Дослідники львівського герба припускали, що він походить ще з кінця XIIIст. Символ лева в першу чергу асоціюється з іменем засновника нашого міста Лева І Даниловича. Не виключено, що лев був знаком всієї династії Романовичів.
В історіографії досить поширеною була думка, що Львів мав кілька різних гербів за свою історію. Фактично ж можна вважати, що місто використовувало один знак із зображенням лева в брамі з трьома вежами, хоча цей символ зазнавав різних змін і доповнень. Відновлений в своєму первісному вигляді з 1990 року, герб використовується зараз.
До нашого часу дійшло два види княжих печаток з періоду Галицько-Волинської держави. На першій печатці грамоти князів Андрія та Лева II з 1316 року, крокує лев без геральдичної атрибутики. На другій ( з надписом «Юрій король Русі») на грамотах князя Юрія II Тройденовича з 1325-35рр фігурує вершник на коні з прапором та щитом у руках. При цьому на щиті зображений лев, що спирається на задні лапи. Б. Барвінський зокрема вважає, що перша печатка належить Леву Даниловичу, друга ж – Юрію Львовичу. Є версія, що символ лева міг запровадити ще Данило Галицький при утвердженні королівських атрибутів, а заодно і герба.
Уже відоме нам зображення лева в брамі з трьома вежами зустрічаємо на печатці документу пергаментної грамоти Львівського магістрату 1359 року. Власне на першу половину XIVст припадають початки розвитку в Галицько-Волинській державі міського самоврядування на основі магдебурзького права. Можливо, герб формувався і під німецьким впливом – архітектурні мотиви були поширені в тогочасній німецькій геральдиці для опису міського самоврядування.
На зразках міської печатки XIV-XVст лев зображений крокуючим, що вимагало певної стилізації малюнку брами. Значно простіше компонувався лев, що спирається на задні лапи, якого використовував на своїй печатці судочинний орган міста лава (за традицією лавнича печатка несла модифікацію міського герба, зокрема, йшлося про зменшення вежі до однієї).
Після Юрія II литовський князь Любарт і опольський князь Владислав також використовують знак лева, він з’являється на монетах, карбованих в 1350-1410рр. Лев стає не просто княжим знаком, а і грає роль територіального герба, є символом Галицько-Волинської держави.
За панування Польщі міський знак активно застосовується на прапорах, цехових знаках, його встановлюють на фасадах будинків. 1526 рік – рік формального затвердження герба привілеєм польським королем Сигізмундом ІІ Августом, що використовується до 1586 року. Далі місто отримує дозвіл користуватися видозміною герба папи римського Сикста V – лев стоїть на задніх лапах та тримає в передніх лапах три горбки і восьмипроменеву зірку. Водночас використовуються і старі печатки.
На протязі наступних століть символ зазнає ще кілька видозмін в розташуванні і в кольорах. За часів Австрійської імперії – папський лев у брамі з трьома вежами. З 1848 року – папський лев і інтерпретація міської брами з куполами. Кінець 20-их років XXст – на синьому полі червоні міські мури з трьома вежами. Також було присутнє зображення золотої корони з надписом військового ордену “Virtuti Militari”. За часів німецької окупації – повернення старого гербу, за радянських часів туди додається зображення серпа і молота, лев при цьому стоїть на задніх лапах. Перед першою світовою війною лев стає символом національної свідомості – в маєтках української інтелігенції, священників, міщан встановлюються гербові леви з металу, гіпсу, дерева та ін. 1990го року за ухвалення Львівської міської ради герб набуває вигляду крокуючого лева на синьому полі навпроти жовтої брами.
Гуляючи містом, герб Львова можна знайти на фасадах будинків вулиць:
І як не видозмінювався герб, але його початкова суть говорить сама за себе – лев стоїть при відкритих міських воротах, над якими височіють три оборонні вежі і захищає вхід в місто. Символ оборони, незламності та величі.
Тетяна ЖЕРНОВА
- Галицька брама, 1996, №12. Генеза Львівського міського герба – С. 14
- http://map.lviv.ua/statti/grechylo.html
- https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B1_%D0%9B%D1%8C%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B0