Палац культури імені Гната Хоткевича – один з найдавніших в Україні

2564
Палац культури імені Гната Хоткевича - один з найдавніших в Україні
Палац культури імені Гната Хоткевича - один з найдавніших в Україні

Після входження Замарстинівської гміни до складу міста Львова, у 1930 році, розбудова інфраструктури давнього Жовківського передмістя стає більш інтенсивною. Тривало перетворення дільниці на активний у економічному плані, вагомий промисловий район міста. Найвідчутнішою була потреба у житлі, дорогах, громадських установах… За часів II Посполитої саме робітники стають основою місцевої громади, та беруть ініціативу у власні руки.

Дім працівників громади міста Львова (нині - палац культури імені Г. Хоткевича). Фото 2015 року
Дім працівників громади міста Львова (нині – палац культури імені Г. Хоткевича). Фото 2015 року

Історія цієї відомої у Львові споруди розпочалась із …робітничого страйку 1924 року. Під час нього було прийнято рішення збудувати свій клуб. Кошти на будівництво повинні були надходити з їхніх надбавок до зарплати… Справа рухалась повільно, 1927 року ухвалили відраховувати на заснування клубу один відсоток платні кожного робітника. З часом назбиралась чимала на той час сума – 50 тисяч злотих.

Невдовзі оголосили конкурс проектів будівлі, переможцями стали відомі архітектори Тадеуш Врубель та Леопольд Карасінський.

Пам’ятна табличка при вході до Клубу працівників громади міста. Фото 2015 року
Пам’ятна табличка при вході до Клубу працівників громади міста. Фото 2015 року

У вересні 1933 року, у присутності чи не усієї робітничої громади Львова, було закладено наріжний камінь майбутнього Клубу. Безпосередньо будівництвом займались також робітники, водночас, додатково дозбируючи кошти… Будували споруду у вихідні дні, ввечері та вночі, залучали тимчасово безробітних… За рік, 1934 року, споруду було завершено, проте її оздоблення та оснащення тривало ще два роки.

Споруда Палацу культури імені Кузнєцова. Фото радянського періоду
Споруда Палацу культури імені Кузнєцова. Фото радянського періоду

Дім працівників громади міста Львова (Dom Społecznych pracowników Funduszu Mieszkaniowego) відчинив свої двері 1938 року. Будівля мала свій зал засідань, бібліотеку, приміщення для оркестру, хору та різноманітних гуртків. Клуб став осередком культури, який завжди славився тим, що надавав притулок непересічним талантам, котрих не визнавала й уникала офіційна влада міста…

Окрім цього тут збиралася представники профспілок, прогресивна молодь, студенти, робітнича інтелігенція, а в травні 1936 року тут відбулась подія загальнодержавного значення – Антифашистський конгрес працівників культури.

В трагічні часи німецької окупації у будинку, який опинився на території гетто розміщувався юденрат – орган управління єврейської громади у гетто.

Пам’ятна табличка Антифашистському конгресу діячів культури. Фото 2015 року
Пам’ятна табличка Антифашистському конгресу діячів культури. Фото 2015 року

Після війни будівля стає міським Палацом культури імені Кузнєцова. Наприкінці 1970-х років здійснено реконструкцію будівлі Палацу. Замовником було Львівське трамвайно-тролейбусне управління, а фінансувало виконання будівельних робіт обласне комунальне управління. Під час реконструкції була добудована торцева частина будівлі, внаслідок чого збільшилась загальна площа приміщення Палацу…

Вид на торцеву частину Палацу імені Хоткевича. Фото 2015 року
Вид на торцеву частину Палацу імені Хоткевича. Фото 2015 року

У перші роки Незалежної України на сцені Палацу відбувалися вистави театру “Не журись”, повний аншлаг мала музична вистава про Січових Стрільців, звучали колядки та щедрівки, виспівувала молодь Товариства Лева… У наші дні Палац культури імені Гната Хоткевича є однією із найпотужніших культурних установ міста.

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

http://www.pidzamche.org.ua/ , http://hotkevichpalace.lviv.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.