“Вигнані з Раю”, або драма-концерт лемківської пісні (відео)

0
325

1 березня 2018 року, о 19:00 в залі Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, в рамках гастролей Франківського драмтеатру, відбудеться драма-концерт лемківської пісні Галини Баранкевич “Вигнані з Раю”. Режисер-постановник – народний артист України Ростислав Держипільський. Автор сценарію – Таїсія Люта. Диригент – Богдан Ткачук.

“Приїзд цього колективу і саме з такою п’єсою і саме з таким матеріалом і саме з лемківськими піснями, з відчуттям лемківської трагедії і дуже страшної біди є особливо важливим в нинішній час.  Театр Марії Заньковецької теж дуже багато робить для того щоб розповісти українському суспільству про те що відбувалося на певних етапах історії нашого українського народу.  А тут настільки чуттєва п’єса. Тому я б хотів побажати свої колегам успіху, багато глядача і я хотів би глядачу побажати щоб він ще раз осмислив в якому світі ми живемо і яким великим народом ми є”, – сказав Генеральний директор театру Марії Заньковецької Андрій Мацяк на пресконференції з нагоди драми-концерту “Вигнані з Раю”.

Прес-конференція з нагоди драми-концерту лемківської пісні Галини Баранкевич "Вигнані з Раю"
Прес-конференція з нагоди драми-концерту лемківської пісні Галини Баранкевич “Вигнані з Раю”

Автор ідеї – актриса і виконавиця пісень драми-концерту “Вигнані з Раю” заслужена артистка України Галина Баранкевич є спадковою лемкинею: материнська лінія родини походженням з села Верховня Велика Новосончівського повіту. Культура пращурів є для неї не просто етнографічним раритетом, це її життя, її сьогодення, а пісні Лемківщини – це повітря, на якому вона зростала і яким дихає понині. У своєму унікальному проекті Галина Баранкевич  поєднала драматичну історію людських доль, жертв депортації  лемків  1947 року,  з оригінальним  переспівом перлин пісенної спадщини цього поетичного етносу.

Розпочинався проект п’ять років тому з запису альбому лемківських пісень у виконанні заслуженої артистки України Галина Баранкевич, але з часом переріс у щось більше.

Галина Баранкевич
Галина Баранкевич

“Для мене це є проект душі, тому що згадуючи як п’ять років тому я писала цей альбом, я не була обмежена в часі і я собі обирала ті пісні, які я хотіла.  До альбому  увійшли як добре відомі пісні, так і маловідомі,” – зазначила Галина Баранкевич.

Мета цього проекту – згадати трагічну історію депортації лемків та  зануритись у прекрасний світ Лемківщини до виселення. Сюжет драми-концерту дасть змогу глядачам повернутися у минуле і відчути себе частиною цього народу, заглибитись таємничими стежками у Карпати, замилуватися шедеврами любовної лірики, побувати на лемківському весіллі та у гострому гуморі відчути непокірний характер цього стародавнього українського етносу. У драмі-концерті звучить близько 20 автентичних пісень у супроводі оркестру і хору молодих акторів Франківського драмтеатру, а також гімн Лемківщини у виконанні Лемківської хорової капели «Бескид» під керівництвом Петра Чоловського.

Ростислав Держипільський
Ростислав Держипільський

“Я намагаюся в свої режисерській творчості наші найбільш важливі, традиційні вистави подавати сучасними європейськими театральними виражальними засобами. Ми повинні думати які шляхи шукати до сердець нашої молоді і не втрачати їх. ТОму я намагаюся наші українські сокровенні речі не спопсивши подавати в сучасному контексті”, – розповів режисер-постановник  драми-концерт лемківської пісніна, родний артист України Ростислав Держипільський.

Проект здійснюється за підтримки Благодійного фонду “Україна Інгогніта”. Митці висловлюють особливу подяку Анатолію Матвієнку, Торгово-промисловій палаті і президенту Андрію Левковичу. Велика подяка за натхнення родинам: Дзюбинських, Репелів, Галиків, а також відомому дизайнеру одягу Любові Черніковій за створення образу.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Напишіть відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.