Шість старовинних аптек Львова

4271

Перші аптеки у Львові існували при монастирях, зокрема, одна з них — при Домініканському соборі. У «Хроніках міста Львова» Дениса Зубрицького під 1445 роком зазначено: «В місті був і «аптекар Василь Русин, який прийняв міське право». Наскільки відомо, це був перший аптекар». Між аптеками монастирськими і «мирськими» була велика конкуренція, бо ченці досить часто роздавали свої ліки задарма. Фармацевти продавали ліки не лише в аптеках, а й на ярмарку під ратушею.

Для того, аби стати аптекарем, необхідно було пройти складний шлях. Власники цих закладів перешкоджали відкриттю нових аптек. Дехто з провізорів ціле життя працював на когось, щоб отримати дозвіл на відкриття власної аптеки чи стати фармацевтом.

Аптека-музей «Під чорним орлом»

Аптека «Під чорним орлом», заснована військовим фармацевтом, магістром Наторпом у 1735 році, зараз є однією з аптек-візитівок міста. На той момент власником аптеки був доктор філософії та фармації Кароль Склепінський, який відремонтував її та оздобив так, що вона вважалася найгарнішою у Львові.

У 1923 році аптеку купив Михайло Терлецький — єдиний українець-власник аптеки у Львові. Терлецький фінансував навчання кількох студентів, які працювали у нього. Він безкоштовно надавав ліки у шпиталь Андрея Шептицького.

вул. Друкарська, 2
вул. Друкарська, 2

У 1966 році в аптеці «Під чорним орлом», яка з часу заснування не припиняла роботи, створено музей.

У торговому залі знаходиться великий рецептурний стіл, який освітлюють три латунні канделябри, що також служать штативами для аптечних ваг. На прилавку, полицях, підвіконнях розташувалося безліч давніх скляних і дерев’яних посудин, пресів, терезів, декорованих символом медицини — зміями, покровителями фармації. В аптеці можна побачити касовий апарат ХІХ століття. Серед експонатів торговельного залу — скульптури Ескулапа, бога медицини, та його доньки Гігеї, яка дала початок галузі медицини — гігієні.

До нашого часу дійшов рецепт залізного вина, що застосовується для лікування залізодефіцитної анемії. Воно стало своєрідною візитівкою музею-аптеки «Під чорним орлом».

Адреса: вул. Друкарська, 2

 «Під Фемідою»

collage

Аптека розташована на розі вулиць Дорошенка та Словацького. Її у 1901 році заснував Фредерік Девехе, який розпочав свою аптечну практику в іншій – «Під чорним орлом». В аптеці «Під Фемідою» були одні з найнижчих цін на ліки у Львові.

Зараз приміщення перебуває на ремонті.

«Під золотою зіркою»

Аптеку «Під золотою зіркою» заснував Петро Міколяш у 1826 році. На той час це була одна з найбільших аптек у Європі, а її власник постачав свій товар лікарням, військовим шпиталям, регіональним аптекам. Пізніше Кароль Міколяш збудував новий будинок та пасаж, куди переніс свій фармацевтичний заклад.

вул. Коперніка, 1
вул. Коперніка, 1

Тут запалили першу гасову лампу, яка освітила приміщення аптеки в 1853 році. Того ж таки року у Львові провели першу операцію за штучного освітлення. Це був винахід фармацевтів Ігнація Лукасевича та Яна Зеха. З бориславської нафти вони сепарували гас і запропонували використовувати його для освітлення.

Адреса: вул. Коперніка, 1

«Під патронатом угорської корони»

На площі Соборній, розташована аптека «Під угорською короною», заснована у 1772 році. Будинок, де вона знаходиться нині, збудовано на початку XX століття. Цю аптеку в 1871 році купив Якуб Піпес-Поратинський (брав участь в організації товариства аптекарів і є автором його статуту), який походив з лікарської родини. У 1901 році він придбав ділянку на тодішній Бернардинській, а нині Соборній площі і замовив проект триповерхової споруди (архітектор Кароль Боублік). За рік будівництво будинку закінчили. На фасаді почепили табличку з датою заснування аптеки. В торговельному залі поставили необарокові меблі з металевим решітником, монохромними шибами. На монохромній вітрині було зображено корону святого Стефана, покровителя Угорщини, лілії та гірлянди. Коли трапилося так, що випадково вітрину розбили, про це як про важливу, але прикру подію писали львівські газети.

вул. Соборна, 1
вул. Соборна, 1

В декорі закладу використано багато кованих елементів, зокрема кований балкон другого поверху у торговельному залі. У шафках, розташованих на ньому, зберігаються різноманітні фармацевтичні препарати. Двері до робочих приміщень аптеки прикрашені склом із витравленим на ньому зображенням лілій.

Адреса: вул. Соборна, 1

«Під святим духом»
Під святим духом
Під святим духом

На проспекті Шевченка, 28 колись була аптека «Під святим духом», там досі лишилися тільки дерев’яні різьблені двері, обрис святого, але аптека в тому приміщенні вже не працює.

«Під святим Миколаєм»
вул. Грушевського, 23
вул. Грушевського, 23

В аптеці «Під святим Миколаєм» досьогодні продають лікарські трави, очевидно, продовжуючи давню традицію закладу. Цю аптеку було відкрито в 1926 році. Приміщення прикрашає ліпнина із зображенням трав та змії з терезами. З барельєфу над вікном дивиться патрон аптеки.

Адреса: вул. Грушевського, 23

Наталія Бойченко

Джерела: zaxid.netwww.karpaty.net.ua

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.