Про Рафаеля, який так і не став Рафаелем, та про інші експонати унікальної виставки (відео)

625
Про Рафаеля, який так і не став Рафаелем, та про інші таємниці унікальної експозиції

З 23 грудня 2014 року в приміщенні Львівської національної галереї мистецтв  ім. Б. Г. Возницького, за адресою: вул. Стефаника, 3, експонується виставку «Образ Богородиці» з фондової збірки музею.

На виставці показано 85 картин і скульптур українських та європейських майстрів XIV – першої половини XX століть. Більшість експонатів зберігалися у фондосховищах  і для огляду виставлені вперше. Куратор виставки Марія Сойко.

“Центральний експонат українського розділу виставки це ікона Богородиці на престолі з Троїцької церкви у Сихові. Це львівська школа, перша третина XVII століття, це єдиний приклад такої іконографії  Богородиці Намісної на престолі в спадщині львівського малярства і в Україні є тільки три таких пари ікон. Тому, що парною була Намісна ікона Спаса, вона теж знаходиться зараз у колекції. Рідкісна іконографія і один з найхарактерніших зразків нового львівського малярства XVII століття, коли після середньовічної традиції, зусиллями тих майстрів, які стали працювати у Львові від 1590-их років, поступово вироблявся новий стиль малярства. І це один з найхарактерніших його зразків”, – розповідає доктор історичних наук Володимир Александрович.

На експозиції також представлені ікони, авторство котрих вдалося встановити зовсім недавно, або й взагалі ще не вдалося.

“Не може бути на такій експозиції, де 86 картин і скульптур, якоїсь зовсім особливої. Історія галереї розпочинається з 1907 року, коли місто придбало для неї першу колекцію в колекціонера Яна Яковича в Ситківцях на Поділлі. І в каталозі цієї колекції було подекілька Рафаелів, Рубенсів, Рембрантів і так далі. Була там одна картина, вона зараз перед нами, на яку був документ, що вона куплена за 35 тисяч в Римі з галереї Боргезе для останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського. Не всі погоджувалися що це Рафаель. Була полеміка, зокрема проти того, що це Рафаель виступав тодішній власник цього будинку, де зараз галерея, відомий львівський історик  Владислав Лозинський.

Версія про Рафаеля довго не протрималась. Були численні версії що це копія з картини Рафаеля, потім були інші пропозиції. зрештою, від 60-их років ця картина приписана була флорентійському майстру Томмазо Манцуолі на підставі близької композиції, яка зберігається в Оксфорді, в Англії.

Але, як виявилось тепер, з теперішніми можливостями, що це є робота зовсім іншої руки, часткова копія з популярної картини Томмазо Манцуолі, яка існує в декількох варіантах. Особливістю цієї картини є те, що фігури знизу зрізані (в оригіналі вони зображені повністю) і, крім того, в правому горішньому куті в оригінальній версії зображений святий Йосиф.

Це не Томмазо Манцуолі, рука зовсім інша, але картина намальована дуже близько до його часу, має цілком виразні ознаки індивідуального почерку. Є всі можливості для пошуку її конкретного автора, але звичайно, це не Рафаель і навіть не Томмазо Манцуолі, якому довший час приписували цю картину,” – розповідає пан Володимир історію тільки однієї з майже сотні унікальних ікон, що експонуються на виставці.

Всі охочі можуть завітати на виставку і на власні очі побачити, адже виставка експонуватиметься ще до кінця лютого в приміщенні Львівської національної галереї мистецтв  ім. Б. Г. Возницького, за адресою: вул. Стефаника, 3.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.