32 розкішні літографії Львова ХІХ ст. видавництва Піллер-Ноймана

2817

Типографія Піллерів у Львові була заснована Антоном Піллером у 1772 р. Спочатку підприємство розташовувалося в кам’яниці на розі вулиць  Домініканської, 11 (тепер – Ставропігійської) та Бляхарської, 4 (сучасної Івана Федорова). Тут розміщувались книгарня і друкарня. Спершу приміщення орендувалось, але після численних скарг власника Антон Піллер викупив його.

Висока якість друкарських технологій Антона Піллера зумовили швидкий крах місцевих конкурентів. Цьому посприяло і те, що родина мала привілей на друк навчальних підручників.У 1776 р. видавництво друкує першу львівську газету “Gazette de Leopol” французькою мовою.

Титульна сторінка альбому "Львів вісімдесять років тому", 1928 р.
Титульна сторінка альбому “Львів вісімдесять років тому”, 1928 р.

Після смерті Антона Піллера керівництво друкарнею успадкували його сини Томаш та Йозеф. Спершу справу очолив Томаш, котрий відкрив фірмову книгарню у Піллерівській кам’яниці. Після його смерті друкарня і книгарня перейшли до молодшого брата Йозефа, який уже самостійно вів друкарську діяльність.  Згодом справа перейшла до його синів: Петер отримав друкарню, Франц – книгарню. У 1837 році офіційним партнером Франца Піллера став Фелікс Франке.

Львівська книгарня Піллерів могла похвалитись великим асортиментом книжок німецькою, французькою і польською мовами, дитячими книжечками, нотами, творами мистецтва. Крім книг, у складському описі згадувались карти і глобуси, образки святих, фарби, блокноти, різноманітний папір, супермодні берлінські та віденські зразки для вишивання бісером, в’язання гачком і спицями, фігури з пап’є-маше, виконані «під бронзу». Часто у книгарні виставляли свої роботи місцеві та заїжджі художники, використовуючи нагоду не лише продемонструвати свою творчість, а й продати кілька полотен чи скульптур.

В останній чверті XIX століття внаслідок зростання конкуренції книгарня Піллерів була на межі краху. Ситуацію врятувало одруження із донькою Піллера та викуп книгарні Юзефом Нойманом – друкарем і майбутнім  президентом Львова. Під маркою «Піллер-Нойман» книгарня проіснувала до 1939 року.

У квітні-травні 1928 року заходами видавництва Піллер-Ноймана, було видано альбом літографій «Львів вісімдесят років тому». Передмову та опис видання опрацював львівський правник, колекціонер та мистецтвознавець Тадеуш Маньковський. Відбитки з оригінальних гравюр під науковим керівництвом Броніслава Островського виконали Юліан Літвіньський, Мар’ян Шмігель, Людвік Федечко.

Було відбито 250 пронумерованих екземплярів, з яких №№ 1-150 призначено учасникам Третього з’їзду польських бібліофілів у Львові (проходив у травні 1928 р.), №№ 151-175 віддано Товариству любителів книги у Львові, №№ 175-200 – вручено авторові, №№ 201-250 друкарня залишила для себе.

Окрім літографій, надзвичайно цікавою в альбомі є передмова Тадеуша Маньковського в якій йдеться про віднайдення літографічних плит з двома серіями  незнаних і невиданих до того часу видів Львова. Декілька років в закладі Піллера користувалися літографічними плитами одна сторона яких була заклеєна папером. На це не звертали уваги допоки папір не зняли та не побачили, які зображення під ним заховано.

Перша серія складалася з 12, невеликого формату, малюнків на камені із зображенням визначних споруд  Львова, ймовірно першої половини ХІХ ст. Друга серія, більшого формату, обіймала 20 літографій із зображенням львівських храмів.

Автором першої серії малюнків з видами Львова, згідно підпису був Карл Ауер, другої – Йозеф Свобода. Однак літографії не були датованими, тому видавці проаналізувавши зображення міських будівель та порівнявши їх з існуючими, взявши до уваги техніку виконання та підписи віднесли малюнки Ауера  до 1846-47 рр., а літографії Свободи датували пізнішим часом – близько 1865 р.

Значимість видання даного альбому Тадеуш Маньковський вважав у тому, що завдяки літографіям, що є документами минулого, можна прослідкувати історію розвитку архітектури міста першої половини ХІХ ст. та побачити Львів в епоху бідермаєра.

*Редакція висловлює щиру подяку Slawik Nelski за надані для публікації матеріализ приватної колекції.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Tadeusz Mańkowski. Lwów przed laty osiemdziesięciu w współczesnych litografjach zakładow Pillera. Lwów, 1928 (з приватної колекції Slawik Nelski)
  2. http://zaxid.net/
  3. http://www.lviv4you.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.