У Львові анонсували альбом віднайдених листів о. Климентія Шептицького

1405

У четвер 17 листопада 2016 року, в день 147-мої річниці від Дня народження бл. Климентія Шептицького в приміщенні Гостинного дому “Архистратиг” (за адресою: вул. Винниченка, 22) відбулася  прес-конференція, щодо віднайдених листів бл. Климентія Шептицького до родини.

На початку заходу упорядник та перекладач листів на українську мову п. Іван Матковський розповів про підготовку до друку недавно віднайденого епістолярію о. Климентія Шептицького до його родини. Також, зазначив, що альбом буде проілюстровано численними світлинами, які надала родина Шептицьких у Польщі. Для передмови будуть використанні спогади сестри Ванди, племінниці о. Климентія Шептицького, яка стала монахинею.

Упорядник та перекладач листів на українську мову п. Іван Матковський
Упорядник та перекладач листів на українську мову п. Іван Матковський

«Сьогодні у день уродин Климентія Шептицького відбувається вперше анонсування даної події, щоб хоч у такий спосіб вшанувати пам’ять цієї великої людини», – зазначив упорядник.  

Макет сторінки альбому епістолярію о. Климентія Шептицького до його родини
Макет сторінки альбому епістолярію о. Климентія Шептицького до його родини

Настоятель Свято-Іванівської Лаври єрм  д-р. Юстин Бойко пригадав, що Ювілейні святкування річниці Андрея Шептицького спонукали отців-студитів звернути увагу на постать його брата о. Климентія Шептицького, який постійно знаходився у тіні слави свого брата, хоч  робив великі справи.  У монастирі «Студіон», що розташований у Римі, було віднайдено неупорядкований архів, під час вивчення якого виявлено досі невідомі листи о. Климентія Шептицького до його рідного брата Станіслава Шептицького.

Настоятель Свято-Іванівської Лаври єрм д-р. Юстин Бойко
Настоятель Свято-Іванівської Лаври єрм д-р. Юстин Бойко

«Ці листи є цікавими для нас тим, що  вони  охоплюють великий період життя о. Климентія, а саме  від 1881 р. (період до часу вступу у монастир) до 1945 р  (напередодні початку переходу до підпілля УГКЦ). У листах автор розповідає своєму братові про особисті справи, зокрема, до прикладу, чому він вирішив стати на дорогу монашого життя покинувши дуже успішну кар’єру адвоката», – наголосив д-р  Юстин Бойко .

Також настоятель Лаври анонсував видання віднайденого листування Софії Шептицької упорядкованого її сином Климентієм.

Упорядник та перекладач листів на українську мову п. Іван Матковський анонсуває видання віднайденого листування Софії Шептицької упорядкованого її сином Климентієм
Упорядник та перекладач листів на українську мову п. Іван Матковський анонсуває видання віднайденого листування Софії Шептицької упорядкованого її сином Климентієм

Під час прес-конференції Іван Матковський зачитав зміст кількох досі невідомих листів та підсумував, що характер інформації в епістолярії є різноманітний і надзвичайно цінний для кращого розуміння особи  о. Климентія. Листи вже є перекладені української мовою і упорядники  обіцяють до кінця року представити громадськості опубліковані документи.

Макет сторінки альбому епістолярію о. Климентія Шептицького до його родини
Макет сторінки альбому епістолярію о. Климентія Шептицького до його родини

У другій частині заходу єрм. Юстин Бойко представив видані матеріали наукової конференції «Музей народної архітектури та побуту у Львові – спадщина митрополита Андрея Шептицького», яка відбувалась у приміщенні виставкового залу Музею народної архітектури та побуту 30-31 жовтня 2015 р. з нагоди святкування 150-річниці від Дня народження Митрополита Андрея Шептицького та була організована з метою дослідити історію Свято-Іванівської Лаври, Музею під відкритим небом і представити громадськості Львова ще одну невідому досі сторінку спадщини братів Шептицьких.

Отець Климентій Шептицький
Отець Климентій Шептицький

Довідково: о. Климентій Шептицький  – народився 17 листопада 1869 року у селі Прилбичі в родині Яна та Софії Шептицьких. Був шостою дитиною у сім’ї. У 1892 році отримав ступінь доктора права у Ягеллонському університеті у Кракові. Займався адвокатською та політичною діяльністю, депутат  австрійського парламенту, співавтор «Загального австрійського закону про ліси». У 1911 році, у віці 43 роки, втупив до монастиря. У 1918 році став настоятелем Унівського монастиря, a з 1926 року ігуменом Студитів Свято-Успенської Унівської лаври. Відіграв велику роль у створенні та формуванні чернецтва греко-католицької Церкви. Під час Другої світової війни врятував кілька сотень єврейських, польських та українських дітей. Замордований у 1951 році у Владимирському централі в Росії. В 1996 р. посмертно отримав звання «Праведник народів світу» за порятунок євреїв у період Голокосту. Отець Климентій Шептицький беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ 27 червня 2001 року у Львові під час офіційного візиту Святішого Отця в Україну.

Бойківська дерев'яна церква святого Миколая 1763 року із села Кривки.
Бойківська дерев’яна церква святого Миколая 1763 року із села Кривки.

Свято-Іванівська Лавра Студійського Уставу УГКЦ – осередок східного  чернечого життя монахів – студитів у м. Львові, унікальний монастирський комплекс, що  став  домівкою  для чисельних хлопців сиріт, притулком переслідуваних в часі війни, а також потужною кузнею іконописців, та   поклав початок єдиного у Львові Музею народної архітектури та побуту під відкритим небом з народною назвою «Шевченківський гай».

Христина КУТНІВ,
секретар Свято-Іванівської Лаври

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.