Народний дім на Театральній, де творилась українська історія

2816

Ідея створення на пожертвування українського населення східної Галичини Народного Дому, який служив би піднесенню духовної культури, належала громадському діячеві, священику, членові Головної Руської Ради Леву Трещаківському, яку він озвучив на засіданні Ради 15 червня 1848 року.

Народний дім, 1860
Народний дім, 1860
Народний дім, кін. ХІХ ст.
Народний дім, кін. ХІХ ст.
1908-1912
1908-1912
Початок ХХ ст.
Початок ХХ ст.

Народний дім на вулиці Театральній зводили у 1851-1864 роках за проектом архітекторів Вільгельма Шмідта та Сильвестра Гавришкевича (за його проектом перебудована з Тринітарського костелу Преображенська церква).

Дім постав на згарищі львівського університету (до речі, у цьому закладі вчилися члени “Руської трійці” Яків Головацький і Маркіян Шашкевич). Під час революційних подій 2 листопада 1848 року пожежа знищила будинок університету та цінну університетську бібліотеку, що знаходилась у колишньому Тринітарському костелі.

При Народному домі діяла Перша українська академічна гімназія (у 1867-1906 роках), потім – її філія. Тут розміщувалась бібліотека Народного дому.

29 березня 1864 року тут відбулася вистава першого українського професійного театру “Руська бесіда” – “Маруся” за повстю Г. Квітки-Основ’яненка. З перервами театр виступав до 1876 року.

На початку ХХ століття у будинку розташувалися товариства “Руська рада”, “Товариство руських дам”, “Академический кружок”.

1 листопада 1918 року тут було проголошено Західноукраїнську народну республіку.

collage1

collage2 collage3

Реконструкцію інтер’єру Народного дому у 1928 році здійснив архітектор Олександр Каплонський, а через два роки за проектом архітектора Адама Опольського бальні зали реконструювали у міський театр “Розмаїтості”.

За польських часів у будинку були Українська книгарня та книжковий антикваріат, за радянських часів, у 1939 році, його перетворили на Будинок Червоної Армії. Від 1 вересня 1944 року тут – Окружний будинок офіцерів Львівського військового округу.

Окрім нього, тепер тут розміщені кінотеатр, кілька закладів громадського харчування та танцювальні студії.

narodnyj_dim

Адреса – вулиця Театральна, 22.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.