Ольга Плешкан, два музеї та “Медоркестра”!

735

Вчора,  6 березня 2016 року у виставкових залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7) відкрилася виставка творів учениці Мистецької школи Олекси Новаківського Ольги Плешкан із збірки Національного музею у Львові ім. А. Шептицького та приватних колекцій.

У малярському стилі Ольги Плешкан виразно відлунюють уроки її вчителя Олекси Новаківського. Водночас художниця випрацювала власний малярський почерк, свою вишукану кольорову палітру та своєрідну мрійливо-меланхолійну образну поетику творів.

Цікаво, що організаторами цієї виставки стало одразу два музеї, а саме Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької, в виставкових залах якого власне і відкрилась експозиція, та Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського, який власне, за ініціативи Володимира Михальчука, і став організатором.

На експозиції представлено твори мисткині з приватних колекцій родини Михальчуків, родини Стефаників, а також зі збірки Національного музею у Львові. Доповнено виставку світлинами з архіву Національного музею у Львові, де ми можемо побачити різні миті з життя Ольги Плешкан.

Завідувач Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського Ірина Різун
Завідувач Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського Ірина Різун

“Коли ми будували оцю камерну виставку, своєрідним путівником для нас була монографія-каталог «Ольга Плешкан» авторства Люби Волошин, багатолітньої дослідниці творчості Олекси Новаківського, а також учнів його школи.” – сказала завідувач Художньо-меморіального музею Ірина Різун відкриваючи виставку.

Історією стосунків Ольги Плешкан та Олени Кульчицької поділилася  завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость. Також вона підкреслила важливість співпраці музеїв для популяризації мистецьких доробків художників Львова.

Завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость
Завідувач Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Любов Кость

“Дуже важливо і символічно, що саме ця наша виставка творів Ольги Плешкан, із фондів нашого музею, є побудована спільно з нашими сусідами. Вона не сама прийшла до нас, а прийшла з своїм творами і ми можемо познайомитися з такою надзвичайно цікавою, самобутньою постаттю як Ольга Плешкан, яка справді заслуговує того, щоб ми більше знали про її талант,” – зазначила пані Люба.

Близька родичка і вихованка українського письменника-новеліста Василя Стефаника Ольга Плешкан усім своїм життям і творчістю була пов’язана з рідним Покуттям. У сотнях своїх невеличких малярських етюдів художниця змалювала неповторну красу свого краю. Окрему сторінку творчості мисткині становить її живописна стефаникіана.

Софія Михальчук-Стефаник поряд зі своїм портретом роботи Ольги Плешкан
Софія Михальчук-Стефаник поряд зі своїм портретом роботи Ольги Плешкан

Тета Оля, як я була студенткою на останніх канікулах уже, в 1960 році взяла мене за модель і намалювала мій портрет. Після цього, в 1962 році, художником Григорієм Смольським, учнем Олекси Новаківського, була організована виставка і на тій виставці була і я.

Ольга Плешкан була дуже скромною, тихою і дуже специфічною. Вона захоплювалась малюванням і їй найкраще було бути одній, серед природи і якщо за модель вона брала людей, то хотіла щоб тільки та модель і кругом неї природа,” – ділилася спогадами дальня представниця роду Стефаників та модель одного з портретів  Ольги Плешкан Софія Михальчук-Стефаник.

Гурт "Медоркестра" на відкритті виставки робіт Ольги Плешкан
Гурт “Медоркестра” на відкритті виставки робіт Ольги Плешкан

Ще однією родзинкою відкриття виставки став виступ популярного гурту “Медоркестра”. Музичні імпровізації на тему українських народних пісень викликали захоплення серед гостей виставки і перетворились на маленький концерт. Таке несподіване доповнення заходу змусило багатьох відвідувачів не тільки підспівувати, ба навіть пританцьовувати під чарівні мелодії гурту.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.