Розкішні трускавецькі вілли XIX-XX століття

5330
Розкішні Трускавецькі вілли XIX-XX століття

Проходячи вулицями міста Трускавця Львівської області, одразу можна помітити, що особливістю цього міста є його дерев’яні вілли – різної архітектурної форми та різьбленого оздоблення. На сьогоднішній день залишилось всього 16 вілл забудови періоду XIXXXст, які не були повністю перебудовані –  такі вілли віднесені до пам’яток архітектури та охороняються державою. Пропонуємо згадати їхню коротку історію та подивитися старі і сучасні фото.

В період XIX – першої половини XXст в Трускавці відбувається розвиток так званої «закопанської» форми стилю в забудовах. Цей стиль виник в середовищі патріотичного руху Молодої Польщі як реакція на поширення «швейцарського»  чи «норвезького» стилю в карпатських будівлях. «Закопанський» стиль переріс в своєрідний український народний стиль з елементами підкарпатської дерев’яної архітектури.

Одна з найстаріших вілл – вілла «Постій». Вона була збудована ще в 1843 році (з початковою назвою «Готель») для графа Жултовського. Тут розташовувалась пошта, а потім санаторій «Берізка».

Трускавець. Вілла «Постій», вул. майдан Кобзаря, 5 (фотопочатку XX cт)
Трускавець. Вілла «Постій», вул. майдан Кобзаря, 5 (фото початку XX cт)

Вілли будувалися з каменю і дерева – найпоширеніших на той час в Центральній Європі матеріалів. В 1898 році будується аж 7 вілл. Зі збережених по сьогодні – «Гражина», «Світезянка», «Софія», «Під Божою Матір’ю». Дані вілли споруджувались відповідно до найновіших вимог з європейським комфортом і були справжньою оздобою курорту.

 

 В 1900-1910рр збудовані такі вілли як «Саріуш», «Клюберг». Останні вілли вирізнялися тим, що були досить великими за розмірами, чітко простежується «закопанський» стиль, який створив художник Станіслав Віткевич на основі поєднання архітектури західньоїєвропейської вілли і гуральської хати.

В 1908 році, коли управління переходить до графа Жолтовського,  в тому ж  стилі постають такі вілли як «Анастасія»,  «Ягуся», «Мірка».

З 1911 року Трускавець переходить у власність спілки «Трускавецькі джерела»,  яку очолює Раймонд Ярош. В найближчі роки будуються вілли «Великий Косинір», «Олімпія», «Погонь»  та «Вавель».

Відомою віллою також стає «Гопляна» – збудована в 1928 році з тесаних смерекових колод, вона  є єдиною, що залишилась з серії вілл рубаної конструкції. Певний період часу вона служила резиденцією Раймонда Яроша, де Ярош приймав таких почесних гостей як президентів Туреччини і Естонії, посла США.

Трускавець. Вілла «Гопляна» (вул. майдан Кобзаря, 3) (фото початку XX cт.)
Трускавець. Вілла «Гопляна» (вул. майдан Кобзаря, 3) (фото початку XX cт.)

На сьогоднішній день більшість вілл  знаходиться в приватному використанні, і лише деякі – в державному (приміщення використовуються для музеїв, санепідемстанції). Таких вілл було набагато більше, однак вони нещадно були зруйновані задля туристичного бізнесу, тому дуже важливо берегти архітектурні пам’ятки, які залишились, адже вони є взірцем історичного минулого Трускавця і його мешканців.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=History&op=list_content&eid=37
  2. http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/9617/1/31.pdf
  3. Джерело старих фото http://www.etoretro.ru/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.