Орган костелу єзуїтів у Львові – повернення із забуття

2373
Орган костелу єзуїтів у Львові - повернення із забуття
Орган костелу єзуїтів у Львові - повернення із забуття

Тема органів у Львові є наболілою, актуальною і … не дешевою. Насамперед, справа є надто контрастною, якщо порівняти минуле цих унікальних інструментів у Львові з сьогоденням …

Трохи більше ста років тому у місті нараховувалось більше 40 органів, діяло 5 фабрик, які виготовляли інструменти, зокрема на експорт в інші країни … Сьогодні у Львові тільки чотири діючих органи, збереглись залишки ще семи …

Орган костелу святих апостолів Петра й Павла ордену єзуїтів у Львові музикознавці датують XVIII століттям, за іншими даними інструмент збудовано коштом шляхтича Гроховського і освячено у 1644 році.

Орган костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року
Орган костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року

Але також існує припущенняя, що йдеться про різні інструменти храму, і орган середини XVII століття не зберігся …

Вигляд інструменту з емпор ( балконів ) гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла. Фото 2015 року
Вигляд інструменту з під даху гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла. Фото 2015 року

Використання цього складного музичного інструменту ( орган має 22 регістри ), впродовж десятиліть спонукало до ремонтів, постійного догляду та реконструкцій.

Орган давнього костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року
Орган давнього костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року

Найбільша реконструкція цього органу була проведена у др. пол. XIX століття, в добу романтизму … На диво добре збереженими є дерев’яні орнаментальні та скульптурні оздоби у стилі рококо.

Елементи органу костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року
Елементи органу костелу єзуїтів у Львові. Фото 2015 року

Основні елементи декору інструменту – скульптури біблійних персонажів з музичними інструментами : цар Давид з лірою, свята Цецилія з органчиком, дві фігури ангелів, у вигляді муз з флейтою та мандоліною.

Понищені елементи управління органом у костелі єзуїтів м. Львова, фото 2015 року
Понищені елементи управління органом у костелі єзуїтів м. Львова, фото 2015 року

За часів радянської влади, після передачі храму бібліотеці у 1946 році, орган не використовувався, а частка його обладнання, зокрема металеві труби, втрачені.

У 2011 храм святих апостолів Петра і Павла відкрив свої двері для прихожан після десятиліть забуття … За словами настоятеля храму, отця Степана Суса, близько 60 % інструменту перебувають у доброму стані, 40 %, на жаль, є втраченими, їх відновлення потребує чималих коштів …

Існує ще одна проблема – в Україні та Східній Європі бракує фахівців, які могли б повернути музичний інструмент до життя, потрібно шукати спеціалістів з країн Західної Європи.

Вигляд інструменту з емпор ( балконів ) гарнізонного храму, фото 2015 року
Вигляд інструменту з під даху гарнізонного храму, фото 2015 року

За попереднім рішенням, за реставрацію органу у костелі єзуїтів візьмуться після того, як у храмі відновлять стінопис. Існує небезпека – якщо спочатку відреставрують орган, а потім відновлюватимуть стінопис, то пилюка, яка здіймається під час реставраційних робіт, може завдати шкоди трубам інструмента і тоді знову доведеться його реставрувати.

Використані джерела :

http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lvivexpres.com/ , http://www.ji.lviv.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.