Оселя, де зупиняється час

879
Оселя, де зупиняється час
Оселя, де зупиняється час

Історія – це наука про минуле людства. Вчитель історії – це людина, яка вчить дітей любити і знати наше минуле. А декотрі ще й можуть навчити відчувати історію, чути та доторкатися її. Їх одиниці, але вони точно є!

Отже, місто Трускавець, НВК «СЗШ №2 – гімназія». Школа-вулик, де безліч дітей; шум і рух, крик та галас… А всередині – «острівець з минулого». Переступивши поріг «Оселі», ми потрапляємо у світ, в якому можна торкнутися до речей, історія яких починалася близько 200 років тому.

Вчитель історії (НВК «СЗШ №2 - гімназія») Олександр Анатолійович Байдацький
Вчитель історії (НВК «СЗШ №2 – гімназія») Олександр Анатолійович Байдацький

Нас зустрічає Господар – вчитель історії Байдацький Олександр Анатолійович – та годинник, який гордо відраховує час на стіні. Дитинство проведене в селі з бабусею та дідусем відіграли важливу роль у формуванні особистості. Біблію XIX ст., знайдену на стриху в радянські часи, вчитель дбайливо беріг впродовж усього життя; а сьогодні вона стала окрасою  музейної експозиції.

Ребриста праска (з якої все починалося) та пралки
Ребриста праска (з якої все починалося) та пралки

Все почалося в далекому 1989 році, коли серед руїн бабусиної хати порятував ребристу праску, що її колись власноруч змайстрував дід. Саме тоді і народився задум створити музей, тож ця дерев’яна праска заклала перший камінь фундаменту «Оселі». Ще багато років чекалося поки все стане на свої місця, а тоді планувалося створити декілька стендів в класі історії з цікавими речами.

Вхід до "Оселі"
Вхід до “Оселі”

Згодом настав час, коли «відкрили кордон» і люди масово почали їздити «на заробітки», заробляли гроші та будували нові хати на місці старих, і саме тоді діти почали приносити давні речі, які тепер стали непотрібними. Так, кожна річ знаходила місце в своєму новому домі. Були і кумедні історії: повертаючись з празника від родини, мама з татом планували взяти в торбу трішки пляцків і ковбаси, а донька натомість запакувала залізко, яке обов’язково знадобиться вчителю історії в класі. В кожній хаті було безліч речей, більшість з яких сьогодні втрачено, дещо викупили етно-ресторани і тільки маленька часточка потрапила до музеїв.

Колекція "залізок" в "Оселі"
Колекція “залізок” в “Оселі”

Двері «Оселі» завжди відчинені для батьків і дітей, які подарували частинку своєї історії. Будь-коли можна прийти і поглянути, де зберігається принесена річ. Загалом налічується близько тисячі експонатів: вишивка, одяг, дерев’яні приладдя, порцеляновий та глиняний посуд, образи, картини, меблі, давні світлини, подушки, хідники, дзеркала, гасові лампи, підсвічники, перо і чорнильниця, ваги, радіо, годинник… Із новостворених є декоративний павук та ляльки, які виготовили учні на уроці трудового навчання. Кожна річ – особлива і цінна в цьому музейному просторі, тож має своє відведене місце. При створені кімнати-музею було відтворено сільську хату бабусі з дідусем, що так закарбувалася учителю в пам’яті з дитинства. Окрім хатини сформовано і своєрідне «подвір’я», крізь яке, через світлини та куманці на стелажі, проглядається місто-курорт.

Факультатив «Мій Трускавець. Кліо», що діє під керівництвом Олександра Анатолійовича
Факультатив «Мій Трускавець. Кліо», що діє під керівництвом Олександра Анатолійовича

Факультатив «Мій Трускавець. Кліо», що діє під керівництвом Олександра Анатолійовича Байдацького, має відповідальне завдання на зимовий період навчання: провести облік і перепис усіх експонатів, щоб записати історію від початку і ні про що не забути.

Етнографічна експозиція в "Оселі"
Етнографічна експозиція в “Оселі”

«Оселя» – створена для людей. Тут радо проводять екскурсії. Є чотири екскурсоводи: господар та господиня (вчителі школи), а також двоє дітей (учні школи). Слід зауважити, що одна дитина розповідає правдиву історії своєї прародички, яка приїхала на терени селища бідною молодою вчителькою з дерев’яною валізою і величезною купою книжок. Вона отримала від громади в подарунок скриню для приданого. Цю скриню і вчительський стіл нащадки зберегли та передали згодом до музею. А прародичка свого часу не дарма складала придане до скрині, бо з часом вийшла заміж за місцевого панича.

Етнографічна експозиція в "Оселі"
Етнографічна експозиція в “Оселі”

Створити цей «острівець минулого» вдалося завдяки небайдужості вчителів, працівників школи, батьків та дітей. У 2015 році розпочалася підготовка і вже через два роки відбулося офіційне відкриття. За цей час пророблено колосальну роботу і сьогодні «Оселя» тішить око кожного відвідувача.

Етнографічна експозиція в "Оселі"
Етнографічна експозиція в “Оселі”

Час цінний не тим, що його багато, а тим що його мало… «Оселя» – місце, де зупиняється час.

Вчитель історії (НВК «СЗШ №2 - гімназія») Олександр Анатолійович Байдацький
Вчитель історії (НВК «СЗШ №2 – гімназія») Олександр Анатолійович Байдацький

Завжди усміхнений, ввічливий, добрий, простий і цікавий, ось уже 37 років поспіль щодня радо зустрічає на порозі школи мій учитель історії.

Ірина БЕРДАЛЬ-ШЕВЧИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.