Перший рік у австрійському парламенті: фрагмент біографії блаженного о. Климентія (Казимира графа Шептицького)

445
Перший рік у австрійському парламенті: фрагмент біографії блаженного о. Климентія (Казимира графа Шептицького)

Великдень 1901 року припав на 7 квітня, і Казимир поїхав до матері у Ґріс із Відня  святкувати Воскресіння Христове. Тут уже якийсь час також перебував брат Леон («Листи Софії Шептицької». — Т. IV. — С. 373). Разом із Казимиром приїхав Северин Фредро, син Стефана Фредра (нар. 1847 р.) і внук Генрика Фредра, брата Александра Фредра. Северин був останнім графським нащадком Фредрів і оскільки залишився сиротою, то якийсь час ним опікувався Казимир. Жив він час від часу то в Дев’ятниках, то в Прилбичах. 

Після свят Казимир повернувся у Відень до парламентської діяльності. На початку травня Софія Шептицька виїхала з Ґрісу через Відень до Львова. Попередньо отримавши телеграму про приїзд, Казимир чекав на маму та брата Леона, після чого допоміг їм продовжити подорож до Кракова та Львова («Листи Софії Шептицької». — Т. IV. — С. 376). Сам натомість і далі продовжує працювати у парламенті, лобіюючи вирішення проблем свого округу.

Ґріс (Південний Тіроль), де часто проходила лікування Софія Шептицька
Ґріс (Південний Тіроль), де часто проходила лікування Софія Шептицька

23-го травня Казимир на засіданні «польського кола» просить підтримати його подання щодо будівництва залізниці з Ярослава до місцевості Прухнік (нині це Ярославський повіт у Польщі).

[Czas. — № 117. — 23 травня 1891 р. — С. 3]

Іншим разом Казимир бере активну участь у розгляді питання соціального страхового забезпечення чиновників у приватних маєтках, чим зрештою він займався на громадській ниві у другій половині 90-х рр. минулого століття.

[Czas. — № 129. — 8 червня 1891 р. — С. 1]

У серпні Казимир, разом із багатьма польськими політиками, висилає гроші для польської гімназії в Тішині (Cieszyn), щоби фінансово допомогти цьому освітньому закладу.

[Gwiazda Cieszyńska. — № 34. — 24 серпня 1901 р. — С. 418]

На початку липня Казимир із Митрополитом Андреєм вирушив у Вроцлав на прийом до лікаря Яна Антонія Мікуліча-Радецького (1850–1905), відомого хірурга. Відтоді, як Митрополит захворів на початку 90-х років у Добромилі, йому надокучали болі в нозі, які стають щораз нестерпнішими. Та лікар, який прийняв обох братів Шептицьких, ствердив, що не бачить нічого загрозливого в цій хворобі.

Митрополит Андрей із духовенством. Фото зроблене у 1902 р.
Митрополит Андрей із духовенством. Фото зроблене у 1902 р.

[Sister Maria Krysta Szembek and hermemoirs / Andrzej A. Zięba; [transl. from pol. by Bohdan Struminsky] // Harvard Ukrainian Studies vol. XV. — № 1/2 1991. — С. 112]

Казимир повернувся в Галичину і якийсь час замешкав у Дев’ятниках. Тут у серпні до нього приїжджає мама Софія Шептицька.

У жовтні у Шептицьких в Прилбичах готувалися до урочистостей з нагоди 40-ліття шлюбу батьків. Зокрема, першого жовтня відбувся родинний з’їзд, на якому був присутній також і Казимир.

[«Листи Софії Шептицької». — Т. IV. — С. 379]

У кінці жовтня, за завданням «польського кола», Казимир виголосив реферат на тему примусового страхування від вогню .

[Gazeta Narodowa. — № 296. — 25 жовтня 1901 р. — С. 1]

Місяць пізніше зустрічаємо Казимира графа Шептицького вже у Львові. Так, 8-го листопада 1901 року його було прийнято у члени Галицького лісового товариства. За кілька років перед вступом до монастиря, Казимир стане на його чолі, пройшовши шлях від рядовго члена до лідера галицьких середовищ, чия діяльність була пов’язана з лісами на наших теренах.

Казимир граф Шептицький – секретар нижньої палати парламенту у гроні парламентарів. Поч. ХХ ст.
Казимир граф Шептицький – секретар нижньої палати парламенту у гроні парламентарів. Поч. ХХ ст.

[XVII. Walne Zgromadzenie gal. Towarzystwa leśnego we Lwowie. Protokoł z pierwszego posiedzenia w dniu 8. listopada 1901. Ciąg dalszy: Posiedzenie w dniu 9. listopada 1902 // „Sylwan”. — 1902. — T. 20, nr 1. — C. 47–70; Галицьке лісове товариство (пол. Galicyjskie Towarzystwo Leśne) — організація, заснована 1882 року в Галичині з центром у м. Львові. Об’єднувала не тільки лісників, але і власників лісів, науковців тощо. Друкованим органом Товариства була газета «Сильван». Після відновлення Польщі, у 1925 році, змінило назву на Польське лісове товариство. Існує й донині]

У грудні австрійський парламент розглядав урядовий законопроект про рільничі профспілкові організації. Зокрема, 12 грудня Казимир граф Шептицький виступив під час розгляду законопроекту, а в його промові була відображена позиція всього польського кола у парламенті.

[Stenographische Protokolle des Abgeordnetenhauses des Reichsrates 1861-1918. —  XVII. Session. — C. 7914–7916; Gazeta Narodowa. — № 346. — 14 грудня 1901 р. — С. 3]

Доповідач звернув увагу на кілька стратегічних фактів. Австро-угорська імперія настільки неоднорідна, заявляв Шептицький, що прийнятий закон буде тільки тоді дієвим, якщо він матиме норму, яка дозволятиме кожним окремим краям пристосовувати його до своїх потреб. Якщо ж законопроект міститиме норму, яка обмежить вплив Крайових Сеймів на засади формування професійних спілок, документ не матиме реального застосування. Інша засторога, яка пролунала з уст молодого політика й представника Галичини, це пункт про примусову організацію рільників у професійні спілки. Приклад з історії галицьких рільників, продовжував Казимир, свідчить, що краще апробувати справу через добровільне об’єднання землевласників. Натомість, після набуття необхідного досвіду, можна буде застосовувати імперативні норми для удосконалення цієї справи.

[Leopold Caro. Zawodowa organizacja rolników // Przegląd powszechny. — T. LXXIV. — квітень, травень, червень 1902 р. — С. 168–170]

Згадка у польськомовній пресі про парламентську діяльність Казимира графа Шептицького – майбутнього блаженного о. Климентія
Згадка у польськомовній пресі про парламентську діяльність Казимира графа Шептицького – майбутнього блаженного о. Климентія

Попри зауваги, озвучені Шептицьким, «польське коло» підтримало урядовий законопроект. Промова ж Казимира справила велике враження на слухачів. «Твереза, спокійна, стисло-предметна його мова, яка свідчить про глибоке вникнення у предмет дискусії, справила дуже добре враження й відразу поставило молодого промовця в один ряд із поважними парламентарями».

[Dodatek do Gazety Narodowej. — № 348. — 15 грудня 1901 р. — С. 1]

Виступ був зауважений не тільки у польській чи німецькій пресі, але також і в чеських газетах (Našinec. — № 147. — 15 грудня 1901 р. — С. 2).

Згаданий вже Володимир Козловський (1858–1917), присутній у парламенті під час промови, телеграмою негайно повідомив Яна Кантія Шептицького про успіх сина, зазначивши таке:

«Казьо мав прекрасну, усією Палатою підтриману оплесками промову про рільничі товариства. Від усього серця віншую Вам з нагоди Казевого успіху, який є гордістю та радістю [польського — І. М.] Кола».

[«Листи Софії Шептицької». — Т. IV. — С. 384]

Рисунок Юліуша Косака (1824–1899) на тему Різдвяних Свят у Галичині, опублікований у 1868 році у тижневику «Tygodnik Ilustrowany»
Рисунок Юліуша Косака (1824–1899) на тему Різдвяних Свят у Галичині, опублікований у 1868 році у тижневику «Tygodnik Ilustrowany»

У кінці цього року вперше в листах Софії Шептицької з’явилась згадка про те, що вона вимолює в Бога Казимирові дружину. Очевидно, мама усвідомила, що життя цілковито втягує сина у всілякі перипетії, і світськість бере гору над прагненням віддати себе служінню Господу Богу. 24 жовтня у листі до Софії Попель Шептицька писала:

«Про дружини для Стася й Казя калатаю [переносно: наполегливо запобігати — І. М.] до Господа Бога, але даремно. Ах, моя дорога, коли вжитися в ту велику Любов, яка нас тулить до Себе, як Мама первородне дитя до грудей, — таке всіляке калатання про інше, ніж про вірність, власне, для тієї Любові здається безпосередньо річчю неделікатною, майже не дозволеною. Чи ж пригадати тих, яких кохається, Тому, який більше від нас їх любить? … Це теж, хоч прагну по-людськи, щоби Бог їх усіх поблагословив, даючи закласти гнізда, в яких Він був би Паном. Однак кожна молитва, як гірський потічок  у великій річці — закінчується благанням: «Аби Твоїми були щораз досконаліше».

[«Листи Софії Шептицької». — Т. IV. — С. 381] Слід зазначити, що політична діяльність Казимира цілковито поглинає його час. У листах того року нам не траплялися згадки про його участь у родинних справах, чим були переповнені листи за попередні роки. Тепер пастирські послання Митрополита Андрея перекладає польською Софія Шептицька, про що кілька разів йшлося в листах. Раніше цей обов’язок започаткував саме Казимир.

Софія Шептицька зі своїм сином Митрополитом Андреєм. Фото зроблене у Митрополичих Палатах святоюрського катедрального комплексу на поч. ХХ ст.
Софія Шептицька зі своїм сином Митрополитом Андреєм. Фото зроблене у Митрополичих Палатах святоюрського катедрального комплексу на поч. ХХ ст.

Різдвяні свята родина відсвяткувала у Прилбичах. Із Сім’янич приїхала сім’я Шембеків.

[Sister Maria Krysta Szembek and hermemoirs / Andrzej A. Zięba; [transl. from pol. by Bohdan Struminsky] // Harvard Ukrainian Studies vol. XV. — № 1/2 1991. — С. 114.]

Одна з дочок Мімі з Фредрів Шембек, сестра Марія Криста, згадувала, як Митрополит приїхав на Різдво з греко-католицькими священиками та монахами. Після розмов і колядок Архієпископ Львівський ближче до півночі запропонував поїхати до Брухналя до костелу на різдвяну нічну Службу Божу — Пастерку. «Так давно на ній я не був», — сказав Митрополит Андрей. «Ми вирушили кількома парами саней. Бабці [йдеться про Софію Шептицьку — І. М. ] не позволили, ясна річ, їхати. Ми приклякнули вже на костельних лавках пресвітерію, як у дверях костелу появилися величаві постаті вуйка Яна з чотирма синами: Митрополитом, який був вищим за батька, Станіславом, Казимиром та Леоном. Увесь костел почав співати «Anioł pasterzom mówił».

Ці свята наповнилися забавами й веселощами. Брати згадували дитинство. Увечері ставили театральні сценки — і найсмішнішим у них був Казимир. «Вистачило йому показатися на сцені в образі Жида чи лікаря, як усі починали сміятись», — згадувала пізніше сестра Марія Криста (тут же).

Іван МАТКОВСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.