Жива легенда класичної музики зі Львова

766
Жива легенда класичної музики зі Львова

Емануель Акс народився 8 червня 1949 року у Львові. Його батьки –Йоахим та Геллена Акс – пережили нацистські концтабори. У 1957 році сім’я переїхала до Варшави, де хлопець ходить в музичній школі (Szkoła Muzyczna Miodowa), а в 1959 р. до Канади. Там десятирічний Емануель почав вивчати музику в юнацькому музичному клубі м. Вінніпег (The Junior Musical Club of Winnipeg). Через два роки сім’я знову переїжджає. Цього разу до Нью – Йорку. Емануель йде вчитись в одну з найпрестижніших американських шкіл мистецтва – Джульярдську школу (Juilliard School), де навчався під керівництвом Мечислава Мунца (Mieczysław Münz). Після неї вступає в Колумбійський університет, який закінчує в 1970 році.

Перші кроки Акса були не надто успішні: на великих міжнародних змаганнях імені Шопена (1970), Віана да Мота (1971) і королеви Єлизавети (1972) Акс не пробився до числа лауреатів. Але вже у 1973 він перемагає на престижному конкурсі молодих музикантів Young Concert Artists International Auditions. У 1974 році Емануель Акс став лауреатом Міжнародного конкурсу піаністів імені Артура Рубінштейна у Тель-Авіві. Він блискуче зіграв у фіналі концерти Брамса (ре мінор) і Бетховена (№ 4) і був одностайно визнаний переможцем, це стало переломним моментом в житті піаніста, він привернув до себе увагу всього світу і зміг зайняти чільне місце серед еліти світових піаністів.

Емануель Акс
Емануель Акс

Відомий англійський фахівець в області фортепіано Е. Орга писав про Акса: «Володіти настільки швидко впізнаваною індивідуальністю – рідкісна і цінна якість в такому юному віці. Може бути, це ще не цілком сформований артист, йому ще належить багато про що глибоко і серйозно подумати, але при всьому тому його талант вражає і обіцяє безмірно багато. На сьогоднішній день це, мабуть, потенційно один з кращих піаністів свого покоління».

У 1979-му Акс отримав Премію Евері Фішера у США. Акс – семиразовий лауреат Премії «Греммі» – оскара світу музики. Акс також відомий своїми виступами з іншими музикантами світової величини: віолончелістом Йо Йо Ма і скрипалем Іцхаком Перельманом (п’ять із семи своїх Греммі, Акс отримав разом з Йо Йо Ма).

Зараз Емануель Акс їздить з турне по всьому світу виступаючи в найкращих концертних залах, починаючи від Берлінської філармонії і закінчуючи Карнегі-холом. Всього він дає близько ста концертів на рік у 50 різних містах. Він виступає разом з Лондонським симфонічним оркестром, виконує твори Моцарта, Бетховена, Ліста, Шопена, Брамса, Гайдна, Штрауса, але передусім – таких сучасних композиторів, як Майкл Типпетт, Ганс Вернер Генце, Джон Адамс, Брайт Шенг.

В одному з інтерв’ю Акс згадував про Львів: «Львів не тільки місце, де я народився і виріс. Це місто, в якому народилися мої батьки і місто, в якому я захопився музикою, взяв у руки свій перший музичний інструмент і отримав перші уроки музики. Під час війни мої батьки, Йокім і Геллена, були ув’язнені в концтаборі у Львові. Вони врятувалися тому, що були відносно молодими, тобто «корисними» німцям. Я до цих пір не можу зрозуміти, як їм вдалося залишитися «нормальними» людьми після всього пережитого. У нас в сім’ї про це не прийнято було говорити – людям притаманно блокувати лиху пам’ять.

Ще до війни мій батько працював постановником голосів у Львівському оперному театрі. Я пам’ятаю, як батько брав мене на роботу в Львівську Оперу з чотирирічного віку. Тоді там готували оперу «Євгеній Онєгін» Петра Чайковського. Я був і залишаюся вражений цим твором, він для мене улюблений.

Моїм першим музичним інструментом була скрипка. Проте, коли мені виповнилося сім, я перейшов на піаніно. Мені сподобалося. Я добре пам’ятаю зовнішність старенького львівського вчителя, який дав мені перші уроки. На жаль, не пам’ятаю його імені.»

Емануель Акс. Фото Anastasia Tsioulcas з концерту в Бостоні, 2012 рік
Емануель Акс. Фото Anastasia Tsioulcas з концерту в Бостоні, 2012 рік

У 2011 році Емануель Акс став почесним членом Філармонічно-Симфонічного товариства Нью-Йорка. Засноване 1843 року, це звання є найвищим у Нью – Йоркському оркестрі. За всю історію його існування всього 65 осіб було прийнято в це товариство. Серед 46 почесних членів 19 століття – композитори Фелікс Мендельсон, Ференц Ліст, Луїс Моро Готчальк, Ріхард Вагнер, Антон Рубінштейн і Антонін Дворжак. Починаючи з 1900 року, у Філармонічно-Симфонічне товариство Нью-Йорка прийнято всього 19 осіб, включаючи Ігоря Стравінського, Пола Хіндеміта, Леонарда Бернштайна, П’єра Булеза і Аарона Копланда. Живе Емануель Акс у Нью-Йорку з дружиною, піаністкою Йоко Нозакі, та двома дітьми: сином Джоі та донькою Сарою. Захоплюється тенісом та слухає Френка Сінатру та Дейва Метьюса.

Володимир БОЙКО

Використані джерела :

  1. http://emanuelax.com/
  2. Григорьев Л., Платек Я. «Современные пианисты»
  3. http://zaxid.net/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.