У Львові, на вулиці Листопадового Чину, 7, в непримітному будинку знаходиться музей художниці, котра більше ста років тому, як вихор, ввірвалася в чоловіче художнє життя Львова і стала першою жінкою, котра отримала мистецьку освіту на теренах Галичини. Мова йде про Олену Кульчицьку – українського графіка, маляра, народного художника та авторку більше 4 000 художніх творів. Сьогодні ми розкажемо про кілька цікавих фактів з життя цього музею.
1. Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької у Львові було відкрито 21 квітня 1971 року в будинку, в якому художниця мешкала з 1939 по 1967 рік з мамою та сестрою Ольгою. Це був один з перших меморіальних музеїв у Львові.
2. В музейних фондах зберігається чотири килими виткані руками Олени Кульчицької, або її учениці з Перемишля. Але всі килими створені за ескізами Олени Кульчицької. Загалом їхніми руками було виткано більше 80 килимів, але не всі збереглися до нашого часу. Близько сорока килимів зберігається у фондах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.
3. Інтер’єр музею можна вважати унікальним, адже просторове середовище тут відтворене за ескізами Олени Кульчицької. Меблі в будинку зроблені за ескізами художниці в Косові 1907 році гуцульськими майстрами в стилі гуцульської сецесії.
4. Мистецька спадщина Олени Кульцицької дуже велика і складає більше 6000 творів. Серед цих творів тільки графічні роботи складають більше 4000, живописні роботи більше 400, твори ужиткового мистецтва, килими, твори в техніці гарячої емалі, які мисткиня створила під час навчання у Відні, та багато іншого.
5. Фонди музею складаються також з приватної колекції творів народного мистецтва, яку Олена Кульчицька збирала протягом життя і яку вона заповіла музею. Сюди сходить кераміка, дерев’яна різьба, велике зібрання народної вишивки та твори ужиткового мистецтва. Олена Кульчицька зібрала кілька альбомів цікавих вишивок з різних регіонів.
6. В свій час художниця була першої жінкою на Галичині, котра здобула професійну художню освіту. Можна сказати, що вона ввірвалася в цей чоловічий світ і зробила там переворот своєю графікою. Навчаючись у Відні, вона захоплюється технікою кольорового лінориту і на її персональній виставці в 1909 році у Львові, власне графічні твори та естампи викликали справжню сенсацію. Велику кількість цих робіт можна побачити в експозиції музею.
7. В музеї Олени Кульчицької у Львові зберігається великий приватний архів з листами відомих особистостей – сучасників художниці. Серед яких і Павло Ковжун, і Богдан Лепкий, Василь Стефаник та інші. Велику частку архіву також складають родинні фотографії мисткині.
8. Особливим скарбом музею вважається допоміжний фонд, де зібрані ескізи та проекти ужиткових речей, які не були реалізовані, але вони є цікавими навіть з сучасної точки зору і викликають інтерес у сучасних молодих художників-дизайнерів.
Музей гостинно чекає відвідувачів та шанувальників мистецтва цієї видатної мисткині з 10:00–18:00 кожного дня окрім п’ятниці та суботи.
Надія КІНАШ
Молодший науковий співробітник художньо-меморіального музею Олени Кульчицької у Львові
Надя, дякую !!!