“Алтайські” озера, або перший спортивно-біговий парк в Україні

12742
"Алтайські" озера, або перший спортивно-біговий парк в Україні

Парк “Піскові озера”, до 1990-х років більш знаний як “Алтайські” озера, розташований в південно-західній частині міста між вулицями Євгена Коновальця і генерала Чупринки – пам’ятка із досить цікавою історією, довшою аніж у багатьох нових районів Львова.

Парк "Піскові озера". Фото 2015 року
Парк “Піскові озера”. Фото 2015 року

Першою відомою назвою цих двох невеликих водоймищ, утворених витоками Сороки,  була – озера Франца, за прізвищем власника цих земель, відомого львівського промисловця XIX століття, виробника гіпсу Юзефа Франца. Францівкою називалася і ціла дільниця між вулицями 29 Листопада та Кшижовою (згодом відповідно Германенштрассе-Енгельса-Коновальця та Потоцького-Зігфрідштрассе-Пушкіна-Чупринки), неподалік була розташована і фабрика гіпсу…

"Алтайські озера" у Львові. Фото кінця 1950-х років
“Алтайські озера” у Львові. Фото кінця 1950-х років

За однією з версій, сучасні піскові озера утворились власне на місці колишніх гіпсових кар’єрів підприємства Франца. Після I Світової війни давня фабрика, та місцина загалом, занепадають… Лише у міжвоєнний період ділянку вирішено привести до ладу, оновити.

Краєвид на "Алтайських" озерах у Львові. Фото наших днів
Краєвид на “Алтайських” озерах у Львові. Фото наших днів

1923 року на місці давніх ставів було закладено “Гданський” парк. Це був один з перших у Польщі, та перший на теренах нинішньої України спеціалізований, спортивно-біговий парк площею близько 6 га. При розбитті доріжок було враховано ландшафт, особливості місцевості, створено містки… До 1939 року парк користувався популярністю львів’ян, хоча й був віддалений від історичного центру міста.

Піскові озера перед впорядкуванням. Фото початку 1950-х років
Піскові озера перед впорядкуванням. Фото початку 1950-х років

По завершенні II Світової ділянка знову виявилась страшенно занедбаною. Тут влаштували звалище відходів лампового заводу, водоймища використовували ще й для потреб невеличкого емалевого заводу, що був розташований на вулиці Алтайській (сучасній Гординських) – звідси походить і назва радянських часів…

Парк "Піскові озера". Фото наших днів
Парк “Піскові озера”. Фото наших днів

У 1950-х роках територію розчистили, а навпроти, на сучасній вулиці Чупринки, 130, у 1957 році, за проектом архітекторів Тимченко та Конта була споруджена будівля навчального корпусу Електромеханічного технікуму. Згодом він отримав назву Технікуму радіоелектроніки, тепер це Технологічний коледж Національного університету “Львівська політехніка”.

Озера, хоча й трохи, але втратили площу – сьогодні збереглись дві невеликі водойми видовженої форми і джерельний витік Сороки, який живить більшість із ставків своєю водою. Від забудов постраждав і витік , який зараз замуровано в трубу…

На озерах. Фото кінця 1950-х років
На озерах. Фото кінця 1950-х років

У наші часи парк є важливою рекреаційною зоною Львова. Це місце відпочинку жителів мікрорайону з населенням близько 15 тисяч. Територію та озера регулярно впорядковують. Тут висаджені клени, липа, каштан, горобина.

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://city-adm.lviv.ua/ , //uk.wikipedia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.