” Магдуся “- одна з найдавніших шкіл у Львові

8195
" Магдуся " - одна з найдавніших шкіл Львова

Найдавніша та найвідоміша з існуючих нині польських шкіл Львова, школа № 10, була заснована 1816 року. За час існування роботу тут припиняли лише одного разу – в роки II Світової війни, коли у цих стінах розмістили шпиталь…

Львівська тривіальна школа Св. Марії Магдалини, згідно первісної назви, від початку містилась у домініканському монастирі, згодом – у приватному будинку, доки 1883 директор міської будівельної адміністрації Юліуш Гохберґер та архітектурне бюро львівського магістрату не звели для неї нове приміщення.

Давня школа св. Марії Магдалини у Львові, фото 2015 року
Давня школа св. Марії Магдалини у Львові, фото 2015 року

Виконано споруду  у стилістиці історизму другої половини ХІХ ст. ( використані форми середньовічної архітектури). Фасади, викладені червоною нетинькованою цеглою, оформлено високими готичними фронтонами, романськими архівольтами та розетами.

Одне з перших зображень школи Марії Магдалини, кін. XIX ст.
Одне з перших зображень школи Марії Магдалини, кін. XIX ст.

Будівля, зведена у популярному в той час ” аркадовому стилі “, нині є пам’яткою архітектури місцевого значення № 192.

Фасад школи Марії Магдалини у Львові. 2015 рік
Фасад давньої школи Марії Магдалини у Львові. 2015 рік

Школа отримує назву через своє розташування – навпроти парафіяльного костелу Св. Марії Магдалини. Але вихованці, як правило вживали зменшувальне – Магдуся ( пол. Magdusia ), підкреслюючи любов і ставлення до закладу.

Школа Марії Магдалини, фото до 1910 року
Школа Марії Магдалини, фото до 1910 року

Від часу заснування школа Магдалини була жіночою, від кінця XIX ст. розрахована на учнівську молодь з околиць Кастелівки та Байок ( нині р-н вул. Чупринки, Сахарова, Київська, Котляревського ).

Фасадна частина школи Марії Магдалини, фото наших днів
Фасадна частина школи Марії Магдалини, фото наших днів

У 1910 році шкільний будинок було розширено добудовою двох крил ( виконало бюро Міхала Уляма ), між двома Світовими війнами, за проектом Тадеуша Пісєвіча з західного боку добудовано навчальний корпус.

Так з’являється т. з. ” біла ” – чоловіча половина школи Марії Магдалини, заклад стає мішаним. Тепер це загальноосвітня школа №10 з польською мовою навчання.

Пам'ятне фото з першого причастя вихованок школи Марії Магдалини, 1939 рік
Пам’ятне фото з першого причастя вихованок школи Марії Магдалини, 1939 рік

Після війни школа продовжувала роботу, однак площу її скоротили вдвічі. В корпусі, де раніше навчалися дівчатка, відкрито нову школу – № 3. Донині школи – сусіди успішно працюють на нелегкій ниві освіти.

Школи - сусіди, № 10 і № 3, фото 2015 року
Школи – сусіди, № 10 і № 3, фото 2015 року

27 червня 2013 року сесія львівської міської ради ухвалила присвоєння середній загальноосвітній школі №10 з польською мовою навчання історичної назви – школа імені святої Марії Магдалени.

Використані джерела :

http://catholicnews.org.ua/ , http://ukrzurnal.eu/ , http://www.lvivcenter.org/ , http://wikimapia.org/

 

 

 

7 КОМЕНТАРІ

  1. “Найдавніша та найвідоміша з існуючих нині польських шкіл Львова, школа № 10, була заснована 1816 року. ”

    Ви переплутали школи, в старовиному червоному будинку, який колись був школою Маріі Магдалени. Знаходится школа №3. А в більш новому, прибудованому збоку – польска школа №10. Тому як польскій школі можно повертати “історичну назву”, якщо будинок з тою назвою

    “27 червня 2013 року сесія львівської міської ради ухвалила присвоєння середній загальноосвітній школі №10 з польською мовою навчання історичної назви – школа імені святої Марії Магдалени..”
    тепер школа з історичною назвою окремо, а будинок від тоі назви – окремо.

  2. Нічого я не плутав шановний. І червона і прибудована до 1944 – жіноча і чоловіча половини школи Магдалини, після 44 року у червоній облаштували російську школу номер три, польську перенесли в прибудову – але які святі в СРСР? школі просто дали номер 10. А взагалі – дивіться на посилання – про перейменування зокрема тут http://catholicnews.org.ua/shkola-imeni-svyatoyi-mariyi-magdalini-u-lvovi

  3. то ви шановний неякісно статтю написали. статтю розповідаєте про польску школу ім.Магдалени а практично на всіх фото школа №3. Від тоі 10 школи лише шматок задньоі частини з двору на останій фотці видно. Я розумію що вона знаходится також в історичній будівлі, але та будівля на сто років молодша за першу, і зроблена в абсолтно іншому стилі

  4. не хочеться влаштовувати з Вами дебати, одне не розумію,чого Ви у номери ті вчепились?) червона кінця 19 ст. і прибудова років міжвоєння- одна школа, Марії Магдалини- і стаття про неї, у 1944 розділено на 3 і 10( польську), останній в наші дні повернули історичну назву, оскільки до цього вона була просто номер 10… більшість фото будівлі 19 ст.- вона цікавіша за прибудову (10 школу) у архітектурному плані і,такий мій вибір…) Підсумок – стаття не про 3 і 10 школи – стаття про школу Марії Магдалини. Мені незрозуміло що Вас непокоїть…

    • не вчипився за номери. в вас стаття починаєтся словами “Найдавніша та найвідоміша з існуючих нині польських шкіл Львова, школа № 10, була заснована 1816 року” і далі іде фото іншоі школи. Ну яке відношення може мати школа №10 до заснованоі 200 років тому школи? Традиціі не передалися, будинок і той інший і новіший…

  5. Школа це не тільки будинок, це вчителі, учні, батьки. Так колектив і учні старої школи Марії Магдалени були залишені новою владою в частині будинку, в інших приміщеннях розміщено російську школу та відділ освіти. Тому правонаступницею Марії Магдалини є власне польська школа №10. Батьки і учні в радянські часи неофіційно берегли пам ять про Магдусю, як свою школу, навіть у прибудові, яку їм «ласкаво» залишила радянська влада. Власне традиції і збережені у школі №10.

  6. Добрий день! А де можна пошукати більше інформації про учнів школи, цікавить період до 1930 року, фотографії, прізвища учениць? Буду вдячна за будь яку інформацію)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.