Школа імені Яна Собєського у Львові

3187
Школа імені Яна Собєського у Львові

Статус столиці коронного краю, а також стрімке розростання населення Львова на початку ХХ століття, активно сприяло будівництву нових навчальних закладів. Одним з яких була зведена у 1903-1905 рр. міська народна виділова школа ім. Яна Собєського.

Великий будинок навчального закладу було побудовано вздовж вулиці Замарстинівської (зараз під № 11) на частині площі, що до середини ХХ ст. називалася Місіонерською. Назва її походить від колишнього монастиря оо. місіонерів. У ХІХ ст. на ній відбувалися кінські базари та муштра вояків з поблизьких касарень. Тож площа мала ще назви: Кінська торговиця та пляц Муштри.

Школа імені Яна Собєського у Львові, 1905 рік
Школа імені Яна Собєського у Львові, 1905 рік

Проект навчального закладу розробив Міхал Лужецький, а втілив у життя молодий інженер Адольф Піллер. Це триповерхова будівля споруджена в стилі неоренесансу. Над її фасадом височіють три аттики. Симетрично влаштовано два входи для хлопчачого та дівочого відділів школи. Над ренесансно-бароковими порталами входів залишилося по два картуші, у яких колись були герби Королівського столичного міста Львова. Вартість будови складала 270 тис. корон.

Школа імені Яна Собєського у Львові, 1930-ті роки
Школа імені Яна Собєського у Львові, 1920-30-ті роки

З газети «Nowości illustrowane» можна дізнатися, що всередині школи були облаштовані широкі камінні сходи. Були світлі коридори та класи з автоматичною вентиляцією, яка завжди підтримувала відповідну температуру, підлоги проолієні, для того аби пилюка не носилася в повітрі. Окрім того у вечірній час школа освітлювалася. Поруч основної будівлі збудований зал для занять фізкультурою, який сполучений з школою коридором.

На подвір'ї школи № 87, кінець 40-х-поч. 50-х років
На подвір’ї школи № 87, кін.1940-х-поч. 50-х років

Але найважливішою інновацією навчального закладу вважали оснащення класів шкільними лавами системи “Rettiga” (сконструйованими у 1893 році), що були більш досконалими за своєю конструкцією та кращими для здоров’я учнів ніж ті, які використовувалися раніше.

У школі мали змогу навчатися 1200 учнів, як чоловічої так і жіночої статі. У 1910 році директором школи був член міської ради Корнель Яворський, керівничкою жіночого відділу — Саломея Левай.

Від початку свого існування і до сьогодні будівля навчального закладу використовується за призначенням. Лише під час Другої світової війни у приміщенні був госпіталь. Пізніше розташовувалися школи №№ 85 і 86, а з 1 вересня 1948 року і до нині працює середня школа № 87. На початках у ній навчалися тільки дівчата, а з вересня 1954 року і хлопці.

 

Меморіальна таблиця на честь Ірини Калинець, 2016 рік
Меморіальна таблиця на честь Ірини Калинець, 2016 рік

Також у цій школі в 1947-1957 рр. навчалася відома українська поетеса, активістка українського національного і правозахисного руху, героїня світу Ірина Калинець. 25 грудня 2015 року на її честь на будинку встановили меморіальну таблицю.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1.  Nowości illustrowane. Kraków, 18 lutego 1905 r. Nr.8
  2. Ігор Мельник. Довкола Високого Замку шляхами й вулицями Жовківського передмістя та північних околиць міста Львова. – Львів: Апріорі, 2010
  3. http://school-87.lviv.ua/

Фото:

  1. Роман Метельський
  2. http://mavka-lv.livejournal.com/6545.html
  3. http://allagalla.livejournal.com/450434.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.