ТОП-7 археологічних знахідок у Львові за 2015 рік

3121
ТОП-7 археологічних знахідок у Львові за 2015 рік

Хоча 2015 рік був не надто щедрим на дослідження у Львові, археологи НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України змогли продовжити розкопки на кількох цікавих ділянках у середмісті, зокрема, на розі вул. Краківська-Вірменська і на вул. Шевській. Науковці також провели шурфування на території синагоги «Золота Роза», завершили дослідження на ділянці на вул. Веселій, 5, і розпочали розкопки на вул. Льва, 2 поблизу площі Старий Ринок.

Незважаючи на невелику кількість місць досліджень, археологам вдалося виявити багато цікавих артефактів, з яких вони сформували ТОП-7 найцікавіших знахідок:

70-ти сантиметровий дерев'яний меч, знайдений під час розкопок на розі вулиць Краківська – Вірменська у Львові
70-ти сантиметровий дерев’яний меч, знайдений під час розкопок на розі вулиць Краківська – Вірменська у Львові

1.Влітку під час розкопок на розі вулиць Краківська-Вірменська археологам трапилась незвична знахідка – 70-сантиметровий дерев’яний меч, який дуже добре зберігся до наших днів. Таку річ науковці знайшли вперше. «Датуємо його XVI ст. і припускаємо, що це могла бути дитяча іграшка. Мабуть, його робили за зразком бойового аналога того часу. Після консервації плануємо віддати його знавцям зброї, які скажуть, що стало прототипом цього дерев’яного меча», – повідомив науковий співробітник «Рятівної археологічної служби» Остап Лазурко.

Дерев'яні колодки для пошиття взуття, знайдені під час розкопок на розі вулиць Краківська – Вірменська у Львові
Дерев’яні колодки для пошиття взуття, знайдені під час розкопок на розі вулиць Краківська – Вірменська у Львові

2. На цій же ділянці вперше знайдено дерев’яні колодки для пошиття взуття, які попередньо датують XVI ст. Виявлено одразу шість колодок, три з яких мали клейма. «На колодках було два різні клейма: на одній – у вигляді щита, на іншій парі було клеймо у вигляді квітки. Можливо, що це цехові клейма», – припускає Остап Лазурко і зазначає: колодки, очевидно, були для пошиття чоловічого взуття, адже пасують десь на нинішній 42-43 розмір.

Металева миска з клеймом орієнтовно XV-XVI ст., знайдена під час розкопок на вул. Шевській, 4 у Львові
Металева миска з клеймом орієнтовно XV-XVI ст., знайдена під час розкопок на вул. Шевській, 4 у Львові

3. Унікальну знахідку подарував дослідникам і один з водозбірників, який розкопали на вул. Шевській, 4. З його заповнення витягли металеву миску з клеймом орієнтовно XV-XVI ст. Очевидно, вона зроблена з олов’яного сплаву. «Наразі нічого не можемо сказати щодо клейма, бо аналогів йому поки що не знайшли у нашій науковій літературі. Тому хочемо залучити до співпраці геральдистів. Але вже зараз розуміємо, що миска дуже цікава. На той час металевий посуд був великою рідкістю і коштував дуже дорого. Він трапляється вкрай рідко – за 20 років досліджень у Львові ми з колегами знайшли лише два казани, дві миски, металевий кубок і тацу», – розповів Остап Лазурко.

Бойова сокира XVI ст., знайдена під час розкопок на вул. Шевській, 4 у Львов
Бойова сокира XVI ст., знайдена під час розкопок на вул. Шевській, 4 у Львов

4. З вулиці Шевської походить ще одна знахідка – бойова сокира XVI ст. Фахівці припускають, що за аналогіями вона могла потрапити з Московії. Схожі сокири у той час були на озброєнні їхніх дружинників. Зроблена вона з заліза, з клеймом, і дуже добре збереглась до нашого часу. Раніше, зазначає Остап Лазурко, у Львові знаходили давні сокири, однак не бойові, а ремісничі. Знахідка також є частиною тимчасової експозиції в Археологічному музеї міста Кракова.

Фрагменти глечика XV-XVI ст. з території синагоги «Золота Роза» у Львові
Фрагменти глечика XV-XVI ст. з території синагоги «Золота Роза» у Львові

5. Ще однією цікавою знахідкою минулого року є фрагменти глечика XV-XVI ст. з території синагоги «Золота Роза». Він розписаний у східному стилі і, очевидно, був завезений сюди зі сходу чи півдня. Збережена висота глечика усього 20 см і, ймовірно, що його могли використовувати для вина.

Декоративні полив'яні миски знайдені під час розкопок на розі вул. Краківська – Вірменська у Львові
Декоративні полив’яні миски знайдені під час розкопок на розі вул. Краківська – Вірменська у Львові

6. У XVIII ст. дуже популярними серед заможних людей були декоративні полив’яні миски, оскільки технологія їхнього виготовлення сягнула високого рівня. Одну з таких мисок було виявлено на під час досліджень на розі вул. Краківська-Вірменська. Вона має круглу форму, а на її поверхні зображено чотири медальйони з вершниками.

Фрагменти ліпного горщика VIІІ ст., який належав носіям лука-райковецької культури, знайдені під час розкопок на розі вул. Краківська – Вірменська у Львові
Фрагменти ліпного горщика VIІІ ст., який належав носіям лука-райковецької культури, знайдені під час розкопок на розі вул. Краківська – Вірменська у Львові

7. Найважливішою, за науковим значенням, знахідкою 2015 року з теренів Львова археологи «Рятівної археологічної служби» вважають фрагменти ліпного горщика VIІІ ст., який належав носіям лука-райковецької культури. Його виявили на розі вул. Краківська-Вірменська. «Географічно це поки що найбільш південна точка у Львові, де було знайдено матеріал слов’янського часу. Раніше схожі знахідки були виявлені на місці нинішнього ринку «Добробут» та на вул. Веселій. Чому це так важливо? Бо це говорить про постійну заселеність середмістя ще до формального заснування Львова. Тому місто виникло тут не випадково», – наголошує Остап Лазурко.

Джерело:

http://zik.ua/news/2016/02/08/arheology_rozpovily_pro_naytsikavishi_znahidky_u_lvovi_za_mynulyy_rik_670394

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.