Один з найбільших храмів Стрийської дільниці – шлях крізь забуття

1011
Один з найбільших храмів Стрийської дільниці - шлях крізь забуття
Один з найбільших храмів Стрийської дільниці - шлях крізь забуття

Історія львівських храмів, особливо у бурхливому XX сторіччі, це складний та суперечливий шлях крізь зміни режимів та заборони, ліквідації, цілковите забуття та відродження… Історія церкви Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та монастиря святого Климентія ордену редемптористів у Львові – чергова, жива ілюстрація цього складного, проте, вкрай важливого для нашого майбутнього процесу.

Церква святого Климента і кляштор редемптористів у Львові. Фото 2015 року
Церква Непорочного Зачаття та монастир святого Климента редемптористів у Львові. Фото 2015 року

Від середини XIX сторіччя ця дільниця була власністю Львівського Ставропігійного братства. 1881 року там оселилися сестри Василіянки; вони відкрили гімназію для дівчат, що діяла із перервами до 1933 року. Невдовзі дім було розбудовано, а львівський митрополит Сильвестер Сембратович добудував у 1885 році невелику церкву, яка, хоча не мала статус парафіяльної, служила вірним всієї Стрийської дільниці Львова.

Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви у Львові. Поштівка 1914-1915 років
Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви у Львові. Поштівка 1914-1915 років

1900 року Народний дім збудував поруч із монастирем ще одне приміщення. Монастирський комплекс поступово розбудовувався і з часом уже займав ділянку між сучасними вулицями Франка та Кирила і Мефодія. 1926 року, коштом митрополита Андрея Шептицького, зі сторони вулиці Кирила і Мефодія збудовано сучасну гімназію у стилі функціоналізму . Окрім вже загаданих будівель до комплексу належав господарський будинок та сад. Через конфлікт із проукраїнським керівництвом гімназії, опанований москвофілами Народний Дім відмовився продовжити договір оренди. У вересні 1911 року василіянок було примусово виселено з приміщень на вулиці Зиблікевича (нині частково вулиця Франка)…

Митрополит Андрей Шептицький - фундатор та розбудовник храму
Митрополит Андрей Шептицький – фундатор та розбудовник храму

Близько 1893 року у храмі було встановлено ікону Матері Божої Неустанної Помочі. Ікона – робота невідомого маляра, намальована на полотні розміром 100 х 150 см., подібна до оригіналу, що в Римі. Завдяки цій іконі дуже зріс приплив вірних до храму…

У 1913 році на запрошення митрополита Андрея Шептицького до Львова прибули бельгійські ченці-редемптористи. Завданням служителів було проведення місій серед найбідніших. Митрополит. закупив для редемптористів площу біля храму і будинок в якому засновано монастир Чину Найсвятішого Ізбавителя (ЧНІ), тобто редемптористів. Ченці прийняли східний обряд і утворили нову гілку ордену…

Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви у Львові і монастир Климента. Фото 2015 року
Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви у Львові і монастир Климента. Фото 2015 року

Після I Світової війни храм перебував у занепаді, при відступі російських військ його було пограбовано… Лише 1937 року для цього монастиря Шептицьким було придбано колишні споруди василіянок за 180 тисяч злотих. У грудні 1937 року було отримано канонічне затвердження від генеральної управи. Наступного  року виконано ремонт…

Фрагмент позначення сучасної приналежності храму. Фото 2015 року
Фрагмент позначення сучасної приналежності храму. Фото 2015 року

Після 1939 року, при першій більшовицькій окупації, перший поверх монастиря зайняли агенти НКВД. Від 1946 до 1959 року дім був власністю облпарткому; пізніше монастирський комплекс зайняла турбаза “Львівська” закритого акціонерного товариства “Львівтурист” і володіла ним аж до 1992 року… На той час із церкви зробили кафе з готелем на другому поверсі, а в монастирському домі розмістили бухгалтерію… Редемптористи зазнали переслідувань, частина з них діяла у підпіллі…

Із роками незалежності, від 1992-го року, відновили храм і монастир редемптористів…

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

http://www.pslava.info/ , https://uk.wikipedia.org , http://www.cssr.lviv.ua/ , http://church-immaculate-conception-mary-lviv.virtual.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.