“Вісімка” на вулиці Бема, або історія одного будинку

2094
"Вісімка" на вулиці Бема, або історія одного будинку

Не лише стародавні львівські дільниці та вулиці середмістя мають багате, насичене подіями минуле… Розташування міста Лева, його багатонаціональність, загальний хід історії – все це зумовило той дивовижний факт, що скласти враження про Львів можна почувши історію одного-єдиного будинку…

Будинок №8 на сучасній вулиці Ярослава Мудрого у Львові. Фото 2015 року
Будинок №8 на сучасній вулиці Ярослава Мудрого у Львові. Фото 2015 року

Вулиця Юзефа Бема – зараз Ярослава Мудрого, сформувалась у останній третині XIX сторіччя, у 1870-х роках, вона сполучала дві стратегічні львівські магістралі – дорогу на Городок (вулиця Городоцька) та Янів, сучасне Івано-Франкове,-(вулиця Шевченка). Землі обабіч новоствореної вулиці віддавна належали військовим, тут було розташовано австрійські казарми та склади, що лише підкреслювало значення цього шляху.

Більшість первісної забудови цієї вулиці – чиншові (прибуткові) кам’яниці кінця XIX сторіччя у стилістиці історизму та класицизму, такою ж є, ззовні непримітна будівля під №8…

Роман Купчинський (1894-1976) -четар січових стрільців, сотня якого відбила будинок №8 на вулиці Бема у 1918 році
Роман Купчинський (1894-1976) – четар січових стрільців, сотня якого відбила будинок №8 на вулиці Бема у 1918 році

Від моменту побудови ця кам’яниця належала братам-художникам Ісааку та Маурицію Флекам, відомим на межі ХІХ-ХХ сторіччя декораторам та майстрам облаштування інтер’єрів, що самі володіли декількома прибутковими будинками а Личаківській. З цієї родини походив теж знаний мікробіолог, бактеріолог та автор праць з філософських проблем наукової діяльності Людвіг Флек (1894-1961). У 1928-1935 роках він завідував бактеріологічною лабораторією лікарні Закладу соціального страхування у Львові (зараз Охматдит). Він один з небагатьох хто пережив Голокост, після війни Людвіг Флек займався науковою діяльністю в Польщі, а з 1952 року – в Ізраїлі…

Польський пост (плацувка) на вулиці Бема. Фото 1918 року
Польський пост (плацувка) на вулиці Бема. Фото 1918 року

Драматичні події українсько-польського протистояння 1918 року, значною мірою, торкнулися вулиці Юзефа Бема, та безпосередньо кам’яниці під №8… Польське командування складалося з кадрових офіцерів і чудово розуміло значення вулиці Городоцької – єдиного шляху, котрим могла надійти збройна допомога з Польщі. Вони доклали всіх зусиль, щоб утримати цю артерію… Утримуючи Городоцьку, вокзал, аеродром на Левандівці, вулицю Янівську (нині Т.Шевченка), поляки володіли всією західною частиною міста. Уздовж вулиці Бема проходила фронтова лінія, і поляки відчайдушно боронили цю ділянку та кожний будинок…

Будинок №8 на вулиці Бема після боїв листопада 1918 року
Будинок №8 на вулиці Бема після боїв листопада 1918 року

Вночі 9 листопада сотня під командуванням четаря і поета, автора знаменитих стрілецьких пісень, “Як з Бережан до кадри”, “Пиймо друзі”, “Ірчик”, Романа Купчинського сміливою атакою відбила в поляків будинок №8 на вулиці Бема. Однак командування українського війська не змогло підтримати цей наступ і вночі стрільці змушені були відступити до касарні Фердинанда, де утримувались основні позиції.

Людвіг Флек (1894-1961) - львівський науковець, мікробіолог, бактеріолог
Людвіг Флек (1894-1961) – львівський науковець, мікробіолог, бактеріолог

У період II Республіки у цьому будинку була Перша крайова фабрика виробів із мармуру Круліка. У наші дні це звичайний житловий будинок…

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

http://www.pslava.info/ , https://ru.wikipedia.org/ , http://pohlyad.com/ , http://lviv.biz/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.