Стрий на 10 розкішних старих поштівках

7176
Стрий на 10 розкішних старих поштівках

В Львівській області знаходиться місто обласного значення, районний та адміністративний центр під назвою Стрий. Місто розташоване на лівому березі однойменної річки Стрий.

Стрий як місто виникло на березі річки Стрий і взяло назву цієї річки, притоки Дністра. Назва ріки походить від поєднання звуків “стр”, що з прадавніх часів означало – протічна вода. З доісторичних часів на березі Стрия селилися слов’янські племена,особливо білі хорвати.

Стрий, поштівка 1901 року
Стрий, поштівка 1901 року

В ХІ-ХІІІ ст. наші землі входять до складу Галицько-Волинського князівства. За часів князя Осмомисла на Стрийщині була створена оборонна система,яка охороняла торговий шлях від угорських, польських і татарських набігів. За часів Данила Галицького торговий шлях через Стрий набуває ще більшого значення, бо тут пролягав шлях з Галича в Україну. Тому майбутнє місто розростається.

З ХІV ст. Стрийщина потрапляє під владу Польщі. Перша письмова згадка про Стрий припадає на 1385 рік. У 1387 році польський король Ягайло подарував Срийщину своєму братові Свидригайлові. В той час Стрий вже був значним економічним і адміністративним осередком. Поступово Стрий оточено земляним валом, частоколом, що захищали його центральну частину – Ринок.

Стрий, поштівка 1904 року
Стрий, поштівка 1904 року

У 1431 р. Стрию надане магдебурзьке право. Керував справами міський магістрат на чолі з бургомістром. У 1523 р. Стрий цілком знищений татарським набігом. Для оборони від набігів у місті в ХVІ ст. побудований замок. Як оборонна споруда він проіснував до ХVІІІ століття.

В часи середньовіччя Стрий знаменитий як торговий центр. Це спричинило розвиток ремесел. В місті виникають і діють цехи кушнірів, гончарів, ткачів, шевців. Передмістя Стрия займається сільським господарством.

Стрий. Лани. Церква. Поштівка 1906 року
Стрий. Лани. Церква. Поштівка 1906 року

У середині ХV ст. серед населення Стрия переважають українці. У місті в ті часи було 5 українських церков і 4 братства; діють братські школи. У 1634 р. Стрий знищений ще одним спустошливим набігом татар.

Великий вплив на життя Стрия мала визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. У 1657 р. козацьке військо прибуло до Стрия для об’єднання з полками угорського князя Д.Ракоці.

Стрий. Ринок. Поштівка 1906 року
Стрий. Ринок. Поштівка 1906 року

Внаслідок поділу Польщі у 1772 р. Стрий разом з цілою Галичиною потрапляє від владу Австро-Угорщини. Під впливом революційних подій 1848 р. в Європі у Стрию організовується українська інтелігенція і утворює окружну Руську Раду.

У 1872-1875 роках у Стрию будують залізницю. У місті створюються і діють паровозоремонтні майстерні, деревообробні підприємства, фабрика сірників “Ватра”, підприємства для виготовлення і обладнання нафтодобувної промисловості.

Стрий. Вулиця Собеського. Поштівка 1908 року
Стрий. Вулиця Собеського. Поштівка 1908 року

Громадське життя українців Стрия пожвавлюється аж під кінець ХІХ ст. В місті створюються товариства “Руське касино”, “Підгірська Рада”, “Міщанська бесіда”, а в 1892 р. – філія товариства “Просвіта”. У 1901 р. на народні кошти у місті будується Народний дім. Активізація громадського і політичного життя міста відбувається під впливом діяльності д-ра Є.Олесницького, о.О.Бобикевича та о.О.Нижанківського.

З початком І світової війни у Стрию формується Легіон УСС. З вересня 1914 р. тут приймають присягу Українські Січові Стрільці.

Стрий, Залізнична алея, поштівка 1910 року
Стрий, Залізнична алея, поштівка 1910 року

З жовтня по травень 1915 року Стрий перебуває під окупацією російської царської армії. 31 травня 1915 року Стрий знову потрапляє під австро-угорське панування, яке триває до листопада 1918 р.

1 листопада 1918 р. у Стрию відбувся збройний переворот. У місті встановлюється влада ЗУНР. Українське врядування тривало до 19 травня 1919 р., після чого Стрий захоплюють польські війська.

Стрий. Залізничний вокзал, поштівка 1915 року
Стрий. Залізничний вокзал, поштівка 1915 року

За результатами підписання Ризького договору у 1921 році Стрий у складі Західної України підпадає під владу Польщі.

17 вересня 1939 р. за німецько-радянською умовою Західна Україна (і Стрий в її складі) приєднана до Радянського Союзу. Радянська окупація у липні 1941 р. змінюється німецькою окупацією.

Стрий. Вулиця Міцкевича. Поштівка 1916 року
Стрий. Вулиця Міцкевича. Поштівка 1916 року

5 серпня 1944 року в Стрий приходять радянські війська, які займають всю Західну Україну і включають її до складу СРСР.

У післявоєнний період місто Стрий стає великим промисловим центром Західної України. Своєму швидкому соціально-економічному розвитку Стрий завдячує зручному розташуванню на перехресті міжнародних залізничних та автомобільних шляхів. Промисловий потенціал міста створюють: машинобудівна, деревообробна, легка та харчова промисловості.

Стрий. Ріка Стрий. Поштівка 1918 року
Стрий. Ріка Стрий. Поштівка 1918 року

В кінці 80-х років в Радянському Союзі розпочинається національно-державотворчі процеси, що призводить до розпаду СРСР і утворення незалежних держав, серед них і держави Україна проголошеної 24 серпня 1991 р.

Стрий. Парафіяльний костел. Поштівка 1939 року
Стрий. Парафіяльний костел. Поштівка 1939 року

Стрияни, як ніхто, долучились до боротьби за українську державність. Саме в Стрию 14 березня 1990 р. над будинком міської ради вперше в Україні піднято національний синьо-жовтий прапор.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО
Історик, викладач, генеалог-аматор, співзасновник проекту Lodomeria

Джерела:

  1. http://stryi-rada.gov.ua
  2. http://lvnews.org.ua
  3. https://polona.pl

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.