Осип Курилас, або художник та січовий стрілець зі Щирця

1978
Осип Курилас за роботою
Осип Курилас за роботою

Живописець, графік, культурно-політичний діяч Осип Курилас народився 7 серпня 1870 року у містечку Щирець в родині учителя-дяка. Після закінчення дяківської бурси навчався у Львівській художньо-промисловій школі (1886–1890) та Краківській академії красних мистецтв (1890–1901), де за 11 семестрів отримав 5 срібних медалей.

Осип Курилас за роботою
Осип Курилас за роботою

Взяв участь у I (1901) і III (1902) виставках «Товариства для розвою руської штуки». На початку 1910-х років працював у царині книжкової ілюстрації: «Боротьба за право» М. Онтаманюка (1910), «Історія України – Русі» М. Аркаса (1912). На початку Першої світової війни вступив добровольцем до лав УСС, був стрільцем булавного відділу І полку Легіону, приймав участь в боях за звільнення Галичини від російської окупації.

Христос Воскрес! Поштівка видавництва "Русалка", 1938 рік, малюнок професора Осипа Куриласа. З колеції Юрій Завербного
Христос Воскрес! Поштівка видавництва “Русалка”, 1938 рік, малюнок професора Осипа Куриласа. З колеції Юрій Завербного

Для організації культурно-просвітницької роботи серед стрілецтва було створено Пресову Квартиру, яка згуртувала талановитих мистців, котрих очолив Осип Курилас. В цей час створив десятки портретів, жанрових картин, листівок і малюнків, які зображують та оспівують подвиги січовиків, ілюструє сатиричні журнали «Самохотник», «Бомба» та інші, малює шаржі і карикатури. Осип Курилас автор понад 200 портретів діячів УСС, числених рисунків, створених у місцях побуту УСС. У продовж 1915–1921 років –низка картин на тему війни «Бій на Маківці», «Після бою», «Розстрільна на Лисоні», «Семиківське побоїще» та багато інших. Року 1918 створив програмовий твір – портрет Тараса Шевченка «Дивлюсь аж світає».

Різдвяна трапеза. Рисунок Осипа Куриласа, 1926 р
Різдвяна трапеза. Рисунок Осипа Куриласа, 1926 р

У 1920-х роках ілюстрував українські дитячі видання, створив серію рисунків для газети «Новий час». Працював над живописними етнографічними сюжетами, серед них» Добротвір. Церква» (1939), видами Львова «Святий Юр у Львові». Брав участь у художнй виставці у Львові, присвяченій 20-м роковинам від часу створення легіону Українських Січових Стрільців (1934). У третій виставці спілки українських мистців у Львові (1942) представив свої твори: «Митрополит Андрей Шептицький», «На Гуцульщині «та картину «Шевченко малює». У радянський час попри політичні переслідування з боку влади, приймав участь у багатьох збірних виставках українських мистців.

Художник Осип Курилас
Художник Осип Курилас

Помер Осип Курилас 25 червня 1951 року у Львові. В 1952 році з фондів Львівського музею Українського художньо – декоративного мистецтва, на даний час Національного Музею у Львові імені Андрея Шептицького, було знищено радянськими партійним чиновниками та енкаведистами понад 2000 художніх творів українських мистців, серед них 103 роботи Осипа Куриласа на стрілецьку тематику. До нашого часу ці унікальні зображення, знищених художніх творів мистця, дійшли до нас завдяки тому, що вони були зображені на листівках, виданих у 1914–1918 роках, переважно у Відні, зусиллями мистців–січових стрільців, об’єднаних у «Художньо-Пресовій кватирі «Українських Січових Стрільців. Художня спадщина Осипа Куриласа частково збереглася у музеях України та Польщі та є окрасою приватних колекцій.

Андрій КРИЖАНІВСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.