Українське село в карикатурах Едварда Козака

1925
Українське село в карикатурах Едварда Козака

Едвард Козак (1902-1992) – один з найцікавіших і при цьому найменш знаних українських художників. Очевидно, славі в Україні завадила еміграція: з 1939 року, тобто більшу частину життя, ЕКО (цим псевдонімом художник часто підписував свої роботи) прожив за кордоном.

Едвард Козак у молоді роки

Він працював у різноманітних жанрах мистецтва і літератури; за 70 років створив біля тисячі картин. Зараз нас цікавить Едвард Козак-карикатурист, адже талановитих українських карикатуристів у ХХ столітті було небагато.

Едвард Козак. Альбом карикатур “Село” 1956 року
Едвард Козак. Альбом карикатур “Село” 1956 року

Перші карикатури Козака з’явилися у сатиритично-гумористичному журналі “Зиз” у 1925 році, ще під час навчання художника у мистецькій школі Олекси Новаківського у Львові. У цьому журналі редактором та ілюстратором ЕКО працював до 1933 року; роботи його вирізнялися імпровізацією, новизною тем, оригінальними ідеями.

З 1933 по 1939 рік Едвард Козак працював над культовим гумористично-сатиричним часописом “Комар”. Тираж досягав величезних на той час 7000 примірників: спочатку на місяць, а згодом – і на тиждень. Журнал так гостро висміював тодішню соціально-політичну ситуацію, що у 1939 році, коли більшовики вступили до Львова, особливо прискіпливо шукали саме Козака. Але на той час він уже емігрував – спочатку до Польщі, потім до Німеччини, а згодом і до США, де й осів.

У Німеччині у 1948 році Едвард Козак започаткував черговий гумористично-сатиричний журнал – “Лис Микита”, який виходив аж до смерті його засновника. Дослідити періодику, до якої причетний Едвард Козак, – завдання дослідників; ми ж зупинимося на його листівках.

Відомі три комплекти листівок авторства ЕКО:

  1. На тему українських народних пісень 1949 року.
  2. “Село” 1956 року.
  3. “В 50-річчя УСС” 1965 року (видавництво “Червона калина”, Нью-Йорк).

Вперше повну підбірку 16 листівок карикатур “Село” Едварда Козака в Інтернеті було оприлюдено у спецпроекті Бібліотеки українського мистецтва. Вони зображують характерні типажі українського села понад 50-річної давнини, деякі з яких – як і годиться роботі справжнього художника – не втратили актуальності. Вражає надзвичайна майстерність виконання; “Село”, безумовно, – один з кращих циклів ілюстрацій Едварда Козака.

 

Згодом ЕКО випустив дві книжки, до яких і написав гумористичний текст, і створив ілюстрації: Гриць Зозуля (1973) та На хлопський розум Гриця Зозулі (1982). Ці видання можна вважати прототипом коміксів, а деякі карикатури сюжетно повторюють ті, що наявні у “Селі”. Тема українського села була надзвичайно близька Козакові протягом усього творчого життя, але саме в комплекті листівок 1956 року він втілив її найбільш досконало.

Джерело: http://uartlib.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.