Симон Візенталь, або мисливець на нацистів

1081
Симон Візенталь, або мисливець на нацистів
Симон Візенталь, або мисливець на нацистів

Симон Візенталь народився 31 грудня 1908 року у Бучачі на Тернопільщині. В 1915 році в страху перед російською армією родина виїхала у Львів, де Симон пішов до школи, згодом родина перебралась далі від війни до Відня. Батько загинув в Першій світовій війні. У 1928 році вступив в Празький технічний університет на архітектуру. З 1932 року жив і працював архітектором у Львові. У 1936 році одружився на Цилі Мюллер, далекій родичці З. Фрейда.

Симон Візенталь
Симон Візенталь

У 1939 році родина потрапила під прес радянської машини: вітчима Симона розстріляли, сам він може працювати лише механіком. У 1941 році ув’язнений у львівському гетто, втік звідти, але знову потрапив до рук нацистів у 1944 році. Ув’язнений спочатку у Львові, потім в таборі Маутхаузен.

Симон Візенталь
Симон Візенталь

Після Другої Світової війни присвятив своє життя пошуку нацистських злочинців, котрі уникли покарання за свої злочини. С. Візенталь, за його словами, виявив місцезнаходження Адольфа Ейхмана – колишнього високопоставленого керівника гестапо. Водночас роль Візенталя у розшуку Ейхмана заперечують багато джерел, включно із директором Моссаду і керівником операції по захопленню Ейхмана – Іссером Харелем.

Візенталь співпрацював з Моссадом та іншими спецслужбами, створив Центр єврейської документації у Лінці та Відні. У 1975 році канцлер Австрії Бруно Крайскі виступив із гострою критикою діяльності С. Візенталя, яку він назвав діяльністю «політичної мафії». Вінзенталь подав в суд, але згодом заяву відкликав.

Симон Візенталь
Симон Візенталь

У 1977 році Візенталь заснував Центр Симона Візенталя з штаб-квартирою у Лос-Анджелесі. Завдяки діяльності Симона Візенталя близько тисячі нацистських злочинців постали перед судом. За свою діяльність він удостоювався безлічі нагород, серед яких: нагородний знак австрійського і французького рухів Опору, медаль конгресу США і французький орден Почесного легіону. Двічі він висувався на Нобелівську премію миру, а в 2004 році став рицарем у Великобританії.

Центр Симона Візенталя у Лос–Анджелесі (фото з сайту beverlypress.com)
Центр Симона Візенталя у Лос–Анджелесі (фото з сайту beverlypress.com)

Незважаючи на неточності в біографії Візенталя, він став символом, «мисливця на нацистів». Робота, яку здійснювали його центри, дозволила схопити Ніколауса Барбьє – ліонського м’ясника, Франца Штангля – коменданта Собібора та Треблінки, Герміну Браунштайнер – наглядачку із Майданека.

«Головний сенс моєї роботи за останні півстоліття, – сказав одного разу Симон Візенталь, – в тому, що вбивці завтрашнього дня попереджені: вони ніде не знайдуть спокою». Помер Симон Вінзенталь 20 вересня 2005 році у Відні.

Володимир БОЙКО

Джерела:

  1. http://www.lechaim.ru/ARHIV/97/malah.htm
  2. http://gilbo.ru/index.php?page=persons&art=1766

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.