“Поморянський музей”, або перша “ластівка”

881

Не так давно, 9 вересня 2018 року в Поморянах, які відомі своїм унікальним замком та іншими історичними спорудами, Благодійний фонд «Спадщина.UA» та Поморянський професійний ліцей розпочали культурно-освітній проект “Поморянський музей”.

Музейний проект є одним з елементів великого проекту культурно-туристичного відродження Поморянщини та її серця Поморянського замку «Поморяни Vivat!», створеного Ініціативною групою з відродження Поморянського замку.

Музей в Поморянах
Музей в Поморянах

Експозиція музею розташовується в селищі міського типу Поморяни (Львівська обл., Золочівський район) поруч із Поморянським замком у «Зеленому будиночку» по вулиці Підзамче, 2а.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

До реалізації проекту цього проекту приступили нещодавно, влітку цього року. Під час полювання  на експонати вони відвідали понад два десятка поморянських садиб, забігли  у кожну стодолу, залізли в кожне горище, заглянули в кожен кут. Зі всіх околиць Поморян – Загребелі, Зарудок, Підгори та Підзамча до «зеленого будиночку» з’їжджалися вози і тачки зі скринями, етажерками та бамбетлями. Трофеями цих експедицій, на момент відкриття музею, стало понад 70 одиниць предметів домашнього вжитку, що сформували експозицію нашого музею.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

Серед набутих музейних скрабів бамбетель, куферок, люля, нецки, ціп, ступа, магільниця, рогач, гибель, веретено, скриня з ХІХ століття з давніми написами, довоєнна латунна запальничка, три різновиди ваг, шевський набір для пошиття чобіт (в Поморянах колись було розвинуте шевство) та інші. Найцінніші експонати – лава в стилі ар-деко та різьблене крісло зі шкіряною оббивкою з Поморянського замку, надані Поморянським професійним ліцеєм.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

До музейної колекції також увійшли автентична вишивка, образи, обруси, сучасні твори образотворчого мистецтва.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

Кожен експонат має свою історію. До прикладу, одна валіза приїхала сюди з Полтавщини, де люди в 1930 роках тікали від голоду на багаті землі Західної України. Також у наших фондах є предмети культової та військової тематики.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

Більшість експонатів подарована музею однією родиною, з якою активісти познайомилися під час реалізації проекту, а згодом стали друзями. В тісній співпраці з громадою містечка за лічені дні (сукупно не більше десяти днів)  вдалося повністю реалізувати цей невеличкий проект. І наявних 40 кв.м експозиційних площ стало відразу замало та вистачило лише на краєзнавчу частину.

Куратор освітньо-культурного проекту "Поморянський музей" Роксоляна Кобилюх
Куратор освітньо-культурного проекту “Поморянський музей” Роксоляна Кобилюх

Пройшло вже більше трьох тижнів і музейна колекція за цей час поповнилася великою кількістю експонатів і нараховує на сьогоднішній день уже більше 110 унікальні предмети.  Куратор освітньо-культурного проекту “Поморянський музей”  Роксоляна Кобилюх  зазначає що зараз збирати експонати до музею стало набагато легше адже мешканці Поморян побачили музей і розуміють куди вони віддають свої скарби. До слова, домовитись про відвідини музею зараз можна зателефонувавши Роксоляні за номером +38 067 539 98 08.

Експозиція Поморянського музею
Експозиція Поморянського музею

В планах активістів на найближчий рік  відкрити в музеї кілька тематичних експозицій, одна з яких буде розповідати історію міста Поморяни (XIV – XX ст..), інша буде суто  2. краєзнавчою (відтворення побуту Поморянщини),  ще інша має бути присвячена Поморянському замку та багато інших.

Поморянський замок
Поморянський замок

Досить амбітні плани як для невеликої команди активістів, котрі  окрім музею,  під егідою Благодійного фонду «Спадщина.UA» займаються також порятунком самого Поморянського замку. Дуже хочеться вірити, що у них все вийде, тому будемо тримати вас в курсі подій.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.