Одна з найменших львівських площ

3866

У Львові близько 20 площ. Одні з них величні, відомі, інші – непомітні та тихі. Різняться вони також своїм зеленим вбранням: одні потопають у зелені, інші – замощені бруком. Неподалік Стрийського ринку, на перехресті вулиць Івана Франка та Дмитра Вітовського, розташована одна з найменших площ Львова – площа Івана Франка. Хоча багато львівян ще й досі використовують стару її назву — пляц Пруса (plac Prusa).

Фрагмент карти Львова 1937 року (взято з http://alan.ucoz.lv/ja3w/Lw37/Lw37.htm)
Фрагмент карти Львова 1937 року (взято з http://alan.ucoz.lv/ja3w/Lw37/Lw37.htm)

Посередині площі невеличкий, але багатий своїми деревами сквер. У кінці якого росте старий велетенський ясен. По периметру трикутного скверу висаджені липи, клени, ясени. Біля входу у сквер, оформленого у вигляді арки, що обєднує два кіоски, росте, висаджена трохи пізніше, туя західна.

Ще одна цікава деталь – у скверику розташований непомітний підземний туалет, побудований тут наприкінці 20-х – на початку 30-х років. У цей період відповідно до рішення міської ради туалети були влаштовані майже у всіх парках і деяких скверах, де велике скупчення людей.

Фрагмент туристичної карти Львова 1977 року (взято з http://www.lvivcenter.org/ru/umd/map/?ci_mapid=82)
Фрагмент туристичної карти Львова 1977 року (взято з http://www.lvivcenter.org/ru/umd/map/?ci_mapid=82)

На колишній пл. Пруса переважають еклектичні чиншові кам’яниці, збудовані у 1890-х роках, деякі з них мають індивідуальні елементи оздоблення. Свого часу у цих будинках проживали такі визначні собистості як: адвокат, економіст, посол до Галицького сейму та віденського Райхстагу, редакто багатьох українських періодичних видань, ініціатор створення господарських установ (“Маслосоюз”, банк “Дністер”, “Земельний банк”, Євген Олесницький; видатний архітектор, один з творців стилю української сецесії, учасник проектів будівництва товариства “Дністер”, Бурси інституту “Народний дім”, санаторію Солецького – Олександр Лушпинський;  директор державного архіву у Львові Євген Барвінський; лікарка, директор фельдшерсько-акушерської школи, дійсний член НТШ та письменниця Софія Парфанович-Волчук;заслужений артис України Богдан Кох.

На північ, на підвищені розміщений оазис ботанічного саду Лісотехнічного університету. У цьому саду, спланованому А.Рьорінгом, росте понад 200 видів дерев і чагарників.Пляц Пруса також цікавий любителям трамвайного руху, адже до нього прилягає одне з найбільших трамвайних перехресть Львова. Тут пролягає маршрут майже усіх львівських трамваїв. Саме це робить площу нестандартною.

За останньою інформацією, у рамках будівництва трамвайної колії на Сихів у Львові розглядають питання реконструкції пл. Івана Франка, оскільки за повідомленням фахівців, колектор, який знаходиться на площі, перебуває в аварійному стані. Якщо питання буде вирішене позитивно, то вже цього року будуть проведені роботи із повної заміни всіх мереж, заново вимостять бруківку та поставлять нову колію.

Софія ЛЕГІН
Джерела:
  1. Кучерявий В. Сади і парки Львова. – Львів: Світ, 2008р.
  2. Мельник І. Галицьке передмістя та південно східні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012 р.
  3. http://zik.ua/

1 коментар

  1. Ще одна цікава особливість цієї площі: її взагалі не існує. На сьогодні це частина вулиці І.Франка. Площа мала б мати свою, окрему нумерацію будинків.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.