Львів, якого не повернеш. Колона св. Яна з Дуклі

3302
Львів якого не повернеш. Колона св. Яна з Дуклі

Здавна ми звертаємося у своїх молитвах по допомогу та оборону до святих заступників та покровителів …

У XVII ст. мешканці Львова щиро вірили, що одним із охоронців міста є св. Ян з Дуклі. Підгрунтям цього вірування є історичний факт спасіння Львова під час облоги козаків Хмельницького разом з татарами Тугай – бея у 1648 році.

Але історія пов’язала долю святого Яна зі Львовом набагато раніше …

Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року
Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року

Патронат святого не є випадковим. Святий Ян народився в Дуклі на Лемківщині близько 1414 року. Певний час був пустельником, у двадцятилітньому віці вступив до монастиря францисканців, а згодом до ордену бернардинів. Після 1463 року оселився у Львові, де здобув славу як проповідник та сповідник.

Навіть коли він втратив зір та йому відняло ноги, продовжував священицьку діяльність.

Колона Жевуських перед костелом св. Андрія. Фото наших днів.
Колона Жевуських ( 1736 р. ) перед костелом св. Андрія. Фото наших днів.

Ян з Дуклі помер у Львові 29 вересня 1484 року і відразу вірні стали вшановувати його пам’ять. Культ Яна з Дуклі поширився серед католиків не лише в Галичині, але і в сусідніх країнах. Завдяки молитві до нього численні віруючі отримували великі полегшення.

Колона св. Яна з Дуклі. Фото 1912 року
Колона св. Яна з Дуклі. Фото 1912 року

За своє життя св. Ян з Дуклі здійснив чимало оздоровлень та чудес, завдяки чому його мощі у 1521 р. перенесли до костелу і помістили у срібну раку. У 1608 р. скульптор Войцех Зичливий на кошти Яна Даниловича зробив гробівець з червоного мармуру.

1733 року Папа Климентій ХІІ здійснив беатифікацію Яна з Дуклі, затверджуючи культ “ від незапам’ятних часів ”. 1739 року він же оголосив Яна з Дуклі патроном Польщі та Литви. Канонізаційний процес було відновлено 1948 року, канонізовано святого було значно пізніше – аж у 1997 р. папою Іваном Павлом ІІ.

Магнати Жевуські, чиїм фамільним покровителем був Ян з Дуклі, у 1734 р. пожертвували гроші на будівництво колони напроти церкви св. Андрія у Львові, де у ХV ст. здійснював богослужіння св. Ян. Головною умовою було помістити на вершечку колони фігуру святого, щоб він і надалі оберігав Львів і сім’ю мецената.

Скульптура Яна з Дуклі на бароковій ротонді над колодязем на тер. монастиря бернардинів у Львові, фото наших днів
Скульптура Яна з Дуклі на бароковій ротонді над колодязем на тер. монастиря бернардинів у Львові, фото наших днів

Колону споруджено коштом волинського воєводи Северина Міхала Жевуського. Щодо авторства скульптури твердження мистецтвознавців різні, наймовірніші виконавці – Томаш Гуттер або Фабіан Фесінгер.

У радянський період скульптура святого була демонтована та зникла безвісти, а колона була суттєво пошкоджена. Замість скульптури на вершечку колони помістили барокову вазу.

Площа Бернардинська, ліворуч, перед костелом колона Жевуських зі скульптурою св. Яна. Поштівка, до 1939 року
Площа Бернардинська, ліворуч, перед костелом колона Жевуських зі скульптурою св. Яна. Поштівка, до 1939 року

У 2011 році колону Жевуських було відреставровано, але, на жаль, скульптурне зображення львівського святого є втраченим назавжди …

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://archive.wz.lviv.ua/ , http://poshtivka.com/ , http://postup.brama.com/

 

6 КОМЕНТАРІ

  1. ви мою статтю використали – я ці рядки поерекладала з польської і там є чисто мої слова… може б Ви правильно вказували посилання???

  2. у цій статті використані уривки з моїх праць, присвячених темі Святого, автор чомусь на них не посилається… прохання до автора – виправте це упущення будь – ласка!!! бо це хамство.

    • olya – прошу вказати, які саме уривки, рядки, назва і публікація Вашої праці.., використані мною джерела є наведені під статтею

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.