Будинки помирають мовчки

4320

Сьогодні мова піде про тиху “смерть” одного з розкішних львівських палаців, а саме про будівлю на вулиці Олени Степанівни, 31. Споруда, що була зведена як вілла для сім’ї залізничника і відповідає зразкам палацової забудови, фасад будівлі декорований ліпниною.

– Це був один із перших будинків на цій вулиці. Тому це десь кінець ХІХ сторіччя. Збудований в стилі історизму, тобто тут змішується бароко, класицизм, ренесанс, – акцентує увагу на історичній цінності краєзнавець Ігор Мельник.

Палац – пам’ятка архітектури кінця ХІХ  століття, фасад будівлі декорований ліпниною, побудований у кількох стилях – барокко, класицизм, ренесанс. Раніше це була приватна вілла, потім – відділення жіночої поліклініки, в останні роки будівля була в занедбаному стані.

Будівля на 16 кімнат, загальною площею 452,0 кв м, на вул. Олени Степанівни, 31 перебувала в оперативному управлінні комунальної 3-ї міської клінічної лікарні. У ній була розташована жіноча консультація, яка переїхала звідти і відтепер функціонує в приміщенні шпиталю на вулиці Раппопорта.

Будинок на вул. Олени Степанівни, 31 у Львові
Будинок на вул. Олени Степанівни, 31 у Львові

Далі цей розкішний будинок повертається у власність міста відповідним рішенням від 6 квітня 2012року.

Рішенням виконкому вносяться зміни до рішення від 06.04.2012 №241 в частині скасування права оперативного управління. Відповідно до рішення, новим балансоутримувачем будівлі на вул. Олени Степанівни, 31 стає ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради».

19 жовтня 2012, начальник міського управління охорони здоров’я Володимир Зуб так пояснює передачу будинку на баланс міста:

«Будівля на вулиці Олени Степанівни – власність територіальної громади Львова, – інформує Володимир Зуб, начальник міського управління охорони здоров’я. – А 3-тя міська лікарня – лише її балансоутримувач. Та оскільки жіноча консультація переведена у відремонтовані приміщення (ми три роки чекали цього моменту), то я офіційно звернувся з листом до міського голови з проханням дати відповідні вказівки уповноваженим органам для того, щоб цю будівлю зняли з нашого балансу і передали на баланс іншої організації чи установи, виходячи з потреб міста. Яке буде рішення, не знаю. Я вважаю, що на бюджетні гроші, виділені на охорону здоров’я, утримувати нам приміщення без опалювання, водовідведення і каналізації неправильно в XXI столітті».

Далі будинок три роки знищується. Неодноразово в пресі з’являються повідомлення про бомжів котрі оселилися в палаці кінця ХІХ століття, про пожежі та зруйнування будинку.

І ось повідомлення від 13 січня 2015 на сайті VGORODE.UA про продаж на аукціоні цього розкішного палацу.

“Палац та земельна ділянка у 5 соток виставлена на аукціон за 4 мільйони 180 тися гривень. Палац був без нагляду майже три роки. За цей час мародерам вдалось винести багато цінних речей, адже навіть старовинна цегла іноді  є об’єктом колекціонування. На чорному ринку ціна деяких елементів інтерєру може коштувати від кількох сотень до кількох тисяч гривень.

Палац піде з молотка вже 6 лютого, якщо знайдуться охочі його придбати. Основною вимогою до потенційних власників приміщення є не лише збереження, але й відновлення цієї пам’ятки архітектури.”

Благородна мета міської влади заслуговує на повагу та заставляє вірити в бажання зберегти місто для нащадків в історичному вигляді.

І ось повідомлення про продаж будинку на аукціоні від 6 лютого 2015 в інформаційному виданні  galinfo:

“Сьогодні, 6 лютого, влада Львова продала на аукціоні дві нежитлові будівлі на вул. О. Степанівни, 31. Відповідно, бюджет міста поповниться на 4 млн. 185 тис. грн. Повідомила прес-служба Львівської міської ради.

«Дуже добре, що ця будівля нарешті отримає власника. Споруда є пам’яткою архітектури, в дещо занедбаному стані. Тому ми сподіваємося, що новий власник докладе усіх можливих зусиль щодо реконструкції та збереження будівлі. Кошти від продажу об’єкту, які надійдуть в бюджет, будуть використовуватися на потреби міста Львова», – повідомляє начальник управління комунальної власності Інна Свистун. ”

Але, пройшло вже майже п’ять місяців з того часу як новий власник вступив у свої законні права, а стан будинку не тільки не покращився, а навіть суттєво погіршився. М’яко кажучи – дивує “сліпота” львівських чиновників, котрі не слідкують за дотриманням власником умов придбання цієї пам’ятки архітектури.

Ймовірно що новий власник будівлі та земельної ділянки чекає коли будинок завалиться або стане непридатним до реконструкції і збудує тут чергову безлику багатоповерхівку.  А місто, його жителі, ми з вами, наші діти та внуки  – ніколи не побачать цього розкішного палацу.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерела:

http://zik.ua/ua/news/2012/10/19/374460

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.