Подружжя Новаківських у спогадах Ольги Дучимінської

1847
Подружжя Новаківських у спогадах Ольги Дучимінської

Про Олексу Новаківського як про мистця, художника, творця монументальних образів, які символізують велич та дух українського народу, стверджують національну ідею можна прочитати у працях науковців, які досліджують творчість маестро. Але яким Новаківський був у подружньому житті і ким була та муза, котра надихала його до творчості? Ось тут у нагоді стає одне з націкавіших джерел інформації, а саме спогади сучасників.

Ольга Дучимінька, 1985 р. (взято з http://dcrb.net/virtualni-vystavky/zhyttya-bolyu-i-muzhnosti/)
Ольга Дучимінька, 1985 р. (взято з http://dcrb.net/)

Гортаючи журнал “Нова хата” “впала в очі” публікація української патріотки, чудового публіциста, відомої діячки жіночого руху, народної вчительки, журналістки, надзвичайної людини Ольги Дучимінської “Мистець а його жінка”. Спогади про подружжя Новаківських, які були опубліковані на сторінках часопису по смерті художника у 1935 році.

Публікація не велика за обсягом, але дужа цікава, тож пропонуємо сьогодні познайомитися із Олексою Новаківським та його дружиною через ці спогади (орфогрфія та стилістика оригінальної публікації збережена).

Ольга Дучимінська, Олекса Новаківський і донька Ольги Оксана (взято з http://dcrb.net/virtualni-vystavky/zhyttya-bolyu-i-muzhnosti/)
Ольга Дучимінська, Олекса Новаківський і донька Ольги Оксана (взято з http://dcrb.net/)

Мистець а його жінка

Я не знала більш гармонійного подружжя. Не знала більш підходящої жінки для артиста, як була пані Нуся Новаківська. Але теж тяжко найти другого такого чоловіка, як був Новаківський.

По скінченню малярської академії в Кракові, Новаківський виїхав до Моґіли, під краківського села, щоби там у сільській тиші працювати над собою, відшукати своє «я» у мистецькій праці. Там замешкав у вдови-ґуральки Пальмовської, яка мала 9-літню донечку.

Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією Пальмовською.
Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією Пальмовською.

Перший раз, коли побачив її, стояла під деревом, руки сплетені, задивлена в небо. Дві золоті коси оповили довкола голову наче авреоля, в лиці стільки тихої радости… Ця з’ява полонила мистця. Здавалося йому, що бачить святий образ, символ чогось великого. Зацікавила його. Мала Нуся була дуже ніжної вдачі, вражлива на красу і незвичайного доброго серця.

Не раз стояла годинами і придивлялася до мистцеві та його праці. Між мистцем а малою Нусею завязалася приязнь. З часом стала вона його вірною і повною посвяти дружиною. Та заки це сталося, богато мусіла витерпіти наруг та прикростей, що досягали теж його.

Олекса Новаківський. Заслухана. Протрет дружини. 1906 р.
Олекса Новаківський. Заслухана. Протрет дружини. 1906 р.

Коли померла її мати і вона стала сиротою без родини (батьки її були зайшлі з гір) постановив він заступити їй усе, що вона стратила. Зі свого завдання вивязався вповні. Дійсно умів бути для неї усім!

Незвичайно тонкий у почуваннях високо оцінював жертву, яку принесла молода, гарна дівчина виходячи за нього заміж. Він же не міг їй нічого дати, нічого обіцяти, крім артистичних злиднів і тяжкої боротьби о існування. Та вона пішла за ним віддана йому цілою душею.

Олекса Новаківський. Автопортрет з дружиною. 1910 р.
Олекса Новаківський. Автопортрет з дружиною. 1910 р.

За це був їй усе вдячний. Оточував її батьківською опікою і відносився до неї мов до коханої доні. Вмів злучити в собі батьківську любов і найніжніші почування коханого чоловіка. Вмів зійти до уровеня духа своєї вихованки-дружини і двигав її на крилах мистецтва у свої світи. Вона вірила в нього безмежно, був для неї всім і була дуже щаслива. При найбільших не достатках матеріальних він усе перш за все думав про неї. Передумував, чим би справити їй приємність, чим би винагородити цю молодість, яку проводила вона у не достатку при постелі хорої, хоч як дорогої людини.

О.Новаківський. «Дружина у задумі». Початок 1930-х рр.
Олекса Новаківський. Дружина у задумі. Початок 1930-х рр.

Була йому натхненням, музою, розрадою у тяжких життєвих моментах. Йому, хорій людині, яка нікуди не виходила довгі роки, вона творила цілий зовнішній світ. Чим була для нього, це висказав у своїх образах. Вона-ж сама й виглядала наче витята з образа.

Хто не знає прекрасного образу, де жінка схилена над труною, а біля неї сильний мужчина, який має двигнути жінку і почати нове життя. Або «Моя муза» – на якому вона у зеленій хустці, така жива зі своє таємничою усмішкою, або при піянні, чи знову як збирається «в куми»… Чи між квітами ясна і сонячна.

Новаківський Олекса. «Втрачені надії/ Визволення». 1903-1908 рр. дошка, олія.
Олекса Новаківський. Втрачені надії/ Визволення. 1903-1908 рр.

Та – мала Нуся не дотримала довгого товариства своєму приятелеви. Відійшла від нього тоді, коли він її ще дуже потребував.

Минуло 10 літ, і ось тепер, коли вчасна осінь почала вже розкладати палітру з фарбами і почала намічувати свої сюжети – він відійшов по свойому повному тяжкої боротьби життю, щоби спочити біля неї, яка була йому за життя остоєю і спочинком».

Ольга Олександра Дучимінська, 10.ІХ.1935

Олекса Новаківський із дружиною Анною-Марією та синми Жданом (Олексою) і Ярославом, 1923 р.
Олекса Новаківський із дружиною Анною-Марією та синми Жданом (Олексою) і Ярославом, 1923 р.

На жаль разом подружжя прожило не довго, у 1925 році дружина митця померла, осиротивши двох малих діточок: п’ятирічного Ярослава (Славка) та трирічного Олексія (Ждана). Сам же художник говорив, що його дружина «була надзвичайна жінка, в ній не було ні краплини егоїзму, тільки самопосвята аж до геройства, у важких хвилях життя вона завжди піддержувала мене».

Софія Легін

Джерела:

  1. Нова хата. Львів, 1935. – № 19
  2. Любов Волошин. Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. Путівник.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.