Одноповерхове Підзамче, або колиска львівської промисловості

1979
Одноповерхове Підзамче, або колиска львівської промисловості
Одноповерхове Підзамче, або колиска львівської промисловості

Давнє Підзамче, з якого, як відомо, розпочалась історія Львова, у наші дні стрімко втрачає колишню славу важливої економічної дільниці міста, колиски львівської промисловості… Від часів середньовіччя північні околиці міста Лева були особливими, власне й до складу Великого Львова “повноцінно” увійшли вони лише 1930 року. Основою населення цієї дільниці були ті, кому проблематично було оселитись під захистом мурів: євреї, що зазнавали постійних релігійних переслідувань, українці, що мали той самий клопіт, дрібні торговці, ремісники, біднота…

Давня промислова споруда (др.пол. XIX ст.) на вулиці Б. Хмельницького. Фото 2015 року
Давня промислова споруда (др.пол. XIX ст.) на вулиці Б. Хмельницького. Фото 2015 року

У середині XIX сторіччя у Львові було споруджено лише 9 фабрик і мануфактур. Основою промисловості були ремісничі майстерні, зосереджені, в основному на Підзамче, або Жовківському передмісті, як стало прийнято називати дільницю у австрійські часи. Свідчення цьому досі можна бачити у назвах вулиць, наприклад на Ткацькій знаходилось декілька дрібних осередків працівників цього фаху… Проте, більшість населення, через повільний поступ, надалі займалась традиційними сільським господарством та дрібною торгівлею…

Докорінно ситуація почала змінюватись із появою залізниці. 1869 року колія з’явилась у північних передмістях Львова, це відчутно пожвавило промислову активність, проте основним стало те, що залізниця “принесла” масу дешевого товару, і місцеві дрібні ремісники опинились поза конкуренцією, необхідно було виходити на новий рівень.

Підприємство та склад з виробництва паркету на сучасній вулиці Хмельницького. Фото 1893 року
Підприємство та склад з виробництва паркету на сучасній вулиці Хмельницького. Фото 1893 року

Саме тоді з’являється “одноповерхове” Підзамче, вздовж вулиць будувались типові довгі одноповерхові виробничі приміщення невеликих підприємств, деякі з них збереглись донині – на вулиці Донецькій, Богдана Хмельницького, Жовківській, Городничій…

Рештки давніх промислових споруд на вулиці Богдана Хмельницького, 101. Фото 2015 року
Рештки давніх промислових споруд на вулиці Богдана Хмельницького, 101. Фото 2015 року

Промислово-господарська будівля на вулиці Богдана Хмельницького, 101, типове для другої половини XIX сторіччя невелике підприємство – представництво тартаку графині Кароліни Маєр в Кам’янці Струміловій – нині це Кам’янка Бузька. У Львові знаходився склад і цехи з обробки паркету.

Серед інших подібних пам’яток ранньої промисловості у Львові слід згадати Першу галицька парову пральня та першу львівську хімчистку. Знаходились вони наприкінці вулиці Святого Мартіна (нині Жовківська) і з’явились завдяки ініціативі власника готельної імперії “Брістоль” Зигмунта Ценгута.

Готельна поштівка із зображенням парової пральні "Брістолю" на вулиці Жовківській. Поч. XX ст.
Готельна поштівка із зображенням парової пральні “Брістолю” на вулиці Жовківській. Поч. XX ст.

Важливу додаткову роль у формуванні львівської промисловості відіграло значення Львова, як адміністративного та урядового центру чималого краю. Статус притягував досить великі імперські інвестиції. Місто отримало змогу підтримувати та розвивати ті види підприємництва, які йому добре давалися. Це насамперед харчова і легка промисловості, металообробка, деревообробка та будівництво. На зламі століть на Підзамчі вже діяло багато підприємств, які були доволі успішними у своїх сферах. Слід згадати парові млини – Роберта Домса та “Марія Гелена” на Лемківській, конддитерські підприємства “Бранка” і “Газет”, фабрика лаків і фарб на Хімічній тощо…

Фабрика "Тлен" на Городничій. Фото кінця XIX сторіччя
Фабрика “Тлен” на Городничій. Фото кінця XIX сторіччя

Добрі інвестиції та економічно-соціальний підйом краю у кінці XIX сторіччя загалом, дали змогу створювати та розвивати у Львові досі незнані тут галузі промисловості – наприклад, хіміко-косметичну. 1899 року, на вулиці Городничій, Генрік Блюменфельд відкрив невелике підприємство – фабрику “Тлен”, що успішно працювала у цій галузі…

Із початком XX сторіччя ситуація прогресувала, і дрібні промислові об’єкти Підзамче, або – “виросли” у потужніші підприємства, або, припинили своє існування.

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

Найцікавіші у Львові обєкти промисловостіhttp://pidzamche.org.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.