У Львові презентували творчий доробок першої української професійної композиторки Стефанії Туркевич (відео)

1251

Унікальна подія відбулася 2 березня 2017 року в стінах Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка (вул. Нижанківського, 5), подружжя Павло та Лариса Гуньки презентували та подарували цифрові копії усіх творів першої української професійної композиторки Стефанії Туркевич.

Стефанія Туркевич-Лукіянович
Стефанія Туркевич-Лукіянович

“Сьогодні історичних глибин підноситься ім’я славетної композиторки, яка, на жаль, дуже довгий час незаслужено була мало відома широкому колу музикантів, виконавців. Мова йде про, світлої пам’яті, Стефанію Туркевич. Свого часу, Стефанія Стефанівна Павлишин написала прекрасну монографію про цю талановиту, надзвичайно обдаровану людину, але цього було мало,  адже тільки тоді, коли ми будемо мати можливість побачити матеріали, а саме її творчість, що написала композитор Туркевич, тільки тоді зможемо повніше для себе зробити відкриття імені цієї композиторки і не тільки. Адже, Стефанія Туркевич написала дев’ять симфоній для двох струнних оркестрів, квартети, тріо, інструментальні твори, сонати для скрипки, музику для фортепіано і для голосу з фортепіано. Тобто, величезна творчість  написана цією талановитою українською композиторкою. І коли ці твори почнуть виконуватися, я впевнений, вони зацікавлять  глибше науковців, наших пошукачів, молодих вчених, Які будуть досліджувати ці твори і ще одне ім’я стане для нас, українців, та для цілого світу, зрозумілим та ближчим”, – сказав ректор Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка Ігор Пилатюк на урочистості з нагоди презентації творів.

 ректор Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка Ігор Пилатюк
ректор Львівської музичної академії імені Миколи Лисенка Ігор Пилатюк

Відомий оперний співак Павло Гунька, син українця і англійки, який разом з дружиною привіз цифрові копії творчого доробку Стефанії Туркевич в Україну, розповів про своє преше знайомтво з творчістю композиторки та про ту титанічну працю, яку було здійснено для порятунку архівних матеріалів.

Павло Гунька
Павло Гунька

“Ми привезли усі твори Стефанії Туркевич і зараз можна побачити її колосальну працю, яка повернулася до Львова. Це дев’ять симфоній, п’ять  балетів, три дитячі опери, хорові твори, літургія, камерно-інструментальні твори, фортепіанні твори, цикл п’єс для дітей, українські коляди та щедрівки та багато інших творів,” –  розповів Павло Гунька.

Донька Стефаніі Туркевич-Лукіянович Марія переглядає мамині ноти
Донька Стефаніі Туркевич-Лукіянович Марія переглядає мамині ноти

Музикознавець Ліля Назар зазначила, що “левова” частка роботи над творчістю Стефанії Туркевич ще попереду, адже відскановані ноти потрібно відчитати і знайти колектив, який зможе виконати їх в Україні.

Ліля Назар
Ліля Назар

“Стефанія Туркевич є прикладом неймовірної жаги пізнавати, набирати знань тих культурних явищ, які відбуваються довкола і тому,напевно, поки що треба подумати в який спосіб треба окреслювати її стилістичну манеру. На заході вона була досить відомою композиторкою, але винятково як авторка дитячих балетів і опер. Вона мала записи на BBC, її ставили українські колективи і тим вона продовжує традиції Миколи Лисенка – автора перших  світі дитячих опер. Її дитячі твори дуже цікаві сюжетами, модернові, авангардові, але завжди з українською тематикою. Тобто , Україна для неї була понад усе”, – прокоментувала музикознавець Ліля Назар.

Оскільки творчий доробок композиторки уже знаходиться в Україні, є надія, що найближчим часом твори Стефанії Туркевич прозвучать зі сцени принаймні Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка. Будемо з нетерпінням чекати.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.