Оновленою експозицією відкриється комплекс Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького на вул. Драгоманова, 42 (відео)

1725
Оновлена постійна експозиція «Українського мистецтво ХХ ст.» в історичному музейному комплексі Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (Драгоманова, 42)

19 грудня 2014 року о 16 год. в історичному музейному комплексі Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (Драгоманова, 42) урочисто відкриється оновлена постійна експозиція «Українського мистецтво ХХ ст.». В основі концепції експозиції – ретроспектива розвитку національного мистецтва впродовж новітньої доби, об’єктивне відтворення мистецьких явищ та художніх процесів середини та кінця ХХ ст.

Зал «українського модерну» (1898-1914) представлений корифеями українського образотворчого мистецтва початку ХХ ст. Неоромантична тематика, екзистенційні світоглядні категорії, емоційна пластична мова відображені у творах Івана Труша, Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, Василя Кричевського та багатьох інших. Особливої уваги заслуговує явище творення національного стилю в сакральному мистецтві, що представлене творчістю Михайла Бойчука, Петра Холодного та Андрія Коверка.

Доба «українського авангарду» відтворює складний та суперечливий процес інтеграції українського мистецтва в європейський культурний простір першої третини ХХ ст.: починаючи від «періоду визвольних змагань» (1914-1919) та закладення національної мистецької освіти у Львові та Києві (1917-1922), – аж до періоду кристалізації українського мистецтва середини-кінця 1930-х років, поліфонії його стильових проявів та формальних експериментів. З-посеред знакових репрезентантів тієї епохи експозиція демонструє твори Оксани Павленко та Охріма Кравченка, Олександра Архипенка та Олекси Грищенка, Романа та Маргіт Сельських, Ярослави Музики та багатьох інших.
Українське мистецтво 1950-1970-х років у цьому варіанті експозиції відображає лиш ті віхи розвитку українського мистецтва, що вплинули на розвиток національного стилю у мистецтві, свідомо оминаючи його «тоталітарно-нормативну» складову. Тут глядач на прикладі живописних та скульптурних творів, графіки, декоративного мистецтва зможе побачити якісну картину становлення закарпатської та львівської мистецьких шкіл, з усіма колоритними ознаками їх регіональної семантики. Особливої уваги заслуговує мистецтво українського андеграунду 1960-х, його формальний та світоглядний зв’язок з кращими зразками світового авангарду та постмодерну. В числі знакових особистостей того часу експозиція представляє Йосипа Бокшая, Романа Сельського, Григорія Смольського, Опанаса Заливаху, Аллу Горську, Івана Остафійчука та багатьох інших.

Українське мистецтво 1980-2000-х та мистецтво української діаспори. Мистецтво 1980-2000-х років відтворює світоглядні передумови для нашого сьогодення, тому представлене вибірковими аспектами знакових подій у мистецтві Незалежної України. Серед експонованих: твори Миколи Бідняка, Романа Романишина, Ігоря Шумського, Любомира Медведя, Бориса Буряка, Володимира Одрехівського та багатьох інших.

Визначною частиною цього розділу експозиції є твори українських художників, що творили поза Батьківщиною. Їх сукупна демонстрація в одному залі ілюструє духовну спільність та формальну похідну від національної традиції. Серед представлених: твори Мирона Левицького, Михайла Черешньовського, Володимира Баляса, Василя Хмелюка, Миколи Кричевського, Темістокля Вірсти, Якова Гніздовського та багатьох інших.

Фото Софія Форостина

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.