Пам’ятник першодрукареві Івану Федорову скульптори виготовили за два місяці

2152
Львів, макет пам’ятника Івану Федорову, розміщений в сквері на площі Музейній. Фото 1970-х років. Автор Юліан Дорош.
Львів, макет пам’ятника Івану Федорову, розміщений в сквері на площі Музейній. Фото 1970-х років. Автор Юліан Дорош.

26 листопада 1977 року з нагоди “400-ліття книгодрукування на українських землях” у Львові було відкрито пам’ятник першодрукареві Івану Федорову.

У 1964 році відзначали 400-річчя з часу видання першої книги, друкованої І. Федоровим у Москві. Одним із запланованих ювілейних заходів було встановлення меморіальної плити Івану Федорову з метою побудови упродовж наступного десятиріччя пам’ятника друкареві. Меморіальна плита була закладена у сквері між вулицями Підвальною та Івана Федорова. 1977 року львівські скульптори дістали замовлення на пам’ятник з Москви з умовою спорудити його за 2 місяці. За такий короткий термін це було нереально, тому існує думка, що скульптори взяли макет типового радянського солдата, додали голову Федорова і дали в руки книжку. Доказом називають фартух, у якому легко впізнати шинель, і кирзові чоботи на ногах у друкаря.

"Львівський" Іван Федоров. Фото з http://luk-look.livejournal.com
“Львівський” Іван Федоров. Фото з http://luk-look.livejournal.com

Авторський колектив складався зі скульпторів Валентина Борисенка та Валентина Подольського за участі архітектора Анатолія Консулова. Нетрадиційне для того часу вирішення приваблювало львів’ян та гостей міста – фігура друкаря стоїть на кам’яному прямокутнику, викладеному в один ряд темною бруківкою без традиційного постаменту, В одній руці Іван Федоров тримає книгу, а рух другої руки символізує рух сіяча (сіяча знань). Розташування монумента поруч з Успенською церквою дало нагоду критикам пам’ятника жартувати, що І. Федоров запрошує до церкви.

Відкриття пам'ятника Івану Федорову. Фото 1977 року
Відкриття пам’ятника Івану Федорову. Фото 1977 року

Народився друкар Іван Федоров між цими роками – 1510-1530. Де саме, точно невідомо. Найпоширеніша версія — у Москві.1553 року будучи дияконом однієї з московських церков, опановував друкарську справу. Взявся облаштовувати друкарню. За 10 років почав друкувати першу в Росії точно датовану книжку — “Апостол”. Видав 1 березня 1564-го. Наступного року видав “Часовник”. Переписувачі книжок із заздрості підпалили друкарню Федорова. Переслідували його також бояри та вищі чини церкви.1575 — князь Костянтин Острозький призначає диякона Івана Федоровича управителем Дерманського монастиря недалеко від Острога. За два роки в Острозькому замку, поряд із заснованою там академією, почав друк першого повного видання Біблії церковнослов’янською мовою. 20 грудня 1583 Іван Федорович помер у Львові. Його син Іван Переплетник отримав у спадок батькові борги. Похований у львівському монастирі Святого Онуфрія. Наприкінці ХІХ ст. надгробна плита зникла.

Ольга ВАСЬКІВ

Джерело:  https://gazeta.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.