Роботи Франциска Ковалишина можна побачити в Львівському історичному музеї

737
Роботи Франциска Ковалишина можна побачити в Львівському історичному музеї

Вчора, 11 лютого 2016 року, в приміщенні виставкового залу Львівського історичного музею (пл. Ринок, 6) відкрилася виставка під назвою “Мистецька спадщина Франциска Ковалишина”.

Виставка представляє графічні роботи, виконані олівцем, тушшю, аквареллю, вугіллям сьогодні маловідомого історика та ілюстратора Львова і Галичини, скромного урядовця Магістрату міста та архіваріуса Архіву давніх актів — Франциска Ксаверія Сильвестровича Ковалишина (1853, с. Мала Пониковиця, Львівщина — 1915, Львів).

Головний зберігач, завідувач відділу фондів Львівського історичного музею Світлана Хавалко та заступник директора з наукової роботи Львівського історичного музею Олена Роман на відкритті виставки "Мистецька спадщина Франциска Ковалишина"
Головний зберігач, завідувач відділу фондів Львівського історичного музею Світлана Хавалко та заступник директора з наукової роботи Львівського історичного музею Олена Роман на відкритті виставки “Мистецька спадщина Франциска Ковалишина”

Ковалишин був закоханий у рідний край і його історію, присвятив цьому свій талант і працю. Він зарисовував архітектурні об’єкти  Львова, деталі, елементи орнаменту і оздоблення фасадів та інтер’єрів, написи на балках, міщанські ґмерки, герби, дверні ручки і замки львівських кам’яниць.

“Ця виставка буде цікава людям з різноманітних кіл та з різними зацікавленнями, хоча б з огляду на те, що тут представлено як і графічні роботи виконані в різних техніках, так і зображення, ті куточки Львова, які на жаль ми сьогодні не можемо побачити, бо вони або зруйновані, або перебудовані. Це надзвичайно цікаве історичне джерело і кожен для себе знайде тут цікаві моменти”, – сказала на відкритті виставки заступник директора з наукової роботи Львівського історичного музею Олена Роман.

Відкриття виставки "Мистецька спадщина Франциска Ковалишина"
Відкриття виставки “Мистецька спадщина Франциска Ковалишина”

Надзвичайно цікавою є серія рисунків з зображенням фортифікаційно-оборонних укріплень Львова: вежі, міські мури, хвіртки, Високий замок, перемальовані автором зі старих архівних малюнків або створені за історичними описами. У його творчому доробку — серія рисунків історичних портретів: типи львівських міщан і давніх воїнів, представники руських князівських родин. Але найбільша цінність робіт Ковалишина у тому, що багато замальованих ним об’єктів на сьогодні не існує і, фактично, ці графічні роботи є єдиною наочною документацією з історії львівської архітектури.

На виставці представлено окремі матеріали, які стосуються біографії і діяльності Ф. Ковалишина — інвентарні книги, проваджені Ф. Ковалишиним,  прохання, звіти, які Ф. Ковалишин писав до Магістрату Львова (копії з фондів Центрального державного історичного архіву України у Львові ).

“На сьогодні ім’я Франциска Ковалишина є маловідомим серед дослідників та істориків Львова. Довгий час воно взагалі було забуте і вперше про нього згадано на геральдичній конференції паном Іваном Сварником . Але оглядаючи ці твори, на мій погляд, вони пройняті такою великою любов’ю до свого рідного краю і до своєї землі. Бачимо, що зарисовував він їх дуже детально, прискіпливо, кожну деталь вимальовуючи окремо. І, що цікаво, багато будинків на сьогодні уже не існують і щоб краще зрозуміти, де саме ті будинки стояли поряд зі старою графікою ми помістили сучасні фотографії тих будинків, щоб зорієнтуватися”, –  сказала головний зберігач, завідувач відділу фондів Львівського історичного музею Світлана Хавалко відкриваючи виставку.

Доповнюють виставку археологічні матеріали, знайдені на території Львова і околиць, які були передані  в Музей Рятівною археологічною службою у 2014 році.

Ористарх БАНДРУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.