Легенди і факти про костел Святого Бартоломея (Варфоломія) в Дрогобичі

13181
Костел Святого Бартоломея (Варфоломія)

В центрі міста Дрогобича гордо тягнеться в небо польський костел Св. Бартоломея (Варфоломія) –  сакральна середньовічна споруда України, зведена в готичному стилі.

Ескізи парафіяльного костелу в Дрогобичі.
Ескізи парафіяльного костелу в Дрогобичі.

Серед міщан Дрогобича про костел збереглося чимало цікавих легенд та переказів. Одна з яких говорить, що в давнину на тому місці, де зараз стоїть костел, нібито стояла язичницька контина. З історії відомо, що саме на пагорбах і висотах виростали культові язичницькі місця давніх слов’ян. Беручи до уваги той факт, що в минулому Дрогобич якраз і був таким пагорбом, вершина якого сьогодні припадає на костел, версія цілком вірогідна. Інша легенда розповідає, що нібито при будівництві костелу було знайдено розбитого ідола. Це викликало страх у місцевого населення, тому було вирішено останки ідола (голову, руку, ступню) вмурувати в стіну костелу під дахом. Ще один переказ стверджує, що в давнину жили Велети – міфічні першожителі, родоначальники людства і, що цей триптих така собі данина їм. Також  існує твердження українського краєзнавця Романа Пастуха.  На його думку «дрогобицький триптих» символізує мученицьку смерть і велику посмертну славу польського римо-католицького святого, єпископа Станіслава зі Щепанова, або Станіслава Щепановського (1030-1079рр.). Посилаючись на працю польського літописця В. Кадлубека Роман Пастух стверджує, що між владикою і войовничим королем Болеславом Хоробрим виник конфлікт. Король постійно вів затяжні війни. За його відсутності в країні запанували розбої та грабунки. Рицарі зверталися до нього з проханням повернутися додому, та він не хотів і чути про це. Тоді декотрі з них покинули його військо для захисту своїх маєтків і родин. Коли ж король нарешті прибув додому, то почав жорстоко карати тих, хто його самовільно покинув. На їх захист виступив єпископ Станіслав Щепановський, закликаючи Болеслава до християнського милосердя та прощення винних. Король знехтував  його пастирськими настановами, і владика відлучив його від церкви, що означало позбавлення королівського трону. Розлючений монарх на чолі озброєного загону увірвався до храму Святого Михайла на Скалці, де єпископ саме правив святу месу, і вдарив його мечем по голові. Своїм же лицарям наказав порубати його тіло на частини. На честь Станіслава Щепановського у Польщі споруджено близько тисячі костелів, ще понад 70 храмів – у США. Дрогобицький костел Святого Бартоломея є одним із тих польських храмів, де за традицією, святого покровителя Польщі та Кракова зображено розрубаним на частини у вигляді голови, руки і ноги.

Дрогобицький триптих. Фото: http://hal_zoria.io.ua/
Дрогобицький триптих. Фото: http://hal_zoria.io.ua/

З «Путівника по Дрогобичі та його околицях» ХІХ ст., невідомого автора нам відомий факт, що король Ягайло своїм указом від 16 грудня 1392 року ухвалив будівництво цього мурованого готичного костелу. Невідомий автор так описує цю подію: «Ягайло на місці замку заложив костел та вивінував його селом Добрівлянами». За деякими переказами, костел був збудований на місці замку, боярських палат або терему княжого воєводи. Проте серед дрогобичан побутує інша легенда, що під костел було використано не «замок» і не терем, а українську церкву, яку латинники відібрали. Щоправда, в старих польських документах про це нічого не сказано.

Костел Варфоломія, гравюра.Фото:https://www.pinterest.com/
Костел Варфоломія, гравюра.Фото:https://www.pinterest.com/

У 1511 році Варфоломіївський костел відбудували після значних пошкоджень, яких він зазнав під час нападу на місто татар та волохів 1498 року. Саме 1-а третина XV століття і вважається часом зведення сучасного костелу.

У середині XVI ст. прийнято ряд ухвал щодо зміцнення міської фортифікації. Було побудовано вежу, яка до середини XVIIIст. мала оборонний характер.

У ХVI – XVIIст. місто терпіло чимало нападів, що супроводжувались руйнуваннями святині, зокрема у 1594, 1624 та 1648 роках. Меморіальна дошка на башті повідомляє, що “Восени 1648 року в Дрогобичі селянсько-козацькі загони та повсталі мешканці міста і навколишніх сіл розгромили польсько-шляхетські війська і визволили місто”.

Меморіальна дошка на дзвіниці костелу. Фото:https://uk.wikipedia.org
Меморіальна дошка на дзвіниці костелу. Фото:https://uk.wikipedia.org

Протягом XVII—ХХ століть оборонну вежу перебудовано  на дзвіницю (1739), переобладнано старі та споруджено нові вівтарі, ліквідовано бійниці та понижено дах (1790—93). Тоді ж, наприкінці XVIII ст. до храму була прибудована каплиця.

Реставрації дрогобицького костелу св. Варфоломія здійснювались у 1881—82, 1906—13 та у 30-х роках ХХ століття (зокрема, тоді були відновлені фрески).

Костел з такою багатою  і давньою історією часто привертав увагу науковців, зокрема археологів. На початку серпня завершились археологічні розкопки біля дзвіниці костелу Св. Варфоломія. Цьогорічні знахідки: грошові монети крейцари, боратики кінця XVIII століття, кулі, одна срібна монета, датована 1661 роком, елементи якихось виробів (на кшталт сучасної біжутерії), черешки глечиків. Пошуками займалася група, під керівництвом декана Історичного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Леоніда Тимошенка. Також до її складу увійшли його помічники-викладачі, зокрема доцент Богдан Лазорак, Василь Менько, Роман Миська.

Костел Варфоломія в Дрогобичі, сучасне фото
Костел Варфоломія в Дрогобичі, сучасне фото

Минулого року біля вежі-дзвіниці костелу Святого Барталомея студенти-практиканти під час розкопок відшукали стрілецьку зброю, черешки від глечиків, монети. Всі ці речі, опинилися у місцевому краєзнавчому музеї.

Софія ЗМЕРЗЛА

Джерела:

  1. http://www.castles.com.ua/bartolomew.html
  2. https://drogobychyna.com.ua/pamyatky/serednovichnyj-kostel/
  3. http://protruskavets.org.ua/pro-drohobytskyj-kostel-koly-dobre-porytys-v-arhivah-i-v-pamyati/
  4. http://hal_zoria.io.ua/s393794/drogobickiy_triptih_vigadki_y_fakti
  5. http://dyvys.info/2016/08/22/u-drogobychi-zavershylysya/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.