний двір від вулиці палац Сапіг також називали «Палац під брамою». Ще однією назвою була – «чарівна скринька».
  1. Під час українсько-польської війни, з листопада 1918 року тут містився штаб українських військ.
  2. У 1972 р. піднімалося питання про розбирання палацу. Але завдяки Львівській обласній організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури у 1970-х роках, коштом Товариства, яке розміщене у палаці, відбулася реставрація пам’ятки.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Архітектура Львова: Час і стилі: ХІІІ-ХХІ ст./ Упорядник і науковий редактор Ю.О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008
  2. Мельник І. Галицьке передмістя та південно-східні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012 р.
  3. http://www.pslava.info/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.