Нацистський концтабір у Львові. Історія у 17 фотографіях

4599
Нацистський концтабір у Львові. Історія у 17 фотографіях
Нацистський концтабір у Львові. Історія у 17 фотографіях

8 та 9 травня відзначаємо «Дні пам’яті та примирення», що означає для нас прийняття європейського досвіду вшанування пам’яті про жертви Другої світової війни та внесок України та українців в перемогу над нацизмом. І мова йде не лише про полеглих на полях боїв, а також про жертви нацистських репресій.

Загалом втрати України в цій війні нараховують від 8 до 10 млн. осіб, з яких лише військові становлять 3-4 млн., а решта – цивільне населення. Одним з трагічних епізодів нацистських репресій у Львові був Янівський концтабір.

Головна в’їзна брама Янівського концтабору.
Головна в’їзна брама Янівського концтабору.

Протягом листопада 1941‑червня 1944 рр. у Львові на вул. Янівській (між єврейським цвинтарем і залізничними коліями) діяв трудовий концтабір так званий «Янівський табір». Він був заснований за наказом 1-го губернатора «дистрикту Галіція» Карла фон Ляша та генерал-майора «СС і поліції» Фрідріха Кацмана. Загальна площа табору ‑ 2990 м2, 13 бараків та інші споруди та майстерні. Тут утримували військовополонених Червоної армії, а також цивільне населення – чоловіки, жінки, діти, літні люди різних національностей (в тому числі і євреї). Одночасно утримували більш ніж 11 тис. осіб.

 

Табірний режим був спрямований на масове знищення людей різними засобами: морили голодом, виснажували каторжною працею, розповсюджували інфекційні хвороби. Більшість в’язнів працювали за межами табору. Початку робочого дня передував т. зв. «Апель» – огляд, який закінчувався побиттям та розстрілом людей. Масові розстріли айнзацкоманда «СД» № 1005 проводила у долині за табором, а також в’язнів вивозили для знищення у «Личаківський табір» (інша назва – «Долина смерті»). За час існування «Янівського табору» тут було знищено понад 200 тис. осіб різних національностей. В червня 1944 р. табір ліквідували, а в’язнів, що залишилися – вивезли до м. Белжец (Польща) в табір смерті.

Ігор ДЕРЕВ’ЯНИЙ
Старший науковий працівник Національного музею «Тюрма на Лонцького»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.