З висоти пташиного польоту: гора Баба, Род на Знесінні (відео)

7743
З висоти пташиного польоту: гора Баба, Род на Знесінні

Традиційно вважається, що Львів був закладений королем Данилом Галицьким для свого сина Лева. Але міста, як правило, не виникають на порожньому місці і однією з гіпотез є те, що первісний Львів було засновано на землях нинішнього Знесіння, і саме звідти бачили пожежу Холма у 1256 р.

Гора Баба, Род. 2017 р.
Гора Баба, Род. 2017 р.

Археологічні знахідки підтверджують, що між руслом Полтви та Знесінськими пагорбами містилися давні постійні слов’янські поселення. На північних схилах Знесінських пагорбів було виявлено сліди трьох поселень: періоду неоліту та бронзи 4-2 тисячоліття до н.е.; 9-5 століть до н.е. та 13-17 століть н.е.; 13-19 ст. Давньослов’янські язичницькі капища виявлено на «Святовидовому полі» (10-11 ст.) та на горі Баба (Рід) (9-11 ст.)

Вказівник до гори Баба, Рід
Вказівник до гори Баба, Род

Гора Род, на якій розташовувалось давнє слов’янське капище Рода і Рожаниці та давнє городище, розташована між нинішніми вулицями Старознесенською, Польовою та залізничною колією. За християнських часів поруч збудували церкву Вознесіння — християнський аналог культу вічного життя.

Пам'ятний хрест на горі Род, 2017 р.
Пам’ятний хрест на горі Род, 2017 р.

Один з найкращих краєзнавців Галичини Антоні Шнайдер писав, “що пагорб на якому зараз стоїть церква, в давні часи називали «Бабою». За народними переказами тут стояла фігура кам’яного болвана у вигляді жінки. А на сусідньому пагорбі стояв другий болван, званий «Дідом». Обидва ті болвани, – розповідає легенда, – часто сварилися , з чого нераз починалася сильна буря і злива, особливо тоді, коли «Баба» плакала. Хоча й були ці болвани серед місцевого люду у великій пошані, однак в часи  розбудови Знесіння їх  було знищено, а остаточно довершено їх руйнацію у ХVІІ ст., коли на пагорбах , де вони стояли , кількаразово закладалися шанців часи татарських набігів.

З інших народних переказів, які стосуються «Баби», Антоні Шнайдер виділяє такий: колись тим кам’яним болвана приносили  жертви: ярину – з Гряди, гриби  – з Грибовичів, а риб постачали з Полтви. З якихось причин «Баба» не хотіла, «щоби забивали птахів»” [1].

На початку 1980-х років Р. Багрій, а у  1985 році О.Корчинський проводили розкопки на горі, поблизу церкви Вознесіння. Виявлено рештки укріплень  давньоруського городища. У його підніжжі із західної сторони знайдено поселення ХІІІ-ХV ст. Розкопано частину напівземлянкового житла, посуд з якого датується серединою-другою половиною ХІІІ ст.

Зараз на горі Род встановлено пам’ятний хрест та державний прапор, присвячений Дню Незалежності України. Окрім того, згідно напису на встановленій таблиці, тут щонеділі відбуваються святкові обряди, тож можна очиститися, набратися сил та енергії.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Бандрівським М. З минулого Знесіння // Галицька брама. Лютий, 1996. – № 12
  2. http://haidamac.org.ua/2012/12/ln-znesinnya/
  3. http://spadok.org.ua/svyatylyscha/sakralne-znesinnya-lvova

1 коментар

  1. При всій повазі, бовван ( а не болван) . Друге – калька з російської і не має стосунку до ідолів. Ну і СвІтовид – від слова ” світ”, а не СвЯтовид…. Пильнуйте за сенсовними помилками

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.