ЗУНР у документах. Спроба державотворення, про яку “пам’ятають” не лише леви

929

У рік, який відходить, відзначаємо соту річницю появи на історичній арені ЗУНР. Ця дата знаменна не тільки для державотворчих процесів сьогодні, але й для нашої ідентифікації, розуміння векторів наступного руху. Не менш важливим є, аби в нашій моделі минулого все більше місця відводилося для людини – її сприйняттю історичних подій, переживанням, враженням. Здатність бачити трагічні і героїчні події минулого очима різних середовищ, для яких Львів у той час був рідним – ще більше розширює наші горизонти розуміння цих уже віддалених від нас реалій. Аби досягнути одного й іншого, варто рухатися шляхом роботи з історичними документами. І віднедавна наше завдання спростилося, адже світ побачило ексклюзивне видання – ЗУНР в документах і матеріалах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка. Скажемо про нього кілька слів.

Альбом-каталог "ЗУНР в документах". Фото Є. Гулюка
Альбом-каталог “ЗУНР в документах”. Фото Є. Гулюка

Видання “Західно-Українська Народна Республіка в документах і матеріалах Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка” стало можливим завдяки співпраці між Львівською міською радою і Науковою бібліотекою Львівського національного університету. Упорядниками даного альбому-каталогу є працівники Наукової бібліотеки, історики Юрій Лисий та Микола Ільків-Свидницький. Робота над виданням була довгою і рутинною, але результат вартує цього. Переконатися в останньому можна і шляхом перегляду самої добірки документів, і шляхом читання відгуків рецензентів.

Розгортка перших сторінок альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка
Розгортка перших сторінок альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка

Праця складається із кількох основних блоків. Перший з них – це вступна критична стаття. У ній автори оглянули історію вивчення ЗУНР, а також оцінили стан збереження джерельної бази. Листівки, афіші, відозви, нормативно-правові акти, календарі, газети – це дуже короткий перелік документів, які було опрацьовано при укладені каталогу. Відштовхуючись від зазначених джерел, історики запропонували й своє бачення основних подій та фактів з історії ЗУНР, категорії, у яких варто розглядати дані події. Про це і багато іншого можна дізнатися зі ступної статті. Наводиться там і дуже влучна цитата історика Івана Лисака-Рудницького. Останній писав, що “Галичина 1918 – 1919 рр. – єдиний в новітній історії приклад українського державного правопорядку”. Не часто ми говоримо про ці події столітньої давності у подібному світлі.

3 альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка
3 альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка

Аби майбутні читачі змогли осягнути масштаби проробленої авторами роботи, у вступній статті також наводяться коротенькі статистичні показники. Між ними і інформація про те, що в відділі рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка НБ ЛНУ зберігається 236 документів даного періоду, які дозволяють розкрити тематику історії ЗУНР у тому чи іншому світлі. Поміж документами нормативного характеру, різноманітними листівками, відозвами, звітами і ін., трапляються навіть дуже такі цікаві та оригінальні речі, як мапи. Одна з них, під назвою “України та її сусіди”, зроблена Орестом Кузьмою, поміщена у одному з календарів. Її читачі також можуть побачити, гортаючи видання.

Карта України з альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка
Карта України з альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка

Друга часина видання – це каталог документів і матеріалів. Тут документи і джерела подано за наступними розділами: державні нормативно-правові акти; пропаганда і політичне життя; афіші та оголошення; брошури і газети; бланки, перепустки, формуляри, звіти. Для передачі атмосфери документів, наведемо фрагмент одного з джерел: “Український Народе! Українські селяни і робітники! Славна Українська арміє!”. А далі про те, що їх дні – це “преважний час, коли важить ся доля України, доля держави українських трудових мас …”. Ось такий емоційний заклик повинен був викликати бажання докласти зусиль для збереження української державності, а також пробудити розуміння, що великі справи народжуються із повсякденної рутини.

Один з розділів альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка
Один з розділів альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка

Останній, третій блок публікації – це альбом факсиміле документів. Тут можна знайти “Збірник законів, розпоряджень та обіжників проголошених Державним Секретаріятом Зах. Укр. Нар. Республіки”,  “Слова присяги для жандармів (офіцирів і мужви) Західно-Української Народної Республіки”, “Засуд смерти”, “Вказівки для поборювання вошей в полі”, “10 запитів до українського народу”, “Український народе Закарпаття!”, а ще – інші різноманітні розпорядження і накази для населення (Тернополя, Коломиї і ін.), програми політичних партій, посвідки, перепустки і ін. Як бачимо, видані в той час документи стосувалися урегулювання відносин між людьми у багатьох сферах. На окремих з джерел, як-от на паспортах, можна було знайти фрази в дусі “Іменем Українського Народа!”.

Зразки документів з альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка
Зразки документів з альбому-каталогу. Фото Є. Гулюка

Цей альбом-каталог вже отримав хорошу “пресу”, якщо висловлюватися штампами Західного світу. Прозвучали схвальні відгуки від рецензентів і фахівців з даної проблематики. Тепер слово за читачами. Видання можна придбати у видавництві Львівського університету, або ж просто погортати у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка. З виходом цієї публікації і завдяки зусиллями її укладачів, усіх причетних до проекту, історія ЗУНР стає трішки ближчою та зрозумілішою для нас.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. Західно-Українська Народна Республіка в документах і матеріалах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка: альбом-каталог / упоряд. Ю. Лисий, М. Ільків-Свидницький. Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2018. 252 с., іл.

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.