У Львові презентували альбом «Олена Кульчицька. Національний одяг» (відео)

1503

20 вересня 2018 року в приміщенні готелю “Леополіс” (вулиця Театральна, 16) відбулася презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг», який є спільним видавничим проектом Національного музею ім. Андрея Шептицього у Львові та видавництва “Апрорі”.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

“Це альбом, який репрезентує творчість славетної української художниці, новатора в мистецькому світі, новатора в мистецтві графіки Олени Кульчицької. Сьогодні ми презентуємо уже друге видання, присвячене творчості Олени Кульчицької. Перша книжка побачила світ у 2013 році і була знаменна тим, що умістила автобіографію написану самою Оленою Кульчицькою і була проілюстрована низкою її оригінальних прижиттєвих фотографій та репрезентувала у ретроспекції графічний доробок художниці.

Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла
Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла

Ідея цієї книжки була ініційована директором видавництва “Апріорі” Юрієм Николишиним, який у 2013 р. звернувся із пропозицією до Національного музею у Львові з проханням звернути увагу на етнографічні матеріали, які опрацьовувала Олена Кульчицька. За спільною згодою ми спочатку видали першу книжку, а сьогодні маємо нагоду презентувати, можна сказати другу частину, хоча вона є абсолютно цілісним, окремим виданням, який репрезентує творчий доробок Олени Кульчицької в галузі етнографії ” – розповіла заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла.

Директор видавництва "Апріорі" Юрій Николишин
Директор видавництва “Апріорі” Юрій Николишин

“Книжка народжується в любові, як і дитина. Як немає любові, то немає гарної книжки і гарної дитини. Для мене книга –це духовна дитина, місток поколінь між минулим і майбутнім, найцінніший продукт людської діяльності.

Сім-вісім років тому до мене прийшла пані Ірина Свьонтек і принесла пару валіз з вишивками. Сама пані хірург з Франківська, вона ходила селами і збирала вишивки Карпат, Прикарпаття. І вона постійно просила мене зайнятися Кульчицькою, що й спонукало прийти до музею та почати роботу над виданням цих книжок” – поділився директор видавництва “Апріорі” Юрій Николишин.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

В альбомі-каталозі репрезентовано унікальний творчий доробок видатної української художниці Олени Кульчицької в галузі етнографії – її збірку «Народний одяг західних областей України», що налічує 426 творів у різних техніках: акварелі, графічні зарисовки тушшю, пером та олівцем, лінорити. У книзі представлено аварелі зі зображенням народної ноші з таких історико-етнографічних регіонів України, як Поділля, Покуття, Буковина, Опілля, Волинь і Полісся. У збірці показано давній український одяг XlX – першої третини XX століття, який художниця замальовувала впродовж 1910-1953 років

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

«Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького мав певний борг перед пам’яттю Олени Кульчицької, напевно найвизначнішої української мисткині першої пол. ХХ ст. , яка подарувала весь свій творчий доробок українському народові в особі Національного музею у Львові.

За останні роки Національний музей у Львові провів ґрунтовні дослідження творчості Олени Львівни, з’явилися видання, присвячені мисткині. Ці видання розраховані на те, щоб принести в світ, донести до читача, до глядача творів Олени Львівни нове сприйняття її творчості в час Незалежної України» – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан.

Вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська
Вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська

«Переконана, що презентований альбомний фоліант стане етапним, віхою у творенні історіографії багатогранної діяльності  нашої великою української художниці, педагога, знакової постаті в українській культурі  ХХ ст. Адресований  він передовсім середовищу фахівців, мистецтвознавців, етнографів, культурологів, і, водночас, не лишить байдужими усіх поціновувачів традицій української народної ноші» – зазначила вчений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська.

Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»
Презентація альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг»

Пропоноване видання є сучасною реконструкцією визначного художнього доробку Олени Кульчицької в галузі етнографії та водночас спробою окреслити енциклопедичні знання цієї видатної особистості, мисткині, громадської діячки, яка своєю працею утверджувала високий ідеал служіння рідному народові й українській культурі. Авторами цього надзвичайного альбому є завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость та молода дослідниця творчості мисткині Надія Линько.

завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость
Завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость

“Олена Кульчицька, замаловуючи пам’ятки традиційної народної культури розуміла, що це є наш національний код, який вирізняє нас серед інших народів світу і це розуміння спонукало її до творчої праці. І в цьому величезна заслуга доробку мисткині. Вона зробила великий внесок не тільки в українське митецтво, а, передусім, у скарбницю світової культури.

Постать Олени Кульчицької досі є актуальною для нас і вона привалює,  і запрошує нас до діалогу, до зустрічі  з нею. Я дуже рада і тішуся з того, що ми зараз можемо мати цю книжку, яка є результатом багатотривалої праці” – поділилася завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость.

Співавтор альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг» Надія Линько
Співавтор альбому «Олена Кульчицька. Національний одяг» Надія Линько

«Для мене, як для науковця-початківця, було дуже цікаво працювати з  Любою Кость. Вона своїм ентузіазмом, дуже великою наполегливістю  заразила мене бажання досліджувати творчіть Олени Кульчицької і це видання – перший результат нашої спільної діяльності. Особисто для мене ця книжка є не тільки науковим виданням, а портретом самої Олени  Кульчицької . Через  твори, через тонкі душевні, навіть ліричні, акварелі, хоча це був документальний малюнок, але в них вкладена душа художника, ми бачимо Кульчицьку такою як вона була” – розповіла співавтор видання Надія Линько.

На завершення презентації учасники анонсували відкриття виставки «Українська народна вишивка із збірки Ольги та Олени Кульчицьких» , яке відбудеться 4 жовтня о 16 год. в Художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7).

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.