Едвард Козак, або львів’янин, який змушував посміхнутись

2251

Справжнім символом львівського гумору та художньої карикатури свого часу став Едвард Козак – уродженець Львівщини, життя якого тісно пов’язано зі Львовом, Віднем та США. На жаль, більшість львів’ян і сьогодні досить мало знають про свого визначного земляка, який навіть в еміграції намагався підтримувати українську культуру. Сьогодні пропонуємо вам познайомитись з життям та чудовою творчістю Едварда Козака – львів’янина, який піднімав настрій не одній людині.

Народився Едвард у селянській родині німецького походження у 1902 році. Він навчався у Стрийській гімназії, а відтак у Львівській художній школі Олекси Новаківського, мистецьких школах Відня та Любліна. Пiсля закiнчення гiмназiї в Стрию вступив добровольцем до УСС, пiзнiше був вояком УГА. Після війни і польської окупації Галичини, деякий час перебував у Вiднi.

"Комар"
“Комар”

Він був редактором та ілюстратором видань “Зиза” (1926‑33) i “Комар” (1933-39), і iлюстратором українських журналів “Свiт дитини” i “Дзвiночок” з якими він працював від 1931 року і до початку ІІ Світової війни. Для сучасників він був відомий під псевдонімами: ЕКО, Мамай, Майк Чічка.

Під час вступу радянської армії у Західну Україну у 1939 році, його врятувала еміграція до Кракова. У 1939 – 1941 роках, він був iлюстратором видань Українського Видавництва у Кракові, та головою мистецької організації “Зарево”. З 1945 у Нiмеччині, у 1947-1949 роках, Козак редагував журнал “Лис Микита” в Мюнхенi. Він виїхав до США у 1949 (за іншими даними – у 1951 році) i oселився в Детройтi. Був активним членом Асоціації незалежних українських митців (АНУМ), Товариства українських письменників і журналістів.

У США в церковному мистецтві, ілюстрував казки для телебачення (зокрема за мультфільм “Jim Handy Corporation”, який вийшов у 1957 році у Детройті, він отримав від американської вчительської організації окрему нагороду), займався оформленням книжок та часописів, видавав власний журнал сатири та гумору «Лис Микита». Козак створив художній образ «Гриця Зозулі» — українського селянина, хитрого сільського філософа, в уста якого вкладав неповторні монологи.

Вистaвки Kозака вiдбувалися в Українi, згодом у Нiмеччині та США й Канаді. В США Козак створив понад 700 картин. Цілий ряд полотен Козака присвяченi українському селу, зокрема гуцульському. Такі його полотна як “Весiлля”, “Український ярмарок”, “Корчма” були свідченням певної ностальгії за рідним краєм, яка розвинулась у Козака на чужині. Цілий ряд робіт він присвятив національно-визвольному рухові. Сьогодні, полотна Козака зберігаються у багатьох приватних колекціях.

Один з авторів американської української газети Свобода писав про нього: “Дорослі знають Едварда Козака як неперевершеного карикатуриста Ека з редагованих ним гумористичних журналів „Лис”, „Комар” та „Лис Микита”. Не один з наших громадських і політичних діячів був змушений застановитися над логікою своїх вчинків у наслідок критики в Екових карикатурах і не один забутий емігрант у хвилини печалі знайшов розраду в гуморі та сатирі Едварда Козака. Його карикатури завжди заступають українську національну точку бачення, висмівають внутрішні міжусобиці та зловживання, а головне — їх вістря скероване проти ворогів українського народу”. Здається, важко дати більш повну оцінку його діяльності. Тож пам’ятаймо його і в наші дні – львів’янина, який навіть на чужині намагався підтримувати свій народ своїми творіннями.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Edward Kozak (http://en.uartlib.org/ukrainian-artists/kozak-edward/)
  2. Edward Kozak. Selo. Album of caricatures. 1952. (http://en.uartlib.org/books/edward-kozak-selo-album-caricatures/)
  3. A set of postcards by Edward Kozak (http://en.uartlib.org/books/edvard-kozaks-postcards/)
  4. Edward Kozak. Catalogue. Lviv, 1990. (http://en.uartlib.org/books/edvard-kozak-catalogue/)
  5. Kozak, Edward (http://eudusa.org/index.php?title=Kozak,_Edward)
  6. Edward Kozak (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Edward_Kozak?uselang=uk)
  7. Едвард Козак (http://www.svoboda-news.com/lys/pro_eka.htm)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.