Шедеври українського футуризму, або виставка малярства Давида Бурлюка

2246
Шедеври українського футуризму, або виставка малярства Давида Бурлюка

В четвер, 19 квітня 2018 року,  о 17.00 в виставкових залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відбудеться  відкриття виставки “Давид Бурлюк. Малярство” з приватних колекцій. Це – унікальна нагода побачити у Львові твори одного зі засновників українського футуризму!

Уже  саме  ім’я Бурлюка – кипіння,  бурління – надзвичайно  характерне як для  особистості,  так і  для  мистецтва  цього  невси­тимо  упертого  козака з  великим  серцем.  Народившись  в Україні побіля Лебедина Харківської  губернії 9 липня 1882 р., Давид Давидович  жив,  як  гоголівський  Тарас  Бульба.  У жилах  Бурлюкових –  кров  непосидючих  запорожців.  Відтак  зрозуміло,  що й «у  мистецтві  він  справжній  син  тих  степів, де  став  радикалом  і  бунтівником…». Так  казав  про  Д.Бурлюка  американський знавець  мистецтва  Крісчен Бринтон.  Невистигальний  творчий  хист,  неймовірна  плодючість  дивували  самого Бурлюка: художника – поета – прозаїка – есеїста – парадоксального  теоретика – невтомного  організатора і заводія – історика  мистецтв – естрадника – театрала і таке інше в одній  особі…

Давид Бурлюк – живописець, поет, літературний та художній критик, видавець. Один із засновників українського футуризму.

Давид Бурлюк
Давид Бурлюк

Народився 9 липня 1882 року на хуторі Семиротівщина Лебединського повіту  Харківської губернії в родині нащадків запорозьких козаків. Навчався у Казанській художній школі  та Одеському художньому училищі,  в Королівській академії в Мюнхені та приватній художній школі  А. Ажбе, в Парижі відвідував студії у Ф. Кормона (1904). Під час навчання захопився неоімпресіонізмом. У 1910 – 1914 роках студіював у Московському училищі живопису та архітектури, звідки  був виключений за пропаганду футуризму.

Давид Бурлюк. Українці. 1912
Давид Бурлюк. Українці. 1912

У 1910 році Давид Бурлюк став засновником першої групи кубофутуристів «Гілея». Водночас був активним учасником та  співорганізатором інших авангардистських мистецьких угруповань:   «Стефанос» (Москва), «Ланка» (Київ), «Вінок-Стефанос» (С.-Петербург), «Салон Іздебського» (Одеса), «Спілка молоді» (Риґа, С.-Петербург). Організовував виставки  Товариства південноросійських художників (Одеса), Товариства харківських художників, “Спілки молоді” (Санкт-Петербург), “Синього вершника” (Мюнхен) та ін. У 1920 роках перебував у Японії, був учасником групи японських футуристів, випустив поетичну збірку з власними ілюстраціями та написав близько 450 робіт.

Давид Бурлюк. Карусель. 1928
Давид Бурлюк. Карусель. 1928

Від 1922 Д.Бурлюк  жив і працював у  США. Тут продовжив виставкову та видавничу діяльність. Брав участь у виставках сучасного мистецтва в США, Європі, Австралії. Експонував власні твори на  близько 30-ти персональних виставках. У цей час також активно співпрацював із художніми музеями Львова, Києва, Харкова, друкував мистецькі дописи в харківському журналі «Нова генерація». Серед робіт української тематики – «Запорожці в поході» (1912), «Святослав» (1915), «Козак Мамай» (1916).

Давид Бурлюк творчо працював до кінця життя. Помер 15 січня 1967 у Нью-Йорку.

Сам  Д. Бурлюк називав себе уродженцем українського степу: «Мене головним чином цікавить українське народне мистецтво, археологія України і все, що стосується Запоріжжя та вільного козацтва українського, нащадком якого вважаю себе невід’ємно».

Давид Бурлюк. Козак Мамай. 1912
Давид Бурлюк. Козак Мамай. 1912

На виставці творів живопису Давида Бурлюка у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького будуть представлені малярські  полотна художника, що знаходяться в  приватних колекціях  в Україні.

Виставка триватиме з 19 квітня 2018 року до 17 червня 2018 року.

Христина ГОРИНЬ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.