“Наша Незалежність”, або невідомі архіви військових журналістів

348
Фото: Вікторія Темна

22 серпня 2019 р. у  Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. Івана Франка 154), відбулось урочисте відкриття фотовиставки «Наша Незалежність».

До загальної уваги представлено сорок  унікальних світлин військових кореспондентів «Армія infоrm» полковників Тараса Греня та Володимира Скоростецького та близько ста різноманітних реліквій, які зробили своїми руками прості українці, у вирішальні часи для нашої держави.

Софія Легін
Софія Легін.Фото Тараса Греня

«Вся експозиція поділена на дві частини, – розповіла учений секретар музею Софія Легін. – З самого початку відвідувачі матимуть змогу подивитись в очі наших захисників, та побачити, який шлях пройшло наше військо. Як відбувалось його становлення, і як люди у погонах захищали та захищають нашу Батьківщину. У наступній залі можна побачити реліквії, створені звичайними людьми та відправленими нашим воякам.  Потрібно наголосити, що тут немає жодних копій, лише оригінали. Навіть дитячі різнокольорові долоньки – це трафарети рученят справжніх дітей – учнів школи у місті Соледар»

Однією із родзинкою виставки є  зв’язаний руками Марії Лихвар прапорець (бабусі, яка на милицях стояла посеред Майдану), а крім того – листи, побажання, обереги, дитячі малюнки та багато інших реліквій. Вони – це те, що морально підтримує  хлопців на Сході України, в них закладена душа та молитва кожного, хто доклався до їхнього створення.

Володимир Скоростецький та Тарас Грень. Фото Валентини Євтушок
Володимир Скоростецький та Тарас Грень. Фото Валентини Євтушок

«Те, що тут є – це матеріали і фотографії зібрані нами ще з 2000-х років.  Ми хотіли показати людям, які будуть приходити до цього музею, що Україна здобувала свою Незалежність не за 2014-15 рр., вона здобувала її впродовж тривалого часу. Це дуже важка робота, яка вилилася в 2014 р. і те, що було далі. І дуже хочеться, щоб люди, які будуть відвідувати цю виставку: той хто забув – нехай згадає, як це було, якими ми були той, то не знав – нехай побачить, якими ми стали і як змінилася Держава та Армія», – розповів автор світлин Тарас Грень

Першими відвідувачами виставки стали воїни 80 окремої десантно-штурмової бригади, та активісти гуманітарної еліти міста Львова.

Відкриття виставка "Наша Незалежність"
Відкриття виставка “Наша Незалежність”. Фото Тараса Греня

«Меседж, який ми вкладали у ці світлини – кожен з нас є Незалежність, кожен з нас – це частинка Добра, кожен з нас повинен це усвідомити.  Чим відрізняється Громадянин від представника населення? Тим, що він докладається до життя своєї країни і робить  його кращим. Всі ці люди,які зображені на світлинах – ми з вами і сподіваюся, що ми є Громадянами, бо кожен з нас виконує свою функцію»,  – зазначив автор світлин Володимир Скоростецький.

Відкриття виставка "Наша Незалежність"
Відкриття виставка “Наша Незалежність”. Фото Тараса Греня

Як фотографії, так і всі предмети надані музею з особистих архівів авторів, і виставляються вперше.

«Виставка триватиме близько місяця, – наголосив науковий співробітник музею Роман Метельський. – Запрошуємо відвідувачів подивитись на ці унікальні речі та фотографії, а також ознайомитись і з нашим музеєм. Окрім того, усі бажаючі можуть домовитися за кураторську екскурсію від автора».

Коротка довідка: Володимир Скоростецький та Тарас Грень є професійними військовими журналістами.

Володимир прослужив у війську 23 роки, а Тарас 29. Разом вони брали участь у висвітлені ліквідації повені 2008 року. Неодноразово приймали участь у найбільших міжнародних навчаннях на території Європи «Рапід трайдент». Участь у висвітлені російської військової агресії проти України беруть з березня 2014 року. Їх фотороботи виставлялись у таких країнах як Ізраїль, Німеччина, Болгарія, Литва, США, Англія. В квітні цього року Тарас Грень став автором першої військової фотовиставки на території Луганської області «Обличчя захисника України», також роботи цього офіцера слугували основою для соціальних білбордів, що розташовані на території Луганської та Донецької областей.

Андрій МАРМАЛИГА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.