Останній проект Тадеуша Обмінського, або бібліотека у стилі ар деко

1534
Останній проект Тадеуша Обмінського або бібліотека у стилі ар деко
Останній проект Тадеуша Обмінського або бібліотека у стилі ар деко

Для багатьох стане відкриттям, що у Львові понад півтора століття успішно функціонує одна з найбільших книгозбірень вищих навчальних закладів України – бібліотека Львівської політехніки, історія якої розпочалась далекого 1844 року…

Бібліотека Львівської політехніки. Фото 2015 року
Бібліотека Львівської політехніки. Фото 2015 року

Утворено бібліотеку паралельно із появою Технічної академії у Львові. Початки виявилися важкими, перша збірка гине при обстрілі і пожежі, разом із будинком академії на розі вулиць Театральної і Вірменської, під час буремних подій “весни народів” у Львові 1848 року.

У відновленому після пожежі будинку бібліотеці виділили одну невеличку кімнату з дуже складними умовами для роботи. Скромні кошти книгозбірні, які надходили від керівництва Академії та від студентів як оплата за користування книжками, не дозволяли купляти достатню кількість літератури.

Бібліотека Львівської політехніки. Фото 1934 року
Бібліотека Львівської політехніки. Фото 1934 року

Станом на 1871 році, майже за 30 років існування бібліотеки Технічної академії, в її фондах було накопичено лише 3600 томів. У той час бібліотека не мала ні штатних працівників, ні належного приміщення, фонди її були не впорядковані і користуватися ними було дуже складно, систематичного обслуговування теж не було. Справами бібліотеки безпосередньо займався сам ректор, який здійснював закупівлю книг, передплату журналів, вів облік в інвентарних книгах і, якщо йому вистачало часу, видавав книги студентам та викладачам…

Фасад бібліотеки Політехніки. Фото 2015 року
Фасад бібліотеки Політехніки. Фото 2015 року

Протягом друго половини XIX століття книгозбірня продовжувала змінювати адреси, доки із завершенням будівництва головного корпусу Політехніки (1877 рік), клопотанням Юліана Захаревича, бібліотеці було відведено чотири кімнати на другому поверсі з північного боку. Безпосередньо студентській читальні та книгозбірні відводилася одна зала, яка у зимову пору обігрівалася калорифером, друга була запасною. Поруч зі студентською розташовувалася кімната для професорів.

Бібліотека на німецькій поштівці 1943 року
Бібліотека на німецькій поштівці 1943 року

На кінець XIX ст. фонд зріс до 14 тисяч примірників, близько 300 тисяч читачів регулярно користувались бібліотекою… Приміщення було надто малим, катастрофічно не вистачало місць для читачів. Гостро постало питання про збільшення площі бібліотеки та її штату.

ініціатором будівництва нової бібліотеки був один з професорів Львівської політехніки, видатний учений, доктор Казімеж Бартель. За оголошеним конкурсом проектів на будівництво бібліотеки найкращим визнано проект професора Політехніки Т. Обмінського. У 1929-1934 р.р. за його проектом спеціально для бібліотеки збудовано окреме приміщення на вул. Нікоровича (тепер вул. Професорська,1). Цей проект виявився останнім остаточно завершеним у творчому доробку цього талановитого архітектора…

Читальна зала бібліотеки Львівської політехніки. Фото 1960-1970-х рр.
Читальна зала бібліотеки Львівської політехніки. Фото 1960-1970-х рр.

Будівля є пам’яткою архітектури першої половини ХХ ст. Тут вдало поєднано сучасні форми з елементами класичної архітектури, загальна стилістика первісного оформлення споруди – ар деко. По центральній осі в бік подвір’я виступає масивний ризаліт, в якому міститься книгосховище. Великий читальний зал вікнами виходить на вулицю. Простір між читальним залом і книгосховищем займає зал обслуговування читачів з великим скляним ліхтарем.

Фрагмент фасаду бібліотеки Політехніки. Фото 2015 року
Фрагмент фасаду бібліотеки Політехніки. Фото 2015 року

Найбільш інтенсивний період розвитку бібліотеки припадає на 1970-80 роки. У 1970 році побудовано друге приміщення бібліотеки з семиярусним книгосховищем на 1 млн. томів. У новому приміщенні розмістилися всі відділи обслуговування студентів. Майже 1300 читачів одночасно могли працювати в нових читальних залах. Зростають усі показники діяльності бібліотеки, активно поповнюються фонди наукової та навчальної літератури – до бібліотеки щорічно надходить до 80-90 тисяч примірників нових видань.

Довгі роки Науково-технічна бібліотека Львівської політехніки міцно утримує призове місце серед бібліотек вищих навчальних закладів міста і України. Від 2006 року розпочалася інтенсивна робота з інформатизації НТБ та впровадження автоматизованої бібліотечної системи, мета якої — автоматизація всіх основних виробничих процесів бібліотеки, покращення якості обслуговування читачів та розширення списку послуг бібліотеки.

Використані джерела :

http://library.lp.edu.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.