15 цікавих фактів про костел та монастир Кларисок у Львові

4582

Однією з цікавих архітектурних пам’яток Львова є будівля колишнього костелу Непорочного Зачаття Діви Марії Кларисок, вежа якого є домінантою початку вулиці Личаківської та площі Митної. Сьогодні 15 цікавих фактів про цей храм.

Колишній костел Кларисок, 2017 р.
Колишній костел та монастир Кларисок, 2017 р.
  1. Кларисками у Речі Посполитій називали монахинь бернардинок, які прибули до Львова з Кракова та стали першими католицькими черницями у місті. Запросив їх до Львова настоятель чоловічого монастиря с. Ян з Дуклі і існує дві можливі дати їх появи у місті — 1460 та 1482 рр.

2. Під монастир черниці отримали ґрунти недалеко від чоловічого монастиря ордену францисканців-обсервантів (бернардинів), де спочатку було зведено деревяні будівлі, а в 1583 році архієпископ Ян Соліковський посвятив першу муровану будівлю монастиря — каплицю св. Анни.

Костел та монастир Кларисок. Кінець ХVІІІ ст.
Костел та монастир Кларисок. Кінець ХVІІІ ст.

3. Будівля костелу кларисок була зведена у 1607 р. Документальних свідчень про її автора не збереглося. Дослідники вважають споруду твором Бернарда Авелідеса та Павла Римлянина.

4. В костелі налічувалось 11 вівтарів, а в монастирі перебувало 50 черниць, котрі займались гаптуванням та вихованням шляхтянок.

5. Монастир Кларисок постраждав під час трьох облог Львова у ХVІІ ст. Одна з облог навіть стала причиною неправдивої легенди: у 1672 р. яничари здобулим монастир, звідки почали рити підкоп під монастир бернардинівю Завдяки сильній зливі підкоп завалився разом із саперами, що врятувало монастир і місто. Майже через триста років під час упорядкування площі Митної було випадково виявлено рештки підземної галереї і людські кістки тих, хто тоді загинув. Одразу ж Львовом пішли чутки, що знайдено таємний підкоп від чоловічого монастиря Бернардинів до жіночого Кларисок. Ця абсолютно неправдива легенда збереглася до нашого часу і обростає новими подробицями, зокрема про те, що клариски при народженні дітей робили їм на спині два надрізи, а потім стверджували, що це сліди від крил і що це янголи, народжені від Святого Духа.

Площа Митна на початку 1930-х років. автор Ludwik Piotr Wieleżyński
Площа Митна на початку 1930-х років. Автор Ludwik Piotr Wieleżyński (взято з https://www.facebook.com/)

6. У ХVІІІ ст. до костелу добудували будівлю колишнього монастиря. В цей час розібрали вежу на західному фасаді.

7. У 1740 р. було проведено реконструкцію костелу у бароковому стилі

Костел та монастир Кларисок. До 1936 р.
Костел та монастир Кларисок. До 1936 р.

8. У 1760-х рр. склепіння храму прикрасили розписи Мартина Строїнського (збережені), а у 1898 р. у південній наві окремі сюжети малював Тадеуш Попель.

9. У 1780-х , після проведення “йосифінської касати”, у храмі розмістили склад тютюну, а в монастирі – митний уряд. Відтоді площа отримала свою, звичну нам, назву — Митна.

Костел та монастир Кларисок. Проект перебудови А.Лобоса, 1936 (?) р.
Костел та монастир Кларисок. Проект перебудови А.Лобоса, 1936 (?) р.

10. В 1899 р. костел був перебудований та відновлений коштом гміни м. Львова, після цього призначений для шкільної молоді. Перед І світовою війною його повернули віруючим, тут відбувалися служби Божі для гімназіальної молоді.

11. Ще на початку ХХ ст. костел відділяв від вулиці високий цегляний мур.

Костел та монастир Кларисок. Проект перебудови А.Лобоса, 1936 (?) р.
Костел та монастир Кларисок. Проект перебудови А.Лобоса, 1936 (?) р.

12. Вежа дзвінниці, яку ми одразу уявляємо при згадці про костел ордену Кларисок, зявилася не так давно. Вона була споруджена у 1938-1939 рр. за проектом Антонія Лобоса. За його ж проектом з боку пресбітерію костелу прибудували передпоховальну каплицю з окремим входом з вулиці Личаківської.

Спорудження вежі-дзвіниці костелу Кларисок. Фото 1938-1939 рр.
Спорудження вежі-дзвіниці костелу Кларисок. Фото 1938-1939 рр.

13. У кінці 1940-х костел знову стає складом, а з 1970-х рр. його реставрують.

14. В радянський час в монастирських приміщеннях розташували поліграфічний технікум.

15. У 1980-х храм використовують як виставковий зал сучасного мистецтва. Зараз тут Музей сакральної барокової скульптури ХVІІІ ст. ім. Йоганна Ґеорга Пінзеля Львівської гелереї мистецтв.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Качор І., Качор Л. Львів крізь віки. Львів: Центр Європи, 2004
  2. Лемко І. Легенди старого Львова. – Львів: “Апріорі”, 2008
  3. Мельник І. Загайська Р. Личаківське передмістя та східні околиці Королівського столичного міста Львова. Львів: Центр Європи, 2013
  4. Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. Kościoły i klasztory Lwowa z okresu przedrozbiorowego. Część I. Kraków 2011.
  5. http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.