Діяльність Кам`янського історико-культурного заповідника з популяризації творчості Кароля Шимановського (відео)

834
Діяльність Кам`янського історико-культурного заповідника з популяризації творчості Кароля Шимановського

Знову ми продовжуємо публікувати виступи учасників наукової конференції під назвою “Меморіальні музеї сьогодні: специфіка фондової, експозиційної та освітньої роботи”, що проходила 6-7 листопада в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Сьогодні  пропонуємо вашій увазі доповідь наукового співробітника відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника Алли Єфремцевої на тему “Науково-освітня робота Кам’янського державного історико-культурного заповідника в популяризації теми життя і творчості Кароля Шимановського”:

Науковий співробітник відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника Алла Єфремцева
Науковий співробітник відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника Алла Єфремцева

У 2017р. світова музична громадськість відзначає 135-ту річницю з дня народження  та вшановує пам’ять – 80-ті роковини з часу смерті видатного польського композитора Кароля Шимановського,  одну з тих визначних постатей музичної культури, яку вважають своєю в декількох країнах і відносять до сотні найкращих композиторів світу. Поляк за походженням, але доля розпорядилася так, що 3 жовтня 1882р. мальовнича українська Тимошівка  Кам`янського району на Черкащині подарувала йому земне життя. «Протягом майже 35-ти років Шимановський не поривав зв`язків з цим селом. Тут пройшли його дитячі роки, формувався  талант, тут знаходив він відпочинок влітку в колі близьких друзів, тут народжувались ескізи майбутніх творів» [8,3].

Як відомо, після від`їзду композитора з України до Польщі у кінці 1919 року, його особистий зв`язок з малою батьківщиною припинився назавжди. Тут залишилися родинні книги, документи, цінності та раритети. Старання матері композитора щодо їх отримання були марними. У драматичні й трагічні 20-50 роки минулого століття про К. Шимановського в його рідних місцях публічно не згадували. Посмертне повернення музики великого земляка на його малу батьківщину в Тимошівку відбулося в 1961-1962 рр. У Києві були організовані  концерт та студентська наукова конференція. Молодий український диригент та музичний діяч Ігор Блажков, московський музикознавець Ізраіль Нєстьєв, племінниця композитора Христина Домбровська побували на берегах Тясмину й Інгулу, працювали  у Державному архіві Кіровоградської області, а свої враження і напрацювання оприлюднили в багатьох наукових і публіцистичних статтях. Їх приїзд був пов`язаний, з одного боку, з відзначенням ювілейних дат композитора та  бажанням побувати на його малій батьківщині, а з іншого – інтересом молодого покоління українських музикантів-шестидесятників до творчості польського митця. І. Блажков спочатку самостійно здійснив подорож по місцях, пов`язаних з композитором. Цю поїздку згадував український композитор Леонід Грабовський: «Ігор Блажков здійснив на моторолері поїздку до маєтку у Тимошівці, що належав родині Шимановських, відзняв усе там на фотокамеру, щоб передати племінниці Шимановського».  Візити поважних гостей дали перший імпульс популяризації творчості й особистості композитора в Тимошівці, Кам`янці, Кіровограді (зараз м. Кропивницький). Найбільше цікавила дослідників легендарна Тимошівка  [2].

Науковий співробітник відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника Алла Єфремцева
Науковий співробітник відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника Алла Єфремцева

Кам`янський державний історико-культурний заповідник (далі КДІКЗ)  розпочав свою діяльність з популяризації теми  життя і творчості   К.Шимановського у 1967році, коли  директор Кам’янського державного літературно-меморіального музею О.С. Пушкіна і П.І. Чайковського Марія Антонівна Шкаліберда ( КДІКЗ було організовано лише в 1995р.) у клубі с. Тимошівка  створила музей польсько-радянської дружби. Значна частина експозиції була присвячена уродженцю  Тимошівки, польському композитору К. Шимановському, вісімдесят п`ять років з дня народження якого відзначалося  того ж року [1,3].

У 1990 р. за ініціативи старшого наукового співробітника музею О.С.Пушкіна і П.І. Чайковського Галини Михайлівни Таран музей польсько-радянської дружби у сільському клубі було реекспоновано в  музей Кароля Шимановського. Тематико-експозиційний план оновленого музею склала Г.М. Таран. У 2002р. для кращого збереження музейної експозиції  за пропозицією директора Тимошівської ЗОШ Анатолія Петровича Могилки та директора КДІКЗ Г.М.Таран музейна кімната К. Шимановського була перенесена з сільського клубу до школи.

Кароль Шимановський
Кароль Шимановський

Новий етап у розбудові шкільного музею  композитора  розпочався  17 лютого 2010 року, коли розпорядженням за №236 Кабінету Міністрів України  Тимошівській ЗОШ було присвоєно ім`я Кароля Шимановського і встановлена меморіальна дошка [7]. На урочистій події були присутні гості з Польщі, в т. ч. посол республіки Польща в Україні Едвард Добровольський.

Остаточне створення музейної кімнати композитора в Тимошівській ЗОШ, а також присвоєння його імені  учбовому закладу об`єктивно поставило завдання популяризації творчого надбання К. Шимановського . Для цього КДІКЗ використовує у цій роботі різноманітні форми: екскурсії, лекції-концерти, науково-практичні конференції, літературно-музичні композиції,  публікації в пресі та наукових виданнях, тематичні виставки, камерні  концерти-зустрічі [3].

Основним видом культурно-освітньої  діяльності КДІКЗ є екскурсійна робота – оглядові  та тематичні екскурсії. Проведена реекспозиція історичного музею у 2005-2006 роках в рамках державної програми «Золота підкова Черкащини»  стала  підґрунтям для створення залу «Розвиток культури, науки і освіти на Кам`янщині в кінціXIX та XX ст.». В цьому залі розміщена експозиція про дитячі і юнацькі роки музиканта, де представлені світлини  родинного будинку Корвін-Шимановських у Тимошівці, інтер`єр гостинної та композиторської кімнат, світлини батьків, рідних і близьких та ін. Експозицію доповнюють нотний матеріал композитора, трьохтомне видання польської дослідниці життя і творчості К.Шимановського Терези Хілінської « Кароль Шимановський і його епоха» та інша цікава література про нього.Окрім того, проводяться виїзні екскурсії до музейної кімнати в  Тимошівку, на батьківщину композитора.

Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника
Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника

Важливою формою популяризації музичного надбання К. Шимановського є  одночасне проведення лекцій-концертів і виставок.  Для цього заповідник активно співпрацює з самодіяльним камерним хором «Кам`янка» (художній керівник і диригент, заслужений працівник культури України В.Волков) та викладачами і учнями Кам`янської музичної школи ім. П.І. Чайковського.  Камерний хор «Кам`янка»  неодноразово звертався до музики польських композиторів.  Ще у 2005 році, під час днів польської культури в Україні, хор підготував для кам`янчан програму з творів польських композиторів та польської народної музики. Виступаючи в Кам`янці та Тимошівці, хор знайомив слухачів з музикою композитора К.Шимановського [9 ,4].

До відзначення 125-ї річниці з дня народження композитора-земляка у 2007р. КДІКЗ  залучив струнно-смичковий ансамбль музичної школи та кращих її учнів, які виконали дитячі п`єси К.Шимановського, що створені на основі польських народних пісень. Романси раннього періоду творчості  митця на вірші К. Тетмайера виконала польською та українською мовами науковий співробітник КДІКЗ Алла Єфремцева. Камерний хор  демонстрував твори К.Шимановського з циклу «Шість курпьовських пісень для змішаного хору acappella», підґрунтям для  створення яких стали оригінальні польські народні мелодії гуралів з гірської місцевості в польських Татрах. Перед урочистими заходами, які відбувалися в дитячої музичної школи  ім. П.І. Чайковського, місцева громада ознайомилася з експозицією виставки, підготовленою науковими співробітниками КДІКЗ про дитинство та життя композитора в Тимошівці, його творчий доробок і співпрацю з видатними митцями. На урочистому вечорі була присутня радник посла, керівник відділу науки і культури посольства Польщі в Україні пані Ольга Гнатюк [9].

Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника
Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника

Вшанування  композитора-земляка на його 130-ту  річницю з дня народження в 2012р. проходило не менш презентабельно. 10 жовтня 2012р.  науковці КДІКЗ разом  з камерним хором «Кам`янка» виступили з  лекцією-концертом у Черкаському обласному краєзнавчому музеї. 18 жовтня цього ж року в Кам`янській ДМШ ім. П.І.Чайковського відбувся  святковий  вечір на честь ювілею К. Шимановського [9].

10 грудня 2012 р. в державній музичній школі I і II ст. ім. Кароля Шимановського в Замості (Люблінське воєводство, Польща ) відбувся урочистий вечір на честь 130 -річчя з дня народження К.Шимановського.  На запрошення дирекції школи у заході взяли участь науковий співробітник КДІКЗ Алла Єфремцева та викладач музичної школи ім. П.І. Чайковського Олена Цьома. Громада м. Замость вітала гостей з батьківщини  композитора, прослухала розповідь про життя К.Шимановського в Україні та романси, що були написані митцем на вірші Д. Давидова, племінника П.І. Чайковського [5].

Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника
Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника

В жовтні 2012 року науковці заповідника взяли участь у міжнародній  науковій конференції «Кароль Шимановськийна і його мала батьківщина», що відбулася в м. Кіровоград та у обласній краєзнавчій конференції, присвяченій 130-річниці від дня народження Кароля Шимановського, що проходила на базі Тимошівської школи. У вересні-жовтні 2013р. наукові співробітники КДІКЗ виступили на міжнародній наукової конференції «Блюменфельди: родина на перехресті культур» до 150-річчя від дня народження Фелікса Блюменфельда в рамках музичного фестивалю ім. Кароля Шимановського у м. Кіровограді.

21 квітня 2017 р. КДІКЗ разом з Кам`янською районною громадською організацією «Спілка краєзнавців» провели XIV районну науково-практичну конференцію « Історія рідного краю в контексті історії України», яка, поряд з іншими ювілейними датами, присвячувалася і 135-річчю від дня народження К. Шимановського. На конференції  наукові співробітники КДІКЗ та учні шкіл району  представили цікаві наукові дослідження і повідомлення, пов`язані з життєдіяльністю композитора-земляка (Г. Таран, директор КДІКЗ  – «Кароль Шимановський, його близькі та родина у спогадах Маріанни Давидової», А.Єфремцева, науковий співробітник КДІКЗ – «Хронограф подій, пов`язаних з вшануванням та виконанням творів К. Шимановського на його малій батьківщині у 1961-2017рр.», С. Корпачова, учениця Кам’янської ЗОШ I-III ст. №1 – «Український період творчості Кароля Шимановського», О. Ревенко, учениця ЗОШ I-III ст. – «Роль Тимошівки в житті і творчості Кароля Шимановського», А. Луб`яна, учениця Тимошівської ЗОШ I-III ст. –«Кароль Шимановський родом із Тимошівки»).

Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника
Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника

З 11 серпня по 15 вересня 2017 р. в картинній галереї заповідника експонувалася  виставка Варшавської національної бібліотеки під назвою «Кароль Шимановський – від Тимошівки до Лозанни», автором якої є Ельжбета Ясінська-Ендрюш, яка теж відвідала Тимошівку та Кам`янку в 2012 році. Виставка познайомила жителів району з постаттю  одного з найвидатніших композиторів і була представлена у багатьох містах Польщі та Західної Європи. 24-та її презентація відбулася в м. Кам`янка та с. Тимошівка. На відкритті виставки були присутні гості з Польщі: Павел Мелгесь, аспірант Люблінського католицького університету за фахом історія мистецтва й музеєзнавство, директор музичної школи № 1 ім. Генріха  Нейгауза у м. Кропивницькому Євгенія Малявкіна, головний зберігач фондів музею музичної культури ім. К. Шимановського у Олена Классова, директор музею музичної культури ім. К. Шимановського Олександр Полячок, священник Римо-католицької церкви м. Кропивницького , отець Міхал. На відкритті  виступили організатори першого музею К. Шимановського на його малій батьківщині Галина Таран і Анатолій Могилка, також звучала музика  видатного митця у виконанні учнів і вчителів музичної школи та камерного хору «Кам`янка» [9].

У кам`янських районних, обласних та всеукраїнських газетах друкувалися  статті  наукових співробітників заповідника та членів районної спілки краєзнавців  – М. Шкаліберди , Г. Таран, Ф. Людного, А. Тясминського,  А. Єфремцевої, Н. Путіліної, а також польського журналіста А. Бобкевича, де висвітлювалися події, пов`язані з іменем видатного композитора.

Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника
Експозиція Кам’янського державного історико-культурного заповідника

Однією з форм роботи КДІКЗ є літературно-музичні композиції та камерні вечори-зустрічі. Науковцями розроблено декілька сценаріїв, присвячених життю і творчості композитора в  Україні: «Великий самітник у княжій мантії» (автор Г.Таран), «Призначення метелика» ( автори Н.Пугач, Л.Висоцька), «Українськими шляхами К. Шимановського» ( автор М. Ларченко). Ці композиції проводилися неодноразово і є цікавими і для дорослих, і для школярів. Під час проведення подібних заходів використовується відеопрезентація, з літературною частиною органічно поєднується музика у виконанні учнів музичної школи,  солістів , камерного хору та камерного ансамблю заповідника.

У 2017р. особливо активізувалася співпраця КДІКЗ з музеєм музичної культуриім. К. Шимановського та об`єднанням поляків  «Полонія» ім. К. Шимановського у м. Кропивницькому. У квітні  цього року відбулася зустріч з  Олександром Полячком, директором музею музичної культури, дослідником життя композитора. Завдяки об`єднанню поляків « Полонія» в історичному музеї заповідника відбувся вечір-зустріч громади м. Кам`янка з визначними польськими музикантами Йаною Доманською та Анджеэм Татарським. Польські піаністи  вперше серед музикантів зі світовими іменами виконали  та здійснили запис фортепіанного варіанту музики К. Шимановського до його балету «Харнасі». На концерті-зустрічі музиканти розповіли про свої творчі здобутки та виконали музичні твори Ф.Шопена, К.ШимановськогоІ. Падеревського.

Рішенням  Кам`янської районної ради від 29.07.2016р. за №8-7/VII рік 2017 в Кам`янському районі оголошено роком Кароля Шимановського. Районною радою був розроблений план заходів  по вшануванню пам`яті композитора-земляка. В цих заходах найактивнішу участь взяв КДІКЗ, уся діяльність якого систематично висвітлюється в Інтерн ресурсах на сайті заповідника. До кінця року науковці  КДІКЗ, популяризуючи тему життя і творчості К. Шимановського, виступатимуть на наукових конференціях в м. Чигирин та м. Корсінь-Шевченківський (Черкаська обл.), в рамках міжнародного фестивалю «Осінь з музикою Кароля Шимановського» спільно з музеєм музичної культури організують для  місцевої громади  концерт «Кароль Шимановський – погляд з Туманного Альбіону», в якому візьме участь  англійський піаніст, видатний інтерпретатор музики  Шимановського  Джонатан Павелл та проведуть ювілейний літературно-музичний вечір  «Наталія Давидова та Кароль Шимановський – творча спорідненість душ».

Отже, за роки свого існування КДІКЗ, як правонаступник літературно-меморіального музею О.С. Пушкіна і П.І. Чайковського, проводить велику науково-освітню та виставково-експозиційну діяльність з популяризації  життєвого і творчого шляху видатного польського композитора К. Шимановського. Завдяки наполегливій праці наукових співробітників заповідника мала батьківщина К. Шимановського поступово перетворюється на своєрідну «Мекку»,  що  сприяє  соціокультурному та економічному розвитку Кам`янського району, розвиває міжкультурний діалог, збільшує туристичну спроможність  нашого краю.

Алла ЄФРЕМЦЕВА
науковий співробітник відділу пам’яток Кам’янського державного історико-культурного заповідника

Використані  джерела та література:

  1. 1.Васильченко І. Музейна кімната в будинку культури // Трудова слава. – 1967, №61. – с.3.
  2. Єфремцева А. Ювілей композитора //  Наше місто. – 2008, №1. – с.4.
  3. Матеріали музею музичної культури м. Кропивницький
  4. Музеї як об`єкти краєзнавчо-туристичної діяльності [електронний ресурс]
    http://pidruchniki.com/
  5. Особистий архів  А. Єфремцевої.
  6. Путіліна Н. Виставка Кароль Шимановський: від Тимошівки до Лозани // Трудова слава. – 2017, №32. – с.3.
  7. Розпорядження Кабінету міністрів України від 17 лютого 2010р. №236
    / Про присвоєння імені Кароля Шимановського Тимошівській загальноосвітній школі I – III ступенів Кам`янської районної ради Черкаської області / // Уряд. кур`єр. – 2010.
  8. Шкаліберда М. Кароль Шимановський // Трудова слава. – 1967, №61. – с.3.
  9. Щоденник народного самодіяльного камерного хору « Кам`янка».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.