Випускник львівської семінарії, чию статую можна побачити у Вестмінстерському абатстві

678

Однією з найяскравіших постатей пов’язаних зі Львовом є Максиміліан (Раймунд) Кольбе – священик-францисканець, мученик, що загинув в Освенцімі, добровільно пішовши на смерть заради іншого. Беатифікований у 1971 році, у 1982 році його ім’я було занесено до списку святих мучеників, а його пам’ять вшановують і понині. Проте мало хто знає, що свої перші кроки у духовному плані він робив саме у Львові з яким пов’язаний цілий ряд років його життя. Пропонуємо вам поглянути на життєпис цієї мужньої та безсумнівно великої духом людини.

Максиміліан (Раймунд) Кольбе
Максиміліан (Раймунд) Кольбе

Раймунд Кольбе народився 8 січня 1884 в місті Здунська Воля в сім’ї ткачів. Він був другим сином у сім’ї Юліуша та Маріанни. Його батько був етнічним німцем, а сама місцевість де він народився у той час належала до Російської імперії. Незабаром після його народження сім’я переїхала в м. Паб’яніце, де батьки Раймунда спочатку працювали ткачами. Потім його мати працювала акушеркою і була власнецею крамниці.

Колишній костел Непорочного Зачаття Діви Марії і монастир францисканців. Сучасне фото.
Колишній костел Непорочного Зачаття Діви Марії і монастир францисканців. Сучасне фото.

У 1907 році Раймунд і його старший брат Франтішек вирішили вступити до Францисканського ордену. Вони перебралися через російсько-австрійський кордон і звернулися у францисканську семінарію. У 1910 році Раймунд отримав чернече вбрання, роком пізніше дав перші обітниці, прийнявши при цьому ім’я Максиміліан. У 1914 році він приніс довічні обітниці і обрав ім’я Максиміліан Марія, бажаючи підкреслити своє глибоке шанування Пресвятої Богородиці.

Максиміліан і прездинт Польщі І. Мосьціцький
Максиміліан і прездинт Польщі І. Мосьціцький

У 1912 році Максиміліана відрядили на навчання до Риму, де він у 1915 році захистив дисертацію і став доктором філософії, а 1919-го отримав докторський ступінь з теології. У 1918 році він був висвячений на священика, а ще через рік повернувся до Польщі, яка у 1918 році отримала незалежність. Незабаром неподалік від Варшави він заснував величезний монастир Непокалянув – монастир Непорочної Діви.

у 1930-х рр. Максиміліан здійснив низку місіонерських подорожей на схід, зокрема до Китаю і Японії. Цікава історія пов’язує його з містом Нагасакі. На його околиці він заснував монастир, японськомовну газету й семінарію. Всупереч канонам синто, Максиміліан побудував свій монастир так, щоб його від міста відділяла гора. Зрештою у серпні 1945 року Нагасакі було знищено атомною бомбою, але основний удар припав на той бік гори, де було місто, а монастир не постраждав.

Концтабір Аушвіц-Буркенау
Концтабір Аушвіц-Буркенау

Після того, як Німеччина напала на Польщу у 1939 році, Непокалянув став притулком для багатьох біженців, зокрема для близько 2000 євреїв, яких Кольбе сховав від нацистів. Тут навіть запрацювала підпільна радіостанція. Проте така діяльність не минула безслідно і не могла тривати довго в умовах німецької окупації. 17 лютого 1941 Кольбе був заарештований і ув’язнений у варшавську в’язницю Павяк. 25 травня того ж року його перевели до концтабору Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

У липні 1941 року з блоку, в якому жив Максиміліан, зник ув’язнений. Утікача знайти не вдалося ізаступник коменданта табору вирішив в якості покарання відібрати 10 осіб, яким було призначено померти голодною смертю. Кольбе вийшов з ряду і запропонував Фріцше своє життя в обмін на життя одного з 10 обраних. Фріцше погодився. 14 серпня 1941, Кольбе і його трьом товаришам, які все ще залишались живими була зроблена ін’єкція фенолу – таким чином вони прийняли свою страшну смерть. Їхні тіла були кремовані, як і тіла сотень тисяч інших невинно убитих в’язнів.

Скульптура Максиміліана Кольбе на будівлі костелу в Мушині
Скульптура Максиміліана Кольбе на будівлі костелу в Мушині

Проте вчинок Максиміліана навіки увійшов в аннали історії. Святий Максиміліан – один з десяти святих мучеників XX століття, на честь яких у Вестмінстерському абатстві в Лондоні споруджені статуї. У літургійному календарі Римо-Католицької Церкви 14 серпня є днем пам’яті святого Максиміліана Марії Кольбе. Тож пам’ятаймо і ми про нього – про людину яка перед лицем смерті не втратила своєї сутності і до останніх хвилин залишалась вірною своїм ідеалам.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела

  1. Mankurt. Святий мученик Максиміліан Кольбе (http://zaxid.net/news/showNews.do?svyatiy_muchenik_maksimilian_kolbe&objectId=1098086)
  2. Кончовская М. Святой Максимилиан (http://www.krotov.info/libr_min/11_k/on/chkovskaya_1.htm)
  3. Maksymilian Maria Kolbe (https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe)

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.