Роман Весоловський – адвокат, якому судилось зробити унікальні фото Львова

2033
Роман Весоловський – адвокат, якому судилось зробити унікальні фото Львова

Людина-ренесанс – так називали Романа Весоловського його друзі. Тонкощі юриспруденції, подорожі, але найбільше Романа цікавили експерименти з фотографією.

Народився польський митець  у Львові в 1907 році. Вчиться в університеті Яна Казимира ( тепер ЛНУ імені І. Франка) на факультеті права.  Весоловський також займається музикою, грає чи не на всіх інструментах, проте найбільшим захопленням і справою його життя стає фотографія.

В тридцятих роках бере участь у різних конкурсах та виставках  фотографії у Львові. Експериментує з різними техніками фотографії – ізогелія (зображальний прийом в художній фотографії), хеліобром та фотомонтаж.

Роман Весоловський зробив чимало унікальних світлин передвоєнного Львова. В його об’єктив потрапляють як архітектура і природа, так і обличчя львів’ян в передчутті війни.

Навіть  в час німецької та радянської окупацій Весоловський не покидає фотографії. Митець фільмує руйнування рідного міста.

В 1944 році він робить фотографічну документацію міста для відділу урбаністики Львівського магістрату.

Львівська тематика так і залишиться однією з найголовніших у творчості Романа Весоловського. Він тонко передавав кадром дух і специфіку місця через деталі архітектури. В свої працях часто використовував сильний контраст чи світлотінь. Взагалі любив експериментувати зі світлом і настроєм кадру. Найемоційніші, власне, виходили фото атмосферних явищ. «Завжди мене захоплювали, – казав фотограф, – такі мотиви, з яких можна видобути структуру, фактуру, трьохвимірність і відкрити внутрішнє життя».

Львів, 1930-ті, фото Романа Весоловського
Львів, 1930-ті, фото Романа Весоловського

В червні 1945 року,  під час репатріації польського населення, Роман Весоловський разом з сім’єю назавжди покидає Львів і переїжджає до Кракова. Там продовжує фотографувати, бере участь в різних фотопроектах, фільмує повоєнну Польщу. Його світлини використовують як ілюстрації до численних книг, публікують в фотоальбомах і як відкритки. Роман Весоловський проводить кілька власних грандіозних виставок. В 1967 році отримує титул кращого фотографа від Міжнародної федерації фотомистецтва.

Серце Весоловського перестає битись у 2000 році в Кракові. А в 2007 році відбулась посмертна виставка кращих робіт фотографа – Під назвою «Львів-Краків-Нова Гута»(«Lwów – Kraków – Nowa Huta»), також виставки присвячені суто львівському періоду. Роман Весоловський ніколи не повернувся до свого улюбленого Львова, проте місто так і залишилось головним джерелом його мистецького натхнення.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. https://www.facebook.com/Adam-Gryczy%C5%84ski-429952060386263/photos/?tab=album&album_id=592881770759957
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Weso%C5%82owski_(fotograf)
  3. www.facebook.com/Історія-львівської-фотографії.Wesołowski Roman

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.